Bayer_dekalb_lipiec_2020

Szef Lasów Państwowych: gospodarka w LP opiera się na zasadzie solidaryzmu

26 kwietnia 2018
Szef Lasów Państwowych: gospodarka w LP opiera się na zasadzie solidaryzmu

Gospodarka w Lasach Państwowych opiera się na zasadzie solidaryzmu - powiedział w środę w Toruniu Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Zadeklarował wszelką możliwą pomoc dla leśnictw, które ucierpiały w wyniku sierpniowej nawałnicy. Jego zdaniem, jest konieczna odbudowa funduszu stabilizacji.

Konieczny uczestniczył w regionalnych obchodach Święta Lasu w Toruniu, które odbyły się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, a podczas oficjalnej części uroczystości w WSKSiM wręczono dla leśników odznaczenia państwowe.

"Nie sposób wyrazić wdzięczności wszystkim wam, a szczególnie tym, którzy są na pierwszym odcinku leśnego frontu" - mówił do zgromadzonych leśników dyrektor generalny. Podkreślał skalę zniszczeń w wielu nadleśnictwach po sierpniowej wichurze m.in. w Nadleśnictwach Rytel i Tuchola.

"Gospodarka w Lasach Państwowych opiera się na zasadzie solidaryzmu. (...) Zaczyna się wielka czarna dziura, która będzie zaciągała przez wiele lat w przyszłości środki finansowe wielkości ponad 1 mld zł - tylko tutaj w Toruniu. Nasze zadanie jest takie, żeby prowadzić rachunek wyrównawczy, jakim jest fundusz leśny i odbudowa tego funduszu po to, żeby te środki m.in. przekazać do dyrekcji toruńskiej. To jest naprawdę ogromne wyzwanie. Rozumiem, że musimy patrzeć globalnie, jako Lasy Państwowe, i te środki zbierać, a także podejmować określone decyzje. (...) One są bardzo potrzebne. Konieczna jest odbudowa funduszu stabilizacji, po to, aby w kolejnych latach wprost przekazywać dopłatę funduszu leśnego na prowadzenie gospodarki leśnej" - wskazał w Toruniu Konieczny.

Jednym z głównych tematów rozmów podczas Święta Lasu były szkody wyrządzone w lasach po sierpniowej nawałnicy, która w szczególnym stopniu dotknęła województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie.

"Ogromnymi potrzebami w tej dyrekcji jest odbudowa dróg" - podkreślił w Toruniu Konieczny. "Do tego też trzeba się przygotować logistycznie i finansowo. To bardzo ważna kwestia. Jestem wam wszystkim wdzięczny za podejście gospodarskie, poświęcenie. Brakuje słów, żeby za to podziękować. Otrzymacie wszelkie wsparcie, które będzie potrzebne. Nie chodzi tylko o wsparcie finansowe, ale także duchowe, organizacyjne, etatowe. Będziemy się starali z poziomu dyrekcji generalnej zapewnić wszelką pomoc" - dodał.

Poinformował, że kolejna narada dyrektorów wykonawczych odbędzie się w Solcu Kujawskim (kujawsko-pomorskie).

"Polskie Lasy Państwowe mają trwać, bo gdyby to były lasy prywatne albo w innej formie niż dzisiaj, to kto by sobie z tym poradził? Nikt. Jedynie Lasy Państwowe stosują zasadę solidaryzmu, zasadę funduszu leśnego, wspomagania w całym kraju i są w stanie z taką klęską sobie poradzić. (...) Boże pobłogosław polskie lasy, Lasy Państwowe, pobłogosław Polskę. Przecież obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości" - zakończył.
Sierpniowy kataklizm na terenie toruńskiej RDLP, obejmującej województwo kujawsko-pomorskie i trzy nadleśnictwa województwa pomorskiego - Rytel, Czersk i Przymuszewo, zniszczył 21,8 tys. ha lasów; do usunięcia było 5,5 mln m sześc. drewna. Szkody wystąpiły w 14 nadleśnictwach, z czego największe w nadleśnictwa: Rytel - 8 tys. ha lasów i 2 mln m sześc., Czersk - 5,1 tys. ha i 900 tys. m sześc., Runowo - 2,2 tys. ha i 600 tys. m sześc., Przymuszewo 1,8 tys. ha i 450 tys. m sześc., Szubin - 1,9 tys. ha i 438 tys. m sześc. W niektórych nadleśnictwach prace związanie z usuwaniem drewna potrwają do połowy 2019 roku.

Normalnie toruńska RDLP pozyskuje w ciągu roku ok. 2 mln sześc. drewna. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski


POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek p...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wnioski przyjęte podczas IV posie...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę