aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szef KPRP: Została naruszona godność polskiego państwa

10 stycznia 2024
Szef KPRP: Została naruszona godność polskiego państwa

fot.Jakub Szymczuk/KPRP

Wtargnięto do Kancelarii i aresztowano gości Prezydenta; nikt nie okazał mi żadnego dokumentu. To jest złamanie wszelkich zasad, wszelkich norm. I nie będzie na to zgody Prezydenta. Wejście policji do siedziby głowy państwa jest złamaniem zasad państwa prawa, jest naruszeniem godności państwa polskiego – mówiła Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP w Telewizji Republika.

Pan Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński byli gośćmi Pana Prezydenta. (…) Będąc w Pałacu Prezydenckim mieli z Panem Prezydentem rozmowy. To jest normalny dzień pracy Prezydenta i Pan Prezydent miał bardzo dużo obowiązków, jak spotkanie w Belwederze ze Swiatłaną Cichanouską i białoruskimi opozycjonistami. Pan Prezydent wyjechał na to spotkanie do Belwederu. Po powrocie miał rozmawiać jeszcze z panami posłami – powiedziała. 

Dodała, że w tym czasie nastąpiło wejście policji do Pałacu. – Chcę zaznaczyć, że nikt nie okazał mi żadnego dokumentu, na podstawie którego policja mogłaby wejść do Kancelarii. Wszyscy wiedzieli, że jestem na miejscu. Komunikowałam, że jestem na miejscu i będę tak długo jak będzie potrzeba. Kiedy rozmawialiśmy z panami ministrami w jednym z gabinetów, weszli policjanci i zatrzymali gości Pana Prezydenta – przekazała.

Została naruszona godność polskiego państwa, godność panów ministrów, panów posłów – zaznaczyła Grażyna Ignaczak–Bandych.

Policja wtargnęła do Kancelarii Prezydenta. Nie zostało mi złożone żadne pismo, ani żaden dokument – powiedziała. 

My uważamy, że wtargnęli bezprawnie. Pracownicy Kancelarii nie stawiali oporu. Policjanci byli niegrzeczni. Nie chcieli ze mną rozmawiać i nie chcieli przedstawić żadnego dokumentu, który upoważniałby ich do takiego działania – relacjonowała. 

Powiedziała również, że kiedy Prezydent został poinformowany o wydarzeniach w Pałacu, chciał natychmiast wracać, ale wyjazd z Belwederu został zastawiony autobusem komunikacji miejskiej.

W Polsce zostały uruchomione mechanizmy, które są niebezpieczne dla demokratycznego państwa. Jeśli można nie przestrzegać ułaskawienia Prezydenta, decyzji sądu, faktu gościnności Prezydenta, to czego możemy jeszcze oczekiwać. To jest złamanie wszelkich zasad, wszelkich norm. I nie będzie na to zgody Prezydenta – zaznaczyła.

Pytana o reakcję Prezydenta odpowiedziała: Reakcja Prezydenta była taka, jak od początku: to jest działania bezprawne, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik będą pierwszymi więźniami politycznymi, że to jest kara za to, że panowie ministrowie wykryli aferę korupcyjną na szczytach władzy, gdy premierem był Donald Tusk.

W Telewizji Trwam Minister mówiła również, że policja złożyła adresowany do niej dokument 40 minut po fakcie aresztowania. – Ten dzień udowadnia, że zostały złamane wszelkie zasady demokratycznego państwa – oceniła. – Nie ma takiego obyczaju, żeby dokument zapowiadający pewne działania dostarczać już po dokonaniu tych działań. To odwrócenie kolejności logicznej i przyzwoitości – zaznaczyła.

Pan Prezydent zapowiedział, że zwróci się do instytucji międzynarodowych, do głów państw z pismem, w którym przedstawi sytuację, jaką mamy w Polsce, w której działania władzy wykonawczej mają charakter nielegalny, polegający na łamaniu przepisów prawa i naruszaniu konstytucji – przekazała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Minister powiedziała też, że Mariusz Kamiński jest jednym z najuczciwszych ludzi jakich zna. – Pamiętam Macieja Wąsika, który ze Straży Miejskiej uczynił narzędzie walki z bezprawiem. (...) Wiem, jak wiele swojej działalności poświęcili, by Polska była krajem dobrym, bezpiecznym i praworządnym. Dzisiejszy obrazek, kiedy wsadzano ich do samochodów policyjnych, jest dla mnie osobistym dramatem – podkreśliła.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę