aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szykują się zmiany we wspólnej polityki rolnej UE

14 maja 2024
Szykują się zmiany we wspólnej polityki rolnej UE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podstawowych aktów wspólnej polityki rolnej (WPR). Niniejszy przegląd stanowi odpowiedź na obawy zgłaszane przez rolników w ostatnich miesiącach i uwzględnia wpływ wydarzeń geopolitycznych , takich jak konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ekstremalne zjawiska pogodowe.

Ten ukierunkowany przegląd wspólnej polityki rolnej jest konkretnym wynikiem naszych wysiłków na rzecz ograniczenia biurokracji i zapewnienia rolnikom uproszczeń. Przyjęcie następuje zaledwie dwa miesiące po przedstawieniu wniosku przez Komisję. To wyraźnie pokazuje, że wywiązujemy się z obietnic złożonych europejskim rolnikom- powiedział David Clarinval, belgijski wicepremier i minister ds. osób samozatrudnionych, MŚP i rolnictwa, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej

Główne elementy recenzji

Przegląd dotyczy niektórych elementów rozporządzenia w sprawie planów strategicznych WPR oraz rozporządzenia w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej ( „rozporządzenie horyzontalne” ). Stanowi odpowiedź na problemy, jakie pojawiły się w pierwszym roku wdrażania nowej WPR.

Zaktualizowane przepisy zapewniają uproszczenie, zmniejszają obciążenie administracyjne i zapewniają większą elastyczność w zakresie zgodności z określonymi warunkami środowiskowymi, zapewniając jednocześnie rolnikom przewidywalne ramy .

W tekście zachowano odpowiednią równowagę między potrzebą utrzymania ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju zawartych w obecnej WPR a zapewnieniem skutecznego i szybkiego rozwiązywania problemów rolników.

Następne kroki

Ustawę podpiszą teraz przedstawiciele Rady i Parlamentu Europejskiego. Zostanie ono następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, czyli do końca maja.

Rolnicy będą mogli z mocą wsteczną stosować niektóre nowe zasady związane z uwarunkowaniami środowiskowymi w roku składania wniosków 2024 .

Tło

Na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2024 r. Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa potwierdziła swoją wolę polityczną skutecznego reagowania na obawy zgłaszane przez rolników i wezwała Komisję do przedstawienia wniosku w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzeń WPR.

15 marca 2024 r. Komisja (komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski) opublikowała swój wniosek.

Parlament Europejski zgodził się rozpatrzyć tę sprawę w ramach „pilnej procedury” i 24 kwietnia 2024 r. zgodził się zatwierdzić pakiet uproszczeń WPR.

Niezwykle krótki czas między opublikowaniem wniosku przez Komisję a jego dzisiejszym formalnym przyjęciem przez Radę odzwierciedla zaangażowanie trzech instytucji w szybkie zajęcie się sytuacją, z którą borykają się obecnie europejscy rolnicy.

oprac, e-red, ppr.pl; źródło: consilium.europa.eu/


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę