Tajlandia znów eksportuje drób do Chin

20 kwietnia 2018
Tajlandia znów eksportuje drób do Chin

Mimo, że w Polsce hucznie ogłoszono otwarcie rynku chińskiego jednak wciąż tam nie eksportujemy. Tajlandia wybrała inną, skuteczniejszą strategię. Oficjele z Tajlandii oraz Chin zebrali się kilkanaście dni temu w jednym z portów rzecznych w chińskiej prowincji Yunnan, aby obserwować przyjęcie 14 kontenerów z tajlandzkim mięsem drobiowym.

Dostawa ta była symbolicznym początkiem wznowienia eksportu drobiu z Tajlandii do Chin. Na eksport do Chin zgodę otrzymało 19 zakładów drobiarskich z Tajlandii. Powrót na rynek chiński był bardzo długi ponieważ import z Tajlandii chińskie władze zablokowały w 2014 roku po wybuchu w Tajlandii grypy ptaków. Analitycy sądzą, że eksport z Tajlandii do Chin może zastąpić dostawy z Francji, Meksyku i z amerykańskiego Teksasu (wszystkie te kierunki są przez Chińczyków teoretycznie zablokowane).

Tajlandzcy producenci wiążą duże nadzieje z postępowaniem antydumpingowym, które chińskie władze prowadzą w stosunku do Brazylijczyków (na podstawie doniesień chińskich producentów). Zastąpienie choć części brazylijskich dostaw byłoby nie lada sukcesem gdyż brazylijski udział w imporcie drobiu do Chin wynosi aż 85 procent (w 2016 roku Chiny odebrały 600 tys. ton mięsa brazylijskich kurcząt o wartości około 1,2 mld dolarów).

Spekuluje się, że za sukcesem w wejściu Tajlandii na rynek chiński stoją przede wszystkim inwestycje w Chinach, których dokonuje tajlandzki kapitał, w tym przede wszystkim gigant drobiarski Charoen Pokphand. Wejście Tajlandii do Chin to niezbyt dobra wiadomość dla ewentualnych polskich wysyłek do Chin. Tajlandzkie firmy korzystają bowiem z wolnego handlu z Chinami w ramach azjatyckiej umowy o wolnym handlu.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę