Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Szósty raport suszowy IUNG

23 lipca 2020
Szósty raport suszowy IUNG

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) i określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach, w oparciu o kategorie gleb.

W szóstym okresie raportowania, od 11 maja do 10 lipca 2020 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była dodatnia i wynosiła 24 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 7 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1V‒30VI). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21III‒2 V) nastąpił wzrost KBW o 124 mm.

Największy deficyt wody w okresie od 11 maja do 10 lipca, wynoszący od -160 do 179 mm zanotowano na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe). Duże niedobory wody od -120 do -159 mm nadal występowały w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego, a we wschodnich rejonach tych regionów notowano deficyt wody od -50 do -119 mm.

Na pozostałym terenie Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych. Natomiast na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego notowano zmniejszenie KBW w stosunku do poprzedniego okresu raportowania o 20 mm, jednakże na tym terenie nadal notowano duży nadmiar wody wynoszący od 100 do nawet 200 mm. Natomiast najwyższe wartości KBW (najmniejsze niedobory wody) notowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych terenach KBW wynosił od -50 do -119 mm.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • dolnośląskiego,
  • pomorskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • łódzkiego.

W szóstym okresie raportowania, największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło w uprawach rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 236 gminach Polski (9,53% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania oznacza to wzrost o 85 gmin z wystąpieniem suszy. To 3,43 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Na dolnym śląsku susza w zbożach jarych została odnotowana na terenie 16 gmin (9,47% gmin w województwie).

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż jarych. Wystąpiła w 74 gminach Polski (2,99% gmin kraju). Było to o 3,11% mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska suszę w uprawach jarych stwierdzono na terenie 1 gminy (0,59% gmin w województwie).  

Susza została odnotowana także w uprawach krzewów owocowych. Stwierdzona na terenie 72 gmin w Polsce (2,91% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza w krzewach owocowych występowała w 1 gminie (0,59% gmin w województwie).

Suszę stwierdzono także w uprawach kukurydzy na ziarno. Odnotowano ją w tych uprawach w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, czyli o 0,33 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. W badanym okresie nie stwierdzono wystąpienia suszy w uprawach kukurydzy na ziarno na terenie Dolnego Śląska.

W badanym okresie susza rolnicza została odnotowana w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, o 0,33 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. W województwie dolnośląskim nie stwierdzono suszy w uprawach kukurydzy na kiszonkę.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w 38 gminach Polski (1,53% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 31 tj.o 1,53 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Nie stwierdzono suszy na dolnym śląsku.

W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 30 gminach Polski (1,21% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 71 gmin z wystąpieniem suszy, o 2,87 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza stwierdzona na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego.

W badanym okresie susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 5 gminach Polski (0,20% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 55l gmin z wystąpieniem suszy, czyli o 2,22 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Stwierdzona na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego.

Suszę rolniczą w uprawach gruntowych stwierdzono na terenie województwa lubuskiego.

Zobacz Klimatyczny bilans wodny (PDF - 185 KB)

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadzono rozwiązani...

Nowe cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku Szefowa Komisji Europejskiej przedsta...

Termin składania wniosków w V edycji konkursu „Europejskiej nagrody za innowacje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę