Innowacje dla rolnictwa

3 grudnia 2015
Ponad 2 700 wystawców z 47 państw  z całego świata prezentuje swoje  produkty i usługi dla profesjonalnej produkcji  rolniczej  podczas odbywającej się w tym roku w dniach od 10 do 16 listopada w Hanowerze kolejnej edycji  wystawy AGROTECHNICA

 Wyraźnym znakiem firmowym organizowanej przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze wystawy  jest jej zrozumiały podział na grupy tematyczne. To umożliwia zwiedzającym najlepszą orientację w terenie wystawy. W tym roku organizator uwzględniając dodatkowy popyt ze strony wystawców zwiększył powierzchnię wystawienniczą, dokonał zmian w układzie hal oraz zoptymalizował koncepcję podziału na grupy tematyczne. W ten sposób zwiedzający z całego świata otrzymają optymalne warunki do skutecznego i prostego porównania produktów, innowacji w swoich obszarach zainteresowań.
Agritechnica stanowi  międzynarodowe forum do prezentacji nowych maszyn i urządzeń. W tym roku wystawcy zgłosili organizatorom targów  około  400 nowości. Spośród nich powołana przez Towarzystwo DLG neutralna komisja ekspertów, stosując surowe kryteria oceny, wyróżniła łącznie cztery nowości złotymi i 33 srebrnymi medalami:
 
Złote medale
Pneumatyczne urządzenie do oddzielania zanieczyszczeń AirSep
Grimme Landmaschinenfabrik GmbH & Co. KG, Damme, Niemcy
hala 25, stoisko F11
Przy zbiorze ziemniaków do oddzielania bulwopodobnych zanieczyszczeń jak kamienie czy zbrylona ziemia służą głównie systemy mechaniczne. Jednak takie systemy mają ograniczoną wydajność i stanowią często - szczególnie w przypadku maszyn wielorzędowych - tak zwane wąskie gardło. Dzięki zastosowaniu w kombajnach ziemniaczanych perforowanego dna przenośnika z napływającym od dołu powietrzem po raz pierwszy zrealizowano pneumatyczne urządzenie do oddzielania zanieczyszczeń, pozwalające na pełne zachowanie specyficznego dla danej maszyny natężenia przepływu ziemniaków. Podczas przechodzenia przez strefę oddzielania zanieczyszczeń bulwy znajdują się w stanie jakby zawieszenia powyżej kołyszącego się dna przenośnika, co chroni je przed uszkodzeniami, podczas gdy cięższe kamienie i zbrylona gleba spadają w dół i przez podzieloną na segmenty śluzę kierowane są na taśmę odprowadzającą. Jakość i wydajność oddzielania można regulować bezstopniowo z ciągnika drogą doboru ilości powietrza oraz kąta nachylenia i częstotliwości wahań dna przenośnika w zależności od składu zebranego materiału. Obok wysokiej wydajności powierzchniowej oraz równoczesnego zredukowania nakładu pracy w ramach końcowego manualnego przebierania ziemniaków umożliwia to też uprawę ziemniaków na obszarach, których użytkowanie wymagało wcześniej wiosną kosztownego przesiewania gleby separatorem.
AXMAT: Całkowicie automatyczne ustawianie rozrzutu w dwutarczowym rozsiewaczu nawozów
RAUCH Landmaschinenfabrik GmbH, Sinzheim, Niemcy
hala 15, stoisko D30

oraz
MSO Messtechnik und Ortung GmbH, Bad Münstereifel, Niemcy
hala 17, stoisko A26
Przedstawiając urządzenie AXMAT firma Rauch prezentuje pierwszy na świecie w pełni automatyczny prowadzony w trybie online pomiar rozprowadzenia nawozu oraz w pełni automatyczne ustawianie parametrów pracy rozsiewacza tarczowego w zależności od rodzaju nawozu i zadanej szerokości roboczej. Przy pomocy czujników mikrofalowych i w pełni zautomatyzowanego systemu ustawiania parametrów pracy rozsiewacza po raz pierwszy możliwe jest osiąganie wysokiej dokładności siewu w sposób całkowicie automatyczny. Poruszające się wokół tarczy rozsiewacza i wyposażone w mikrofale ramię rejestruje bezdotykowo pod wachlarzem wysiewającym jego położenie i przy pomocy obrotowego dna pojemnika z otworem dozującym dostosowuje w pełni automatycznie strumień nawozu do zadanej szerokości roboczej. Podczas procesu rozsiewania strumień nawozu jest permanentnie kontrolowany i w razie potrzeby następuje automatyczna regulacja podawania nawozu na tarczę rozsiewającą. Ta nowa w pełni automatyczna zmiana ustawień rozsiewacza w zależności od zadanej szerokości roboczej umożliwia w porównaniu z dotychczasową praktyką większą precyzję i to bez konieczności przeprowadzania testu rozsiewu na polu. Permanentna samokontrola sekcji wysiewającej umożliwia przy nowej partii nawozu i przy zmianach pogody również w pełni automatyczną korektę ustawień w trybie online odpowiednio do zadanej szerokości roboczej. Przynosi to wzrost wydajności nawozu, redukuje emisję i koszty nawożenia oraz podnosi urodzajność. Wyniki pierwszych doświadczeń przeprowadzonych przez francuski instytut badawczy IRESTEA potwierdzają wymienione wyżej zalety tego systemu.
Merlo Hybrid telehandler – Turbofarmer 40.7 Hybrid
Merlo S.p.A. Cervasca, Włochy
hala 6, stoisko C15
Jest to pierwsza oferta elektrycznego pojazdu hybrydowego plug-in dla rolnictwa, napędzanego opcjonalnie energią elektryczną albo paliwem diesla. W trybie  elektrycznym ładowarka napędzana jest energią pochodzącą z litowego akumulatora 30 kWh, pracując cicho i bezemisyjnie, wobec czego może być stosowana w zamkniętych budynkach. W trybie hybrydowym energii dostarcza pracujący przy stałej liczbie obrotów silnik diesla, który jednocześnie ładuje akumulator. Przy takiej architekturze napędu moc znamionową silnika można zmniejszyć o połowę bez ograniczenia wydajności pracy ładowarki. Dodatkowo z napędu czysto elektrycznego można też korzystać podczas częstych w przypadku tych maszyn okresów niskiego obciążenia lub przestojów, co w połączeniu z „downsizingiem“ silnika przynosi redukcję kosztów paliwa i emisji CO2  sięgającą wartości do 30 %. Dalsze obniżenie kosztów eksploatacji wynika z ładowania z sieci elektrycznej albo urządzeń fotowoltaicznych.
Symulator obsługi maszyn żniwnych i ciągników online
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
Działający w trybie online symulator obsługi maszyn żniwnych i ciągników firmy CLAAS umożliwia po raz pierwszy dynamiczne odzwierciedlenie na komputerze zachowania maszyn w czasie pracy we wszelkich warunkach. Pozwala to na samodzielny interaktywny trening obsługi kompleksowych maszyn żniwnych albo ciągników, odbywany przez operatorów na komputerze poza godzinami pracy w polu. Posługując się przeanalizowanymi danymi telemetrycznymi i procesowymi, z pomocą wirtualnych sterowników i elementów obsługi program symuluje stosunkowo wiernie realne warunki eksploatacji i obsługi maszyny. Umożliwia to optymalny trening obsługi kompleksowych maszyn żniwnych jeszcze przed rozpoczęciem kampanii żniwnej. Trening ten pozwala na znacznie lepsze wykorzystanie potencjału technicznego maszyny począwszy od pierwszych dni pracy, oraz na zre-dukowanie błędów w obsłudze i usterek maszyn. Nowo zatrudnieni operatorzy mogą szybko zapoznać się z maszyną, a doświadczeni drogą regularnego treningu odświeżyć własną wiedzę i poprawić wykorzystanie potencjału wydajności. Dzięki lepszemu opanowaniu obsługi drogich maszyn żniwnych możliwa jest znaczna oszczędność czasu i kosztów już od pierwszego dnia pracy.


Srebrne medale
 
Prasa kostkująca LSB 1290-ID
Kuhn Maschinenvertrieb GmbH, Genthin-Schopsdorf, Niemcy
hala 12, stoisko C04
W prasach kostkujących wyższy stopień zgniotu osiągany był dotychczas przez zwiększenie masy koła zamachowego w układzie napędowym, co prowadziło do osiągania tam szczytowych momentów siły. Firma Kuhn rozwiązuje ten problem przez zastosowanie zasady „twin pact“. Zamiast jednego tłoka materiał prasowany jest tutaj w dwóch fazach przez dwa tłoki położone jeden nad drugim. Przez trójkątny nastawiacz położony pomiędzy korbą i tłokiem dolny tłok zgniata najpierw dolną część materiału, po czym przychodzi kolej na górny tłok, który zgniata górną część paki. Taki podział na dwa odrębne etapy zapobiega powstawaniu szczytowych wartości momentów obrotowych. Wynikiem jest nawet o 25 % wyższy zgniot paki przy takiej samej masie koła zamachowego. Konieczna siła napędowa jest porównywalna z siłą w konwencjonalnej prasie LSB 1290.
Automatyczne usuwanie zapchań w wozach względnie przyczepach zbierających
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
Usunięcie zapchania w okolicach podbieracza w wozach albo przyczepach zbierających oznaczało dotychczas zawsze mniej lub bardziej pracochłonną i różnej długości przerwę w załadunku. Nowy system pozwala na automatyczny przebieg pojedynczych manualnych kroków zmierzających do usunięcia blokady. Kiedy przychodzi sygnał przeciążenia następuje automatyczne podniesienie w górę łamanego dyszla i równoczesne obniżenie podłogi z zespołem tnącym, napęd podbierania zostaje odłączony a przenośnik podłogowy przesuwa się lekko do przodu. Następujący później sygnał akustyczny informuje, że należy włączyć wał odbioru mocy. Na koniec wóz zbierający również automatycznie powraca do stanu gotowości do pracy. Obok wyraźnie wyższego komfortu obsługi – połączonego z odczuwalnym odciążeniem operatora, szczególnie podczas długich dni roboczych – nowy system prowadzi do szybszego i wydajniejszego usuwania blokad. Przynosi to poprawę bezpieczeństwa samego procesu jak i pracy a tym samym i rentowności inwestycji. Ponadto chroni to maszynę przed uszkodzeniami.
Optymalizacja elektroniczno-hydraulicznego układu wymuszonego kierowania w przyczepach
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
W systemach z wymuszonym kierowaniem osie przyczepy sterowane są w określonym wcześniej (stałym) stosunku do kąta skrętu ciągnika. Jeżeli ustawienie podstawowe jest tak wybrane, że wymuszony skręt osi przyczepy w stosunku do promienia skrętu ciągnika jest bardzo mały, wpływa to wprawdzie pozytywnie na stabilność przy większych prędkościach jazdy, ale za to negatywnie na zwrotność pojazdu z przyczepą. Możliwe jest też silne ścieranie opon na wąskich zakrętach o małym promieniu. Zwiększenie kąta skrętu kierowanych osi zwiększa co prawda zwrotność jednakże dzieje się to kosztem stabilności jazdy. Firma Claas oferuje tu uzależnione od prędkości jazdy całkowicie automatyczne ustawienie układu wymuszonego kierowania kół przyczepy z optymalnym dostosowaniem go do aktualnej sytuacji. Automatyczne ustawianie pozwala unikać błędów obsługi w tym zakresie – system wybiera zawsze optymalny kompromis pomiędzy zwrotnością i stabilnością jazdy. Dodatkowo na wąskich zakrętach system kontrolujący kąt zgięcia ostrzega akustycznie operatora, zanim jeszcze dojdzie do kolizji pomiędzy ciągnikiem i dyszlem przyczepy.  
CLAAS AQUA NON STOP Comfort – W pełni automatyczny przyrząd do ostrzenia noży
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
AQUA NON STOP COMFORT to pierwszy całkowicie automatyczny przyrząd do ostrzenia noży w wozach zbierających i zespołach tnących pras. Niezależnie od stopnia zużycia noży ostrzenie nie odbywa się więcej po stałym promieniu tylko dokładnie wzdłuż indywidualnego konturu każdego z nich. Przyrząd ten ostrzy w przeciągu dnia roboczego do 45 noży. Dzięki stosowaniu wymienialnych szablonów możliwe jest dokładne ostrzenie różnych typów noży.
Automatic PTO speed change
SAME DEUTZ-FAHR, Lauingen, Niemcy
hala 4, stoisko B27
Po raz pierwszy zrealizowana została przekładnia z wałem odbioru mocy, w której przełączanie mocy na wale możliwe jest też pod obciążeniem. I tak w zależności od obciążenia silnika następuje tu automatyczne przełączanie pomiędzy znamionową prędkością obrotową i ekonomicznymi obrotami silnika. Rozszerza to spektrum ekonomicznej jazdy szczególnie przy zmiennych warunkach pracy z uniknięciem niestabilności eksploatacji.  
Hydraulic engine brake concept
SAME DEUTZ-FAHR, Lauingen, Niemcy
hala 4, stoisko B27
Inaczej niż przy zwykłym hamowaniu silnikiem efekt hamowania osiągany jest tu przez ograniczenie strumieni oleju roboczego w systemie hydraulicznym i jednoczesne włączenie elektronicznego sprzęgła wiskotycznego wentylatora. Potęguje to efekt hamowania i jednocześnie zapewnia chłodzenie ogrzanego oleju hydraulicznego. W sumie system ten w połączeniu z silnikiem diesla 3,6 l osiąga lepszy efekt hamowania niż w poprzednim modelu 4,1 l z konwencjonalnym hamowaniem silnikiem. Ze względów bezpieczeństwa efekt hamowania ogranicza się w zależności od kąta skrętu kół.
Wymienne złącza hydrauliczne
AGCO GmbH – Fendt, Marktoberdorf, Niemcy
hala 9, stoisko D24
W uniwersalnym bloku sprzęgła w zależności od życzeń klienta można montować standardowe złącza ?“-, ?“ lub też opcjonalnie odpowiednie sprzęgła Flatface (FFC). Klient po raz pierwszy ma tu możliwość dokonania późniejszej zamiany złącz standardowych na złącza Flatface. Takie połączenie bloku sprzęgła i FFC zapewnia, że funkcja awaryjnego rozłączania nie powoduje wycieków oraz sprowadza do minimum straty przepływu oraz dostawanie się zanieczyszczeń do systemu hydraulicznego. Możliwe jest włączanie i rozłączanie sprzęgła pod ciśnieniem a straty oleju są zmniejszone do minimum.  
John Deere Hitch Assist
John Deere GmbH & Co. KG, Mannheim, Niemcy
hala 13, stoisko C31
Przetaczanie ciągnika rolniczego do przodu i do tyłu możliwe jest tu poprzez naciśnięcie guzika spoza kabiny operatora. W ten sposób zawieszanie względnie doczepianie narzędzi jest nie tylko łatwiejsze ale i bezpieczniejsze niż dotychczas, bowiem znacznie zredukowana została konieczność szczególnie zagrożonego wypadkami wsiadania i wysiadania. Ob-sługa systemu ma miejsce przy zaciągniętym hamulcu ręcznym i dlatego możliwa jest też na stokach.
LINTRAC 90
Lindner Traktorenwerk GesmbH, Kundl, Austria
hala 5, stoisko C05

oraz
ZF Friedrichshafen AG, Friedrichshafen, Niemcy
hala 3, stoisko E19
W celu zwiększenia zwrotności i przydatności traktora do pracy z ładowaczem czołowym możliwe jest tu kierowanie tylnej osi. W połączeniu z bezstopniowym napędem, który w tej klasie mocy jest mało rozpowszechniony, ładowacz czołowy osiąga funkcjonalność zbliżoną do ładowacza kołowego i może oszczędzić rolnikowi  inwestycji na zakup dodatkowej maszyny.
2-stopniowe sprzęgło WOM do napędu wciągarki linowej na traktorach leśnych
ZUIDBERG Transmissions, De Ens, Niderlandy
hala 1, stoisko H124

Oraz
Kotschenreuther Forst- & Landtechnik GmbH & Co.KG, Steinwiesen, Niemcy
Hala 13, stoisko C31
Dwustopniowe sprzęgło WOM można przełączać drogą radiową. Dzięki temu przy niskim obciążeniu wciągarki można albo zmniejszać prędkość obrotową silnika albo zwiększać prędkość nawijania liny. Dokładniejsze dostrojenie możliwe jest drogą zdalnego sterowania prędkością obrotową silnika. Jeśli wałek odbioru mocy przestaje być potrzebny to po 3 minutach następuje automatyczne wyłączenie silnika.
GRAIN QUALITY CAMERA dla kombajnu CLAAS Lexion 760, 770, 780
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
Optymalizacja ustawień kombajnu zbożowego odbywała się dotychczas głównie drogą kontroli wzrokowej znajdującego się w zbiorniku zboża. Jednak zaglądanie do zbiornika jest najczęściej nie tylko ergonomicznie trudne do zrealizowania ale może też być złudne. Stosowane do tej pory czujniki służące ocenie jakości zboża nie przynosiły niestety zadowalających rezultatów. Przedstawiona Grain Quality Camera firmy Claas to kolorowa kamera o wysokiej rozdzielczości umieszczona w głowicy elewatora i filmująca materiał w przepływającym strumieniu. Zdjęcia te poddawane są analizie pod kątem składników obcych i ziarna pokruszonego i w postaci wykresu słupkowego przekazywane na wyświetlacz terminala operatora z ewentualnym ostrzeżeniem w przypadku osiągnięcia wartości granicznej. Ponadto operator po raz pierwszy ma możliwość ciągłego śledzenia kolorowego obrazu i rozróżniania na nim luźnych i przywierających do ziarna zanieczyszczeń. Stanowi to nową i dokładniejszą podstawę oceny jakości ziarna a tym samym optymalizacji ustawień zespołu młócącego i młocarni czyszczącej.
Czujnik wiatru i nachylenia – automatyczna zmiana kierunku wyrzutu w kombajnie zbożowym CLAAS LEXION
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
aala 13, stoisko B05

Szczególnie przy dużych szerokościach roboczych równomierny rozkład sieczki jest sporym wyzwaniem, utrudnianym dodatkowo przez wiatr oraz pracę na zboczach. Dotychczas operator musiał korygować kierunek wyrzutu sieczki kierując się kontrolą wzrokową w lusterku wstecznym lub obrazem z kamery. Przy występowaniu wiatru bocznego albo przy pracy na stoku korekta kierunku wyrzutu była niezbędnie konieczna po każdej zmianie kierunku jazdy. Zastosowany przez firmę Claas czujnik wiatru i nachylenia znajduje się na obydwu światłach tylnych kombajnu. Będąc w tym miejscu dzięki swojej płytowej konstrukcji rejestruje on wiatr boczny oraz nachylenie terenu w taki sposób, że odpowiednio do siły wiatru porusza się na boki względnie waha w kierunku pionowym. Wzajemne zniesienie największych wychyleń oraz częstotliwości czujnika sprawia, że wyklucza się tu wpływ nagłych porywów wiatru. Odpowiednio do tego wyrzutnik promieniowy wyrzuca słomę w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru bocznego względnie w górę stoku. Zastosowanie czujnika po raz pierwszy umożliwia regulację zapewniającą równomierny rozrzut słomy.   
Opti Speed – zmienna prędkość obrotowa wytrząsacza
NEW HOLLAND CNH Niemcy GmbH, Heilbronn, Niemcy
hala 3, stoisko C03
W kombajnach z wytrząsaczami straty ziarna na pagórkowatych odcinkach pola są większe, ponieważ przy jeździe w górę albo w dół jest tam zakłócony przepływ materiału, co prowadzi do wzrostu strat. Ponadto istnieje też konieczność dostosowywania częstotliwości wstrząsów do rodzaju młóconego materiału bowiem np. kukurydza ma przy transporcie inne własności niż słoma zboża. System regulacyjny Opti-Speed firmy New Holland zmienia prędkość obrotową wałów wytrząsacza w zależności od nachylenia stoku i rodzaju zbieranego materiału. W czasie jazdy pod górę liczba obrotów jest redukowana natomiast przy jeździe w dół zwiększana. Dzięki temu w obydwu przypadkach grubość warstwy materiału jest taka sama jak przy zbiorze na płaskim terenie co sprawia, że straty ziarna są mniejsze w porównaniu z wytrząsaczami ze stałą ilością obrotów. Ponadto przy zmianie ustawień kombajnu na inny rodzaj ziarna system informacyjny załadowuje odpowiednią dla tego ziarna liczbę obrotów wytrząsacza. Taka regulacja obrotów wałów wytrząsacza w zależności od rodzaju zbioru i warunków pracy ma miejsce po raz pierwszy i dlatego stanowi znaczące udoskonalenie.  
CORN HEAD 3,45 M-12
Cressoni F.lli spa, Volta Mantovana, Włochy
hala 13, stoisko A38
Podobnie jak we wszystkich przystawkach do kombajnów również i w przystawkach do obrywania kolb kukurydzy rośnie szerokość robocza a tym samym szerokość transportowa.  W przystawkach ze zwykłą techniką ich składania punkty obrotu były dotychczas położone poziomo wzdłuż kierunku jazdy. Przy odstępach pomiędzy rzędami wynoszących 0,75 metra dopuszczalna szerokość transportowa przystawki wynosząca 3.5 metra była już przekroczona poczynając od ośmiu rzędów. Inaczej ma się sprawa w składanej przystawce firmy Cressoni: Jest ona wyposażona w nowy mechanizm obrotowy, który ogranicza szerokość transportową dziesięcio- a nawet i dwunastorzędowych maszyn bez sieczkarni do 3,45 metra. Elementy boczne połączone są z częścią środkową przy pomocy pionowego posuwisto-zwrotnego wału. Przed transportem są one najpierw podnoszone w górę, obracane o 90 stopni wzdłuż kierunku jazdy i następnie mocowane naprzeciwko siebie nad częścią środkową. Nowy mechanizm nie tylko ogranicza szerokość transportową, ale poprawia też widoczność podczas transportu i stanowi dlatego innowacyjne udoskonalenie.   
FlowCheck
Josef KOTTE Landtechnik GmbH & Co. KG, Rieste, Niemcy
hala 15, stoisko A11

oraz
Wyższa Szkoła Osnabrück COALA, Osnabrück, Niemcy
hala 2, stoisko C15
Nadzór i kontrola przepływu w wężach dystrybucyjnych szczególnie przy wprowadzaniu do gleby gnojowicy stanowi duże wzywanie i to niezależnie od wybranego do tego celu przyrządu. Nowego rodzaju czujnik (FlowCheck) nadzoruje akustycznie przepływ w każdym wężu dystrybucyjnym. Jeżeli strumień gnojowicy zostaje przerwany operator otrzymuje sygnał akustyczny a wyświetlacz LED pokazuje zapchany wąż. Ten automatyczny system ostrzegawczy odciąża operatora i przynosi pewność, że przy nawożeniu nie wystąpiły luki z powodu zapchanych agregatów do nawożenia. Zapchania spowodowane samym czujnikiem są wykluczone z uwagi na brak kontaktu z gnojowicą. Dla ochrony przed wpływem bodźców zewnętrznych czujnik umieszczony jest w pojemniku, zatem możliwe jest też używanie do czyszczenia myjki wysokociśnieniowej. Czujnik można montować jako wyposażenie dodatkowe.  
Cornrower – Pozyskiwanie energii przy zbiorze kukurydzy ziarnistej
NEW HOLLAND CNH Niemcy GmbH, Heilbronn, Niemcy
aala 3, stoisko C03
Zagospodarowanie pozostałości po zbiorze kukurydzy ziarnistej nabiera obecnie coraz większego znaczenia. Uzyskana w ten sposób dodatkowa biomasa może być wykorzystana jako surowiec odnawialny w elektrociepłowniach lub urządzeniach do produkcji biogazu, albo też jako ściółka lub pasza w hodowli zwierząt. Wyróżnione urządzenie Cornrower składa się z sieczkarni umieszczonej z tyłu maszyny do obrywania kukurydzy, która specjalnymi nożami rozdrabnia pozostałości i przy pomocy deflektorów z blachy układa je w pokos. Ten z kolei stanowi podłoże dla pozostałości wychodzących z separatora. W ten sposób po raz pierwszy możliwe jest bez dodatkowego nakładu pracy wydzielenie z gotowego pokosu dużej części mało zanieczyszczonych pozostałości.
Koncentryczny separator zygzakowy do czyszczenia ziarna
Ambros Schmelzer & Sohn GmbH & Co. KG, Waldershof, Niemcy
hala 6, stoisko G25
Separator zygzakowy firmy Ambros Schmelzer & Sohn (ID 286) stanowi istotne udoskonalenie dotychczasowego systemu oczyszczania ziarna przy użyciu siły wiatru. Zastosowanie nowej konstrukcji wiatrownic umożliwia transport materiału trasą w kształcie zygzaka, dzięki czemu powietrze przepływa przez ziarno wielokrotnie i czyści je bardziej intensywnie. Obok modyfikacji przepływu ziarna decydującą innowację stanowi tu pomiar strat przy pomocy czujników piezoelektrycznych. Czujniki te po raz pierwszy umożliwiają pomiar będący podstawą do bezpośredniego sterowania dmuchawą. W zależności od czyszczonego materiału i na bazie prowadzonego w czasie rzeczywistym pomiaru strat można regulować ilość wychodzącego z dmuchawy powietrza, co pozwala na obniżenie strat do wartości poniżej 0,05 procenta. Stanowi to istotną poprawę jakości procesu czyszczenia.
System ważenia Fliegl FWS 2014
Fliegl Agrartechnik GmbH, Mühldorf, Niemcy
hala 4, stoisko B34

oraz
LAND-DATA Eurosoft, Pfarrkirchen, Deutschland
Hall 13, Stand D24

oraz
Müller-Elektronik GmbH & Co. KG, Salzkotten, Deutschland
Hall 17, Stand B19
Istotnym warunkiem dla oceny plonu względnie kontroli nawożenia obornikiem stałym lub nawozami mineralnymi jest aktualne i odpowiednio dokładne ważenie materiału, integralnie włączone do danego procesu. Główną zaletą opartego na bazie ISOBUS systemu ważenia FWS 2014 jest możliwość uzyskania jego legalizacji. System ten funkcjonuje ze wszystkimi wyposażonymi w interfels Task-Controller wyświetlaczami ISOBUS, co pozwala na przekazywanie danych do systemów „Farm Management Information“ (FMIS). Podstawę do bezpiecznych pod względem prawnym rozliczeń stanowią tu pamięć „Alibi“, pozwalająca na odszukanie wszelkich danych oraz ich szyfrowany przekaz. Uniwersalna kompatybilność, prowadzenie dokumentacji danych, nowe funkcje (jak ustalanie stopnia nawożenia), odciążenie operatora czy też wyeliminowanie błędów rejestracji to dalsze zalety tego sys-temu.
IsoMatch InDemo
Kverneland Group Niemcy GmbH, Soest, Niemcy
hala 5, stoisko D38
Symulator IsoMatch
Kverneland Group Niemcy GmbH, Soest, Niemcy
hala 5, stoisko D38
Potencjał maszyn rolniczych często nie jest w pełni wykorzystywany bowiem zaniedbywany bywa odpowiedni prowadzony poza pracą w polu trening posługiwania się ich kompleksowymi funkcjami. Symulatory IsoMatch InDemo i IsoMatch oferują alternatywne koncepcje dydaktyczne z praktycznym wykorzystaniem techniki symulacyjnej. Symulator IsoMatch InDemo po podłączeniu do ciągnika wtyczki ISOBUS umożliwia zarówno trening jak i demonstrację na terminalu ISOBUS pracy maszyny zawieszanej i to bez konieczności obecności prawdziwej maszyny. Symulator IsoMatch pozwala na przeniesienie funkcji ISOBUS – bez żadnych dodatkowych urządzeń – na własny domowy komputer i trenowanie procesów roboczych z użyciem danych GPS własnego pola. Obydwa warianty, zarówno trening użytkownika jak i demonstracja pracy, zwiększają przejrzystość, przynoszą osz-czędność czasu i są łatwe w obsłudze.  
 
NUTRI-STAT – „Lab on Chip“
MMM tech support GmbH & Co. KG, Berlin, Niemcy
hala 21, stoisko E03
Optifert Nutrient Sensor
Pessl Instruments GmbH, Weiz, Austria
hala 17, stoisko A25a
Ustalanie dawek nawozu odbywa się najczęściej na podstawie analizy próbek ziemi. Przy tym próbki należy wysyłać do laboratorium, w którym oznaczane są składniki pokarmowe gleby, co nie tylko zabiera dużo czasu ale jest też kosztowne. Przedstawione ręczne przyrządy pomiarowe umożliwiają szybkie oznaczanie składników pokarmowych (N, P, K) bezpośrednio na polu („lab on chip“). Należy w tym celu sporządzić wodnisty roztwór z próbek gleby albo też z ekstraktów roślinnych i poddać go prowadzonej przy pomocy specjalnych czujników analizie w przyrządzie. Dzięki nieznacznym kosztom i natychmiastowej dostępności wyników można znacznie zwiększyć ilość przeprowadzanych analiz. Prowadzi to do poprawy odpowiedniej do potrzeb dokładności nawożenia w rolnictwie i ogrodnictwie.

•    IDS Inteligentny system dystrybucyjny
Alois Pöttinger Maschinenfabrik GesmbH, Grieskirchen, Austria
hala 27, stoisko C30
Wyznaczanie ścieżek przejazdowych w przypadku siewników pneumatycznych jest przy zmianie rytmu ścieżek i przy różnych szerokościach związane często z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych czynności. Inteligentny system dystrybucyjny firmy Pöttinger z możliwością pojedynczego przy- i odłączania poszczególnych wylotów głowicy rozdzielającej nasiona oferuje tu jedyną w swoim rodzaju elastyczność i niezwykły komfort wyznaczania ścieżek przejazdowych przy niezmiennie dokładnej ilości wysiewanych w każdym rzędzie ziaren. Rozstaw i szerokość oraz rytmy ścieżek przejazdowych można po prostu wybierać na terminalu operatora. W czasie zakładania ścieżki przejazdowej powrót materiału siewnego przy równoczesnej proporcjonalnej redukcji dozowanej ilości sprawiają, że ilość wysiewanego materiału przypadająca na jeden hektar pozostaje bez zmian. Możliwość indywidualnego odłączania jednej połowy (lewej lub prawej) pozwala rozpoczynać wysiew z dowolnej strony pola a „Section Control“ umożliwia dokładny wysiew na nieregularnych jego częściach. Wymienione rozwiązania techniczne stwarzają nowe kryteria odnośnie elastyczności, precyzji i komfortu.  
PCS - Precision Combiseeding
Alois Pöttinger Maschinenfabrik GesmbH, Grieskirchen, Austria
hala 27, stoisko C30
PCS - Precision Combiseeding to nowego rodzaju innowacyjna koncepcja firmy Pöttinger  realizująca w jednej maszynie zarówno siew zboża jak i siew punktowy (np. kukurydzy albo słonecznika), czyniąc zbędną inwestycję na zakup osobnego sprzętu do siewu punktowego. W tej wielofunkcyjnej maszynie przechodzenie od siewu rzędowego do siewu punktowego jest łatwe i komfortowe. Są w niej możliwe cztery zastosowania: siew zboża, siew kukurydzy z nawozem lub bez oraz siew kukurydzy z jednoczesnym podsiewem (ochrona przed erozją). Takie wielorakie wykorzystanie rozszerza spektrum zastosowania i obniża przypadające na hektar stałe koszty uprawy. Ponadto maszyna wyposażona jest
w czujnik kontrolujący wzdłużne rozmieszczenie nasion i wyświetla na terminalu informację w przypadku niewłaściwego względnie podwójnego siewu.
Smart Irrigation System
John Deere GmbH & Co. KG, Mannheim, Niemcy
hala 13, stoisko C31
Optymalne zaopatrzenie roślin użytkowych w wodę, szczególnie w rolnictwie profesjonalnym, jest warunkiem uzyskiwania najwyższych plonów. Rosnące przy tym zapotrzebowanie na wodę w obliczu jej malejących światowych zasobów czyni koniecznym dążenie do odczuwalnego wzrostu wydajności systemów irygacyjnych. „Smart Irrigation System“ firmy John Deere to innowacyjna koncepcja upraw rzędowych (np. kukurydzy), która na bazie przeprowadzanych w czasie rzeczywistym pomiarów zawartości wody w glebie i bezprzewodowego przekazywania wyników do biurowego komputera umożliwia rolnikowi z wykorzystaniem komputerowego systemu ekspertowego odpowiednie dla danego regionu i dla konkretnej uprawy planowanie i sterowanie irygacją. Oferowane całościowe rozwiązanie składa się z przewodów do nawadniania kropelkowego i ich wysoce dokładnego ułożenia przy pomocy systemu RTK, ze specjalnego czujnika wilgotności ziemi dokonującego pomiaru zawartości wody w kilku warstwach gleby, z bezprzewodowego przekazu danych (obok zawartości wody oraz temperatury i wilgotności powietrza, również i ilość opadów, nasłonecznienie itd.), z różnych gatunków przewodów (opcjonalnie) do precyzyjnego nawadniania kropelkowego oraz stacji czołowej z dopasowanymi do siebie komponentami (pompy, filtry, wentyle, doprowadzenie nawozu itd.). Taki system umożliwia wydajne wykorzystanie wody, składników odżywczych oraz energii i nakładu pracy przy nawadnianiu pola z jednoczesnym nawożeniem. Ułożenie przy pomocy systemu RTK i odpowiednie udokumentowanie położenia przewodów umożliwia ponadto bezproblemowe stosowanie sprzętu do orki i zasiewu pomiędzy umiejscowionymi w glebie przewodami, bez ryzyka ich uszkodzenia.    
System wysiewu punktowego zbóż i rzepaku
HORSCH Maschinen GmbH, Schwandorf, Niemcy
hala 12, stoisko C47
Trend do obniżania gęstości siewu zboża i rzepaku czyni coraz częstszym postulat stosowania dla tych upraw techniki siewu punktowego. Przeprowadzone w praktyce doświadczenia potwierdziły tkwiący tu potencjał oszczędności materiału siewnego, nawozów i środków grzybobójczych. Firma Horsch przedstawia nową innowacyjną technikę dozowania na bazie istniejącego siewnika pneumatycznego Pronto DL. Podawanie materiału siewnego następuje z centralnego pojemnika przy pomocy centralnego dozownika objętościowego. Wstępnie dawkowany materiał siewny transportowany jest pneumatycznie i umieszczany w odpowiednim rzędzie przez uderzeniową głowicę rozdzielającą. Prowadzenie materiału siewnego aż do redlicy odbywa się w dotychczasowy sposób bez dalszych zmian w budowie standardowego siewnika. Każdy rząd wysiewu posiada w górnej części redlicy dozownik do rozdzielania nasion ze strumienia wychodzącego z głowicy rozdzielającej. Nieuporządkowany, dozowany objętościowo strumień materiału siewnego jest tam przebierany i przekazywany pojedynczo do rurki spustowej i przy wyjściu z dozownika stanowi już uporządkowany strumień pojedynczych ziaren. Ta nowo opracowana technika siewu punktowego dla zbóż umożliwia bardzo wysokie częstotliwości przy rozdzielaniu, pozwalające uzyskiwać wydajność obecnych technologii siewu przy prędkościach roboczych od 10 do 12 km/h. Przy częstotliwości do 120 Hz, tzn. 120 ziaren/sek., nowy dozownik jest w stanie dozować w jednonasiennej jakości 240 ziaren/m2 przy prędkości 12 km/h w odstępach po 15 cm. Wysokie częstotliwości w połączeniu z dużymi prędkościami jazdy nie pozwalają na pewne osiąganie w polu poziomu współczynnika zmienności (VK) jak u kukurydzy i buraków cukrowych a więc od 20 % do 30 %. Jednak osiągane w praktyce przez nowy dozownik wartości VK, wynoszące od 40 % do 50 %, są bardzo zbliżone do wartości w klasycznych przyrządach do siewu punktowego. Nowe rozwiązanie wzbogaca technikę dotychczasowych siewników pneumatycznych o funkcję siewu punktowego, bez ograniczenia ich wydajności.
Prowadzenie głębokościowe z dopasowaniem do konturów pola drogą regulacji kół podporowych niezależne od wspomagania trakcji
LEMKEN GmbH & Co. KG, Alpen, Niemcy
hala 11, stoisko B43
Prowadzenie głębokościowe w kultywatorach realizowane jest dotychczas najczęściej przez specjalne koła (koła podporowe) osadzone na ramie narzędzia i podążający za nimi walec. Na płaskim terenie taka konstrukcja umożliwia utrzymanie stosunkowo niezmiennej głębokości – obciążenie kół podporowych pozostaje przy tym prawie bez zmian. Na terenach nierównych jednakże, w szczególności długie kultywatory pracują zbyt głęboko przy przejazdach przez wzniesienia i za płytko przy obniżeniach terenu. Stosowane zwykle systemy wspomagania trakcji, oddziaływujące wyłącznie na dyszel pociągowy kultywatora a nie na  trzypunktowe ramię podnośnika, umożliwiają przy tym co prawda dobre dopasowanie do powierzchni terenu, jednak przenoszenie obciążenia na traktor nie jest równomierne. W wyróżnionym nowym systemie regulacji ma miejsce permanentny pomiar obciążenia kół podporowych, który stanowi podstawę do hydraulicznej regulacji pozycji walca: Spadek obciążenia podporowego powoduje podniesienie walca – kultywator zagłębia się do momentu osiągnięcia zadanej wartości obciążenia kół podporowych i na odwrót. Mimo takiej regulacji nie wpływa to prawie wcale na działanie wspomagania trakcji. Nowy system odciąża przede wszystkim operatora i służy zachowaniu niezmiennej jakości pracy.  
 
Curves-Control-Application C-C-A
Herbert DAMMANN GmbH, Buxtehude-Hedendorf, Niemcy
hala 15, stoisko C12
Przy jeździe na zakrętach często występuje problem różnej ilości wydatku, który po stronie zewnętrznej jest niższy a po stronie wewnętrznej wyższy od zadanej wartości. Do tego dochodzi fakt, że wiele pól nie ma kształtu prostokąta albo też znajdują się na nim przeszkody, które trzeba omijać. Jest to powodem odchyłek sięgających w belkach o długości 36 m od 40 % do 160 % w stosunku do zadanej wartości ilości aplikacji. Curves~Control~ Application reguluje wydatek w taki sposób, że średnia wartość każdej sekcji odpowiada zadanej wartości. Jest to możliwe drogą obliczeń w module jazdy na zakrętach, dokonywanych na podstawie danych pochodzących z czujnika kontrolującego promień skrętu (podobnego do czujnika do dokładnego sterowania po śladach), pomierzonej przez czujnik prędkości na kole, danych maszyny i zadanej wartości wydatku na hektar (l/ha albo kg/ha). Obliczenia te pozwalają ustalić procentową odchyłkę od zadanej wartości w poszczególnych sekcjach, po czym specjalny kalkulator dokonuje ich wyrównania. Ilość wydatku regulowana jest przez przełączanie dysz na korpusie rozpylacza, zmianę ciśnienia rozpylania w sekcji lub drogą kombinacji obydwu parametrów.
LEMKEN Swingcut
LEMKEN GmbH & Co. KG, Alpen, Niemcy
hala 11, stoisko B43
LEMKEN Swing Cut pozwala na udoskonalone równomierne rozprowadzanie środków ochrony roślin drogą aktywnego tłumienia drgań poprzecznych belki opryskiwacza. Te poziome drgania w kierunku jazdy oraz w kierunku przeciwnym powstają np. w wyniku przyspieszenia przy ruszaniu, podczas jazdy w górę albo w dół, przy nierównościach terenu lub pod działaniem wiatru. Dotychczas w opryskiwaczach polowych belki opryskowe zawieszano najczęściej na narzędziu podstawowym i prowadzono przy pomocy pasywnych elementów sprężynowych i tłumiących. Aktywne dopasowanie tych elementów do różnych impulsów ruchowych podczas jazdy nie było jednak możliwe. Zastosowanie półaktywnych systemów tłumiących (m. in. tłumiki z cieczami elektroreologicznymi albo magnetoreologicznymi) na belce opryskowej jest nową formą tłumienia i umożliwia regulację systemu. Przy pomocy nowego rodzaju kamery 3D rejestrowane są ruchy belki i w chwili przekroczenia ustawionych wartości granicznych (kalibracja) rozpoczyna się aktywne tłumienie drgań. W ten sposób przez cały czas ma miejsce odpowiednia reakcja na aktualną sytuację podczas jazdy. Zoptymalizowane osadzenie belki znacznie poprawia równomierność poprzecznego i wzdłużnego rozkładu przy dynamicznej eksploatacji.  
HORSCH Gestängeführung
HORSCH Maschinen GmbH, Schwandorf, Niemcy
hala 12, stoisko C47
Nowe sterowanie belką opryskiwacza firmy Horsch Leeb umożliwia dokładne i bezpieczne prowadzenie belki opryskowej nad uprawą. Ten nowy rodzaj aktywnego prowadzenia jest kamieniem węgielnym dla aplikacji z bardzo małej odległości od powierzchni docelowej. Dokładne dopasowanie belki do konturów powierzchni pola  jest możliwe dzięki  absolutnemu rozczepieniu belki od ramy konstrukcyjnej, co umożliwia ograniczenie do minimum negatywnego wpływu wiatru i termiki na zjawisko znoszenia. Belka firmy Horsch Leeb jest zawieszona niemal bez tarcia przy pomocy łożysk kulkowych w pobliżu środka ciężkości. W ten sposób siły odśrodkowe, które występują np. przy jeździe na zakrętach, nie mają praktycznie żadnego wpływu na położenie belki. Aby umożliwić dopasowanie  belki do konturu powierzchni pola opracowano specjalny system sterowania. Umożliwia on celowe wprowadzanie do belki sił w taki sposób, że pozostaje ona wolna mimo wprowadzenia siły dwóch cylindrów hydraulicznych. Odbywa się to w ten sposób, że element nastawczy powtarza w czasie rzeczywistym ruchy pojazdu nośnego, co sprawia, że na belkę nie działają żadne siły zakłócające. Jeśli konieczne jest dopasowanie do stoku to element nastawczy wywiera określony nacisk na element elastomerowy nadając belce przyspieszenie rotatoryczne. Krótko przed osiągnięciem pożądanego położenia powstaje nacisk na leżący po przeciwnej stronie element elastomerowy w wyniku czego ruch rotatoryczny zostaje zahamowany. Podczas zmiany ustawienia ma miejsce stały pomiar i regulacja położenia cylindra nastawczego, co kompensuje powstałe podczas zmiany położenia zachwiania maszyny. Technika ta stała się możliwa dzięki zastosowaniu ekstremalnie szybkiego proporcjonalnego zaworu hydraulicznego a także opracowaniu nowego programu sterującego z zastosowaniem czujników żyroskopowych.
easyFlow
agrotop GmbH, Obertraubling, Niemcy
hala 15, stoisko C30
easyFlow to zamknięty wykluczający kontaminację system poboru płynnych środków ochrony roślin z małych pojemników albo kanistrów. Składa się on z adaptera do zbiornika i adaptera do kanistra. Adapter do zbiornika znajdujący się po stronie narzędzia posiada doprowadzenie wody do płukania. Adapter do kanistra przykręcany jest do kanistra przy pomocy nakrętki złączkowej. Złącze zabezpieczone jest uchwytem i dopiero przez jego obrót rozpoczyna się opróżnianie. Kąt obrotu uchwytu reguluje bezstopniowo wielkość  otworu a tym samym i prędkość opróżniania. Po napełnieniu zbiornika pożądaną ilością płynu opróżnianie zostaje zakończone przez obrót uchwytu w prawo i automatyczną blokadę tłoka zamykającego. Jeśli kanister został całkowicie opróżniony, to można natychmiast rozpocząć jego czyszczenie przez doprowadzenie wody do płukania. Płyn z płukania również odprowadzany jest do zbiornika. W ten sposób kanister bez żadnych dalszych działań może być natychmiast przekazany do utylizacji (np. PAMIRA) a oczyszczony adapter kanistra można niezwłocznie przeznaczyć do ponownego użytku. Konstruktorzy easyFlow zwracali szczególną uwagę na koszt produktu. Z tego właśnie powodu obsługa większości funkcji umieszczona jest na adapterze zbiornika, bowiem dla każdego narzędzia potrzebny jest tylko jeden. W tej sytuacji adapter kanistra mógł otrzymać prostszą i lżejszą konstrukcję wobec czego zakup ich większej ilości, po jednym dla każdego rodzaju preparatu, nie stanowi dużego wydatku.
„LaserLoad“ – Automatyczna kontrola przeciążenia w sieczkarniach samojezdnych Big X
Maschinenfabrik Bernard Krone GmbH, Spelle, Niemcy
hala 27, stoisko F15
Sterowany skaner laserowy rozpoznaje jadący z tyłu pojazd i dostosowuje odpowiednio kierunek i zasięg wyrzutu. Pozwala to uniknąć strat paszowych przy rozpoczęciu pracy sieczkarni. System ten umożliwia również automatyczny załadunek równoległy przy normalnej eksploatacji sieczkarni. Głowica lasera poruszana jest tam i z powrotem przy pomocy silników elektrycznych, w wyniku czego powstaje obraz trójwymiarowy. Matematyczne algorytmy wyliczają położenie górnej ramy pojazdu transportowego i nakierowują odpowiednio łuk wyrzutu. Szczególnie przy rozpoczęciu pracy na polu w pełni automatyczny załadunek jadącego z tyłu pojazdu transportowego stanowi ogromne odciążenie operatora ograniczając przy tym do minimum straty paszy. W praktycznym zastosowaniu oznacza to oszczędność czasu i kosztów przy równoczesnym odciążeniu operatora sieczkarni.
CLAAS ICT – Elektroniczny system optymalizacji procesu i wydajności pracy traktora z maszyną
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05
Program ICT (Implement Controls Tractor) to system elektroniczny służący optymalizacji procesu i wydajności pracy traktora z maszyną. Program posługuje się poszczególnymi parametrami doczepionej lub zawieszonej maszyny rolniczej, wykorzystując je do sterowania traktorem. Swoje pierwsze zastosowanie system znajdzie w kombinacji prasy kostkującej z traktorem gdzie drogą automatycznej regulacji prędkości jazdy zapewni permanentną optymalną wydajność prasy. Przy tym możliwe są dwa modusy pracy a mianowicie „maksymalna wydajność“ albo „maksymalna jakość kostek“. W przypadku wystąpienia zakłóceń albo przeciążenia agregatu następuje automatyczne wyłączenie wałka odbioru mocy.  Kontrola pracy agregatów podbieracza, mechanizmu wiążącego, rotora z nożami i odpychacza odczuwalnie odciąża operatora. Automatyczna regulacja prędkości jazdy pod kątem osiągnięcia optymalnej wydajności prowadzi do poprawy wydajności zestawu maszyn a tym samym do oszczędności kosztów.

POWIĄZANE

W dniu 7 sierpnia 2022 roku w Borkach Kosach w gminie Zbuczyn OPZZRiOR organizje...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej ponownie będzie gościć w s...

Nie tylko budowanie święta branży spożywczej, ale także wsparcie tradycyjnego rz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę