Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Pszczelarskie dożynki

8 września 2003

Najpierw uderzenie dłutem, a potem odymienie - to musiał przeżyć każdy nowy pszczelarz z Koła Kraków Śródmieście i Krowodrza. Przysięgali m.in. przestrzegać tradycji ojców i higieny pasiecznej, szanować całą przyrodę i być uczciwym oraz prawdomównym. Pasowaniem na pszczelarzy rozpoczęły się wczoraj jubileuszowe, dziesiąte Dożynki Pszczelarskie na placu Wolnica w Krakowie.

To jest nasze dziedzictwo, nasza tradycja - coś, co łączy nas z pokolenia na pokolenie. Dzięki pszczelarstwu żyjemy w umiłowaniu przyrody i potrafimy ją szanować oraz docenić bogactwo, jakie nam daje – mówił starosta bartny Kazimierz Żółty. Po pasowaniu, które odbywało się pod czujnym spojrzeniem św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, członkowie kół pszczelarskich udali się na uroczystą mszę świętą, odprawioną w kościele św. Katarzyny.

Na placu Wolnica trwał tymczasem kiermasz produktów pszczelich. Właściciele pasiek nie tylko prezentowali swoje wyroby, ale także dzielili się wiedzą o hodowlach pszczół i o właściwościach pszczelich produktów. - Miód to nie tylko smaczny dodatek kuchenny. Ma on także właściwości lecznicze, ale powinno się go spożywać regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy dopadnie nas choroba - wyjaśnia Kazimierz Kucharski. 

Pszczoły dają nam nie tylko miód. Na wielu stoiskach znaleźć można było słoiczki z pyłkiem kwiatowym. Jest on zbierany przez pszczoły, a następnie przerabiany przez nie w ulu. Można go stosować jako środek wzmacniający, ponieważ jest bardzo bogaty w białko. Szczególnie polecany jest podczas rekonwalescencji po ciężkich chorobach czy operacjach – wyjaśnia Irena Siwecka ze spółdzielni "Pszczelarz". Na kiermaszu znaleźć też można było aromatyczne świece z pszczelego wosku oraz kosmetyki produkowane na bazie wosku. Na plac dotarły też roje pszczół, zamknięte w szklanych klatkach, a przechodnie podpatrzeć mogli niektóre pszczelarskie techniki, np. odymianie tzw. podkurzaczem. Prezentowane były również narzędzia niezbędne w pasiece: dłuta, radełka i ramki. To trudne zajęcie, dla pasjonatów – uważa Andrzej Więcek ze spółdzielni "Pszczelarz".


POWIĄZANE

W Katowicach zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy. W dyskusji panelowej ...

Zorganizowana 3. września br. przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Ka...

Cynkomet z Czarnej białostockiej był jedynym polskim producentem przyczep i rozr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę