aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zbliża się (6G) komunikacji bezprzewodowej

25 lipca 2023
Zbliża się (6G) komunikacji bezprzewodowej

Naukowcy z Tokyo Institute of Technology opracowują rozwiązania z zakresu technologii telekomunikacyjnych, które przyspieszą rozwój sieci szóstej generacji (6G). Nowe osiągnięcia naukowców umożliwiają spektakularne prędkości przesyłu danych przy niemal zerowych opóźnieniach, co w niedalekiej przyszłości będzie miało ogromne znaczenie dla usprawnienia komunikacji pomiędzy światem rzeczywistym a maszynami oraz na linii Machine-to-Machine (M2M).

Zaproponowany przez japońskich naukowców bezprzewodowy układ nadawczo-odbiorczy (transceiver), jest w stanie przesyłać i odbierać dane, wykorzystując częstotliwości powyżej 100 GHz przy zapewnieniu prędkości przesyłu danych 112 Gb/s. Podczas projektowania architektury sieci bezprzewodowej skupiono się na minimalizacji ryzyka wystąpienia zakłóceń między kanałami komunikacyjnymi oraz eliminacji ryzyka wycieku transmitowanego sygnału. Zastosowane rozwiązania umożliwiają pojedynczemu systemowi zarówno nadawanie, jak i odbieranie sygnałów, co skutecznie podwaja przepustowość całej sieci telekomunikacyjnej. Przeprowadzone testy bezprzewodowego układu nadawczo-odbiorczego wykazały, że jest to najszybszy jak dotąd system tego typu. Jego kompaktowy rozmiar, nowatorska architektura i szeroki zakres częstotliwości roboczych stanowią duży krok naprzód w kierunku rozwoju technologii 6G.

Co zmieni technologia 6G?

Szósta generacja sieci komórkowej oznacza nie tylko większy zasięg w miejscach, które do tej pory uchodziły za trudno dostępne i wykluczone cyfrowo. Technologia ta może całkowicie zrewolucjonizować sposób komunikacji, interakcji i korzystania z informacji. Poza lepszą dostępnością, sieć szóstej generacji będzie miała wpływ na przyspieszenie rozwoju wielu technologii, takich jak Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz chmura obliczeniowa. Technologia 6G umożliwi również podłączenie do sieci jeszcze większej liczby urządzeń i użytkowników, pozwalając na bardziej wydajną komunikację i transfer danych.

Więcej na temat prac naukowców z Tokyo Institute of Technology na stronie:

https://www.titech.ac.jp/english/news/2023/066926#

autor: Paulina Mizerska, Platforma Przemysłu Przyszłości; oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę