aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szef LP: tereny dotknięte sierpniową nawałnicą uporządkowane w 15-20 proc.

8 listopada 2017
Szef LP: tereny dotknięte sierpniową nawałnicą uporządkowane w 15-20 proc.

Tereny leśne dotknięte sierpniową nawałnicą zostały uporządkowane w 15-20 proc. - poinformował na konferencji prasowej w środę szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Dodał, że do końca roku jest planowane uprzątnięcie i przygotowanie do zalesienia 30 proc. klęskowisk.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych przypomniał, że w wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia br. uszkodzonych zostało niemal 80 tys. ha lasów, z czego połowa została zniszczona zupełnie i musi być odnowiona w całości, a powalonych i połamanych drzew jest blisko 10 mln m sześc.

Jak ocenił Tomaszewski nawałnice były "klęską dziejową".

"Zgodnie z programem przyjętym przez nas (...) prace w zakresie uprzątania tego wielkiego klęskowiska obejmującego 25 nadleśnictw postępują zgodnie z planem" - powiedział. Poinformował, że tereny te są uporządkowane już w 15-20 proc., a do końca roku planowane jest uprzątnięcie i przygotowanie do zalesienia 30 proc. klęskowiska.

Jak mówił "w tej chwili codziennie na terenie klęskowiska pracuje blisko 300 harwesterów". "Mamy do czynienia z dużą solidarnością europejską - pracują Estończycy, Chorwaci, Finowie, Czesi" - dodał.

Podkreślił, że "fatalna pogoda" nie sprzyja pracom porządkowym. "Jest dużo opadów i w związku z tym ta robota, zwłaszcza jeżeli chodzi o transport, jest niezwykle uciążliwa" - tłumaczył.

Tomaszewski powiedział, że "olbrzymie ilości środków" Lasy Państwowe wydają na porządkowanie i przystosowanie dróg leśnych i publicznych do wywozu drewna. "Olbrzymie ilości materiałów wykładanych jest na te drogi i płyty (...). Oczywiście przyjdzie czas na głęboki remont, odtwarzanie wielu dróg, ale w tej chwili na bieżąco pracujemy nad utrzymaniem i udrożnieniem naszej wewnętrznej komunikacji, żeby transport odbywał się rytmicznie" - wskazał.

Szef LP poinformował, że udało się uruchomić bocznice kolejowe i zapowiedział, że będzie się kontaktował z ministrem odpowiedzialnym za kolejnictwo, a także z PKP w celu pomocy w podstawieniu wagonów, które pomogą w wywozie powalonego drewna. "Transport kolejowy jest najbardziej skutecznym sposobem wywożenie drewna" - dodał.

"Na początku mieliśmy do czynienia z takimi sygnałami, że drewno jest niepełnowartościowe, zniszczone" - przypomniał Tomaszewski. Jak mówił, Lasy Państwowe dokonały "próbnego +przetarcia+ wielu drzew z użyciem tartaku w Lęborku, dokonaliśmy oceny jakościowej tego surowca drzewnego i nauczyliśmy się tak wyrabiać to drewno, by kłoda przedstawiała sobą surowiec pełnowartościowy".

Klęska - jak wskazał - pozwoliła sprzedać surowiec drzewny rozwijającym się i inwestującym firmom. Według danych LP, kupili oni 400 tys. m sześc. drewna.

Podjęto też próbę sprzedaży surowca na otwartym rynku. "Nie było dużego zainteresowania tym drewnem" - powiedział szef LP.

"Planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić negocjacje z podmiotami, które zadeklarują wolę zakupu dużych ilości surowca drzewnego. Będą to także podmioty, które dotychczas nie operowały na rynku drzewnym" - mówił. Dodał, że te negocjacje zostaną przeprowadzone do końca listopada br.

Przypomniał, że cały czas odbywa się sprzedaż drewna na licytacjach. Do tej pory sprzedano w systemie aukcyjnym e-drewno 333 tys. m sześc. surowca.

Tomaszewski podkreślił, że wiele firm energetycznych wyraziło zainteresowanie zakupem drewna energetycznego. "Chodzi o surowiec +pozostałości pozrębowej+" - tłumaczył. Dodał, że kilka "poważnych zakładów energetycznych logistycznie przygotowało do nabycia, przypuszczam, prawie 1 mln m sześc. pozostałości pozrębowych".

W wyniku nawałnic w regionie najbardziej ucierpiały dyrekcje toruńska i gdańska, a zwłaszcza nadleśnictwa Lupisz (2,3 mln m sześc. powalonych drzew), Rytel (2 mln m sześc.), Czersk (0,9 mln m sześc.), Runowo (0,66 mln m sześc.) oraz Nadleśnictwo Gniezno (0,8 mln mln m sześc.)

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr - tylko wówczas - uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych.

 

Katarzyna Fiuk, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...

Posłowie przyjęli zmiany we wspólnej polityce rolnej (WPR), aby zmniejszyć obcią...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę