Szkoła Podstawowa w Gostomii zyskała wyjątkową klasę, a mieszkańcy cisa papieskiego

29 maja 2018
Szkoła Podstawowa w Gostomii zyskała wyjątkową klasę, a mieszkańcy cisa papieskiego

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostomii (woj. zachodniopomorskie) mogą uczyć się w nowej, kreatywnej sali lekcyjnej, jaka została pobudowana przy szkole. Klasa w DeHe, bo taką nazwę nosi sala umożliwia dzieciom naukę na świeżym powietrzu. Dzięki temu lekcje nie będą nudne, a nauka będzie sprawiała większą przyjemność. Otwarciu klasy w DeHe towarzyszyło pamiątkowe zasadzenie cisa papieskiego oraz piknik rodzinny. W uroczystościach wzięli udział m.in. Jan Matuszewski Wójt Gminy Wałcz, Paweł Kosmalski – zastępca Wójta Gminy Wałcz, ksiądz Mieczysław Pastusiak, Zenona Pel – sołtys wsi Gostomia.

Uroczystego otwarcia Klasy w DeHe dokonali Jan Matuszewski – Wójt Gminy Wałcz, Halina Stachowiak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gostomii, Lidia Sałachub – przedstawiciel firmy De Heus oraz Natalia Krajniak  - uczennica Szkoły Podstawowej, która zwyciężyła w konkursie plastycznym.

 Dziś otwieramy Klasę w DeHe. Klasa w DeHe - fajna rzecz. W DeHe, bo jest zrobiona z desek, z drewna, ale jest to też lekki skrót do nazwy firmy De Heus. Bardzo fajne skojarzenie, wielkie brawa też za nazwę mówi Jan Matuszewski, Wójt Gminy Wałcz.

Klasa w DeHe to efekt działań pracowników firmy De Heus z Wałcza, którzy pobudowali ją w ramach programu prospołecznego firmy „Działamy i wspieramy”. Klasa wyposażona jest w krzesła ze stolikami, tablicę oraz zabawki edukacyjne.

- Jest nam bardzo miło, ponieważ w ciągu trzech lat firma De Heus właśnie w społeczeństwo, w nas wszystkich, w mieszkańców i nasze dzieci zainwestowała 160 tys. zł (netto). To poważne środki. Jesteśmy szczęśliwcami -  dodaje Wójt.

Po otwarciu, na pamiątkę wspólnych działań, na głównym placu w Gostomii zasadzono cisa pospolitego. Sadzonka pochodzi z nasion pobłogosławionych przez Papieża Benedykta XVI.

Wielkie otwarcie w duchu rodzinnej zabawy. Uroczystemu otwarciu „Klasy w De He” towarzyszył również rodzinny piknik z grami i zabawami, degustacją pysznych potraw przyrządzonych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gostomii i Górnicy, trampolinami i innymi atrakcjami.

– Nasze działania mają nie tylko charakter edukacyjny, ale i integracyjny. Chcemy uczyć dzieci jak być bezpiecznym na wsi, ale także dawać rodzinom okazję do spotkań i wspólnej zabawy – mówi Lidia Sałachub z Magazynu Zbożowego De Heus z Wałcza.

Zanim jednak rozpoczął się piknik dzieci uczestniczyły w grze terenowej pt. „Podchody do wiejskiej zagrody”. Jej trasa objęła teren wsi, a punktami przystankowymi były gospodarstwa lokalnych rolników, plac w centrum wsi, polanka nad stawem oraz pobliski las. W każdej strefie na uczestników czekały pracownicy De Heus oraz przedstawiciele KRUS, Straży Gminnej, Policji, OSP ze Szwecji, właściciele gospodarstwa rolnego – Państwo Kunowie oraz Państwo Uran, a także wyzwania oraz nietypowe zajęcia, których celem był wzrost świadomości bezpiecznego zachowania w gospodarstwie rolnym, na drodze, w lesie i nad wodą czy też podczas spotkania z niebezpiecznym psem. Grze towarzyszyły zadania, których prawidłowe rozwiązanie w najszybszym czasie zakończyło się otrzymaniem nagrody, czyli bonu na 650 zł na pizzę i lody dla całej klasy.

Podczas pikniku rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Wakacje na wsi bezpieczną przygodą". Pierwsze miejsce zajęła Natalia Krajniak z klasy VII, wygrywając tym samym tablet oraz zestaw  gadżetów, związanych z bezpieczeństwem. Wyróżnieni zostali także: Tomek Janczak-Winiecki z klasy I, Hubert Trynkos z klasy III oraz Amelia Kacprzak z klasy IV. Zwycięska praca została wykorzystana w zabawkach edukacyjnych, jakie stanęły przed klasą w DeHe.

– Wolontariusze programu „Działamy i wspieramy” razem z lokalnymi społecznościami już od 3 lat zmieniają oblicze terenów wiejskich w Polsce. Jako producent pasz dla zwierząt gospodarskich  jesteśmy szczególnie świadomi zagrożeń, jakie stwarza życie na wsi. Dlatego nie tylko działamy na tym polu biznesowo, ale też chcemy edukować mieszkańców, także tych najmłodszych – cieszy się Lidia Sałachub.

W ramach programu „Działamy i wspieramy” pracownicy De Heus zrealizowali już 3 projekty na rzecz mieszkańców Gminy Wałcz. Poza klasą w DeHe odnowili i ogrodzili plac sportowo-rekreacyjny w Dobinie oraz pobudowali chodnik i namalowali przejście dla pieszych w Karsiborze.  

- Widocznie się zakochali w naszej gminie, ponieważ po raz trzeci zrobili co zrobili - przyjechali do Urzędu Gminy i powiedzieli: chcemy jeszcze z Wami współpracować – podsumowuje Jan Matuszewski.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę