aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Targi Elektrotechnika 2020 za nami

27 lutego 2020
Targi Elektrotechnika 2020 za nami

Już po raz 18 w warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, elektryki, budownictwa i teletechniki, a także rozwiązań z zakresu elektromobilności trwał przez 3 dni. W tym czasie wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, a w specjalistycznych szkoleniach wzięło udział ponad 1350 specjalistów, instalatorów, inżynierów budownictwa, inżynierów elektryki, inspektorów nadzoru, architektów, projektantów czy deweloperów. Przestrzeń targową podzielono na 4 specjalne Strefy: Elektromobliności, OZE, Automatyki Budynkowej i Oświetlenia Terenów Publicznych w ramach, których odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami produktowymi wystawców.

OZE na Targach Elektrotechnika

W ciągu ostatniej dekady Polska zrobiła ogromny postęp na drodze do bardziej zielonej energetyki. Jak podaje Forbes na podstawie analiz International Renewable Energy Agency, przez ostatnie 10 lat rośliśmy kilkukrotnie szybciej niż reszta Europy czy świata. Ten pościg przerwany został dwa lata temu, głównie w energetyce wiatrowej. Teraz cała nadzieja na wzrost w fotowoltaice. Podczas tegorocznej edycji Targów Elektrotechnika wystawcy prezentowali rozwiązania z zakresu OZE, m.in. pompy ciepła, systemy i urządzenia do rozprowadzania energii, zabezpieczenia instalacji OZE, systemy zarządzania i magazynowania energii, oprogramowanie do projektowania instalacji czy monitorowania jej działania. Równolegle odbywały się cykle szkoleniowe i konferencje dla projektantów i inwestorów, poświęcone tej tematyce. Partnerem strefy była marka Voolt.

Droga do Elektromobilności

Obserwując światowe statystyki tempa wzrostu pojazdów elektrycznych i biorąc pod uwagę unijne wymogi dotyczące poprawy jakości powietrza można wnioskować, że Polskę czeka epoka nisko i zeroemisyjnego transportu. Miniony rok upłynął pod hasłem elektryczności na drogach. Jak wynika z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w 2019 roku po Polsce poruszało się ponad 4 tyś. pojazdów elektrycznych, które mogły korzystać z ponad 640 stacji ładowania.[1] Biorąc pod uwagę te perspektywy, a także Program Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Targi Elektrotechnika przygotowały ponownie specjalną Strefę oraz szkolenia poświęcone tym zagadnieniom. Specjaliści rozmawiali m.in. o stacjach ładowania zintegrowanych z oprawami oświetleniowymi, samochodach elektrycznych czy budynkach mieszkalnych wyposażonych w ładowarki. W przestrzeni targowej pojawiła się m.in. marka Grodno, jeden z czołowych dystrybutorów produktów elektrotechnicznych w Polsce.

Automatyka Budynkowa i warsztaty BIM dla architektów

Kolejną strefą, która cieszyła się ogromny zainteresowaniem była przestrzeń związana z zagadnieniem automatyki budynkowej, w której można było spotkać inteligentne systemy i rozwiązania do obiektów przemysłowych, biur, hoteli, restauracji, a także mieszkań i domów. W ramach tej strefy odbywały się szkolenia BIM.

- Jeszcze niedawno stosowanie systemów automatyki budynkowej oraz nowoczesnej technologii tak, by usprawniała działanie instalacji znajdujących się w budynkach nie było aż tak popularne na polskim rynku. Od pewnego czasu można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie stosowaniem wszelkiego rodzaju „smart” rozwiązań, przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się one do optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem budynków. W strefie Automatyki Budynkowej postawiliśmy na produkty m.in. takich marek, jak About-S czy 5senses, które prezentowały systemy automatyki budynkowej dla budynków mieszkalnych, rozwiązania dla biur oraz obiektów usługowych i handlowych, a także osprzęt instalacyjny, systemy bezpieczeństwa, systemy prowadzenia przewodów oraz systemy automatyki domowej – komentuje Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego.

- Obniżenie kosztów funkcjonowania budynków i obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to dwa szkolenia organizowane przy współpracy z Fundacją Poszanowania Energii, które odbywały się w tym roku podczas Targów. Frekwencja pokazuje, że temat efektywności energetycznej cieszy się dużym zainteresowaniem i poziom świadomości oraz wiedza wśród uczestników szkoleń z każdym rokiem jest coraz większa – dodaje Jerzy Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.

Konkursy i wyróżnienia

W ramach Targów Elektrotechnika 2020 odbyło się również wręczenie nagród w konkursach na najlepszy produkty targowe. Specjaliści oceniali funkcjonalność rozwiązań pod względem technicznym, wzorniczym, użytkowym i innowacyjnym, wysoki poziom parametrów eksploatacyjnych oraz estetykę wykonania. Nagrodę główną XVIII Targów Elektrotechnika oraz Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyznano firmie Schneider Electric Polska za zabezpieczeń EASERGY P5. Natomiast marka 5 senses za Mirror TV otrzymała w kategorii automatyka budynkowa i systemy inteligentnego budynku I Nagrodę oraz Nagrodę Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki.

- W konkursie Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej na Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka nagrodę przyznano dr.  Inż. Markowi Łobodzie. Natomiast w kategorii Gospodarka tytuł Osobowości Roku przyznano ex aequo mgr. Zbigniewowi Błażejewskiemu oraz mgr. inż.  Krzysztofowi Wieczorkowskiemu. W ostatniej już kategorii Otoczenie Biznesu wyróżniony został mgr inż. Marcin Ocioszyński za jego działania na rzecz podnoszenia świadomości znaczenia dobrowolnej certyfikacji i dobrej jakości wyrobów komentuje Kamilla Walicka, organizator Targów.

Wielki Finał Ligii Specjalistów 2.0

Drugiego dnia targowego na wystawie sponsora konkursu Schrack Technik Polska odbył się ciąg dalszy zaciętej rywalizacji, a także wyłonienie zwycięzcy Ligii Specjalistów. Przez kilka miesięcy 268 uczestników rywalizowało w dwóch kategoriach: Profesjonalistów oraz Uczniów i Studentów. W strefie przygotowano również szereg szkoleń i warsztatów, które cieszyły się ogromną popularnością.

- Na Targach Elektrotechnika byliśmy już po raz trzeci, ponieważ łączymy targi z naszą formułą spotkań firmowych, zapraszamy klientów, pokazujemy nasze nowości. W przestrzeni Schrack Polska można było spotkać wiele produktów – od aparatury modułowej zabezpieczającej, poprzez rozdzielnice do 4 000 amperów, wyłącznik, styczniki, systemy fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów i wiele innych. Na Targach Elektrotechnika mieliśmy sporą przestrzeń, do której zapraszaliśmy uczniów i studentów, aby mogli się zapoznać z rynkiem i produktami. Byliśmy również współorganizatorem Ligii Specjalistów, a na Targach odbywał się Wielki Finał Konkursu, który mieliśmy przyjemność prowadzić – Tomasz Racki, Schrack Polska.

Organizatorzy ogłosili termin 19. edycji Targów Elektrotechnika, która odbędzie się 3-5 marca 2021 roku, w EXPO XXI w Warszawie.

[1] http://pspa.com.pl/uruchomiono-polski-licznik-elektromobilnosci [dostęp na dzień 23.12.2019 r.]

 

infowire.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę