aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szwedzka prezydencja nie sprzyja rolnikom UE

21 marca 2023
Szwedzka prezydencja nie sprzyja rolnikom UE

Stanowisko polityczne Rady Europejskiej dotyczące dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych nie spełnia oczekiwań i potrzeb europejskiej społeczności rolniczej

Po długotrwałych dyskusjach, Rada Środowiska szwedzkiej prezydencji przyjęła dzisiaj swoje stanowisko dotyczące przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, uwzględniając sekcję dotyczącą rolnictwa. Dla Copa i Cogeca porozumienie osiągnięte przez państwa członkowskich jest w dużym stopniu niewystarczające, jako że pozostawia wiele wątpliwości. Ożywiona debata towarzysząca negocjacjom wyjaśniła przynajmniej następującą kwestię: wstępnie zaproponowane przez Komisję Europejską podejście do progów ma przede wszystkim charakter polityczny i karny oraz będzie miało nieprzewidziane konsekwencje, gdy zostanie zastosowane na poziomie gospodarstw.

Od momentu publikacji przez Komisję w kwietniu 2022 r. wiele krytyki wzbudziło zwiększenie zakresu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych o sektory hodowli zwierząt. Określenie setek tysięcy gospodarstw rodzinnych mianem zakładów przemysłowych już pokazało nieakceptowalny poziom stronniczości tej propozycji.

Ponadto w ostatnich tygodniach poważnie kwestionowano dane, które poparły ocenę skutków oraz uzasadniły proponowany próg Komisji Europejskiej. Sam komisarz rolnictwa odnotował niedociągnięcia tego badania na ostatnim wysłuchaniu[1]! Powinniśmy w tym momencie zacząć mówić o „dyrektywie w sprawie katastrof przemysłowych” dla rolnictwa?

Podejście przyjęte przez Komisję Europejską odnośnie tego przeglądu będzie miało wiele konsekwencji, błędnie ocenionych w unijnej debacie publicznej, która zatrzymała się na definicji progów, uwzględniających gospodarstwa w zakresie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Z tego wynika coraz większa niepewność, która doprowadziła Radę Środowiska do zaproponowania nowych progów 350 DJP dla bydła, trzody chlewnej i gospodarstw hodowlano-uprawnych oraz 280 DJP dla drobiu. Copa i Cogeca odrzucają te cele.

Oprócz wspomnianej dyskusji na temat progów, żałujemy, że Rada Środowiska nie do końca wyjaśniła swoje stanowisko na temat kluczowych elementów, które, przyjęte w takiej formie, spowodują administracyjny ból głowy. Przede wszystkim chodzi o kwestię utrzymania zasady łączenia, która uwzględnia niejasne koncepty „bliskiego związku” oraz „związku gospodarczego lub prawnego”, zagrażające spółdzielczemu modelowi biznesu. Podobne obawy dotyczą elementów dokumentu, które odnoszą się do kontroli społecznej. Stanowisko Rady Środowiska utrzymuje możliwość ujawniania poufnych informacji biznesowych w ramach systemów zarządzania środowiskowego, co doprowadzi do upublicznienia informacji osobowych dotyczących rolników i ich rodzin, jak również innych informacji prywatnych.

Biorąc pod uwagę stanowisko Rady Środowiska, Copa i Cogeca z powagą zwracają się do członków do Parlamentu Europejskiego, zwłaszcza Komisji Rolnictwa oraz Środowiska, aby wystosowały zdecydowane przesłanie w celu ochrony tego strategicznego sektora UE. Sektor ten potrzebuje czasu, pragmatycznych rozwiązań oraz wsparcia, aby kontynuować trwające przemiany, a w każdym razie zasługuje na więcej niż dogmatyzm i ideologię!

***

O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło : COPA COGECA


POWIĄZANE

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych pod...

Alvise Pérez, lider nowej hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Se Acabó la Fi...

Presja inflacyjna w globalnej gospodarce spada. To otwiera drogę do spekulacji o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę