aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Społdzielczość rolnicza w Austrii

4 czerwca 2007
W ramach realizowanego przez Krajową Radę Spółdzielczą projektu „Promocja tworzenia grup producentów rolnych” przez tydzień w Austrii gościła grupa rolników – członków grup producenckich , dziennikarzy oraz przedstawicieli resortu rolnictwa i AR i MR zajmujących się spółdzielczością rolniczą. Mieli oni okazje nie tylko  podziwiać   urok Alp czy Wiednia ale również zobaczyć kilka miejscowych gospodarstw rolnych między innymi Tufles czy Trins łączących produkcje rolną z agroturystyką. Pożyteczne  też dla polskich rolników było spotkanie w Innsbrucku z przedstawicielami tyrolskiej organizacji spółdzielni raiffeisenowskich i tyrolskiej izby rolniczej.
       
       
       


Goście z Polski na czele z Henrykiem Kowalczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi , który na zaproszenie Krajowej rady spółdzielczej specjalnie na jeden dzień przyjechał do Austrii odwiedzili w Wiedniu Ambasadę RP oraz Federalne Ministerstwo Rolnictwa , Leśnictwa , Środowiska i Gospodarki Wodnej Austrii. Ponadto podczas wizyty w Wiedniu nie mogło również zabraknąć wizyty w siedzibie Austriackiego Związku Raiffeisenowskiego  gdzie dyskutowano na temat spółdzielczości w Austrii i roli izb rolniczych.
Austrii gościła grupa rolników – członków grup producenckich , dziennikarzy oraz przedstawicieli resortu rolnictwa i AR i MR zajmujących się spółdzielczością rolniczą. Mieli oni okazje nie tylko  podziwiać   urok Alp czy Wiednia ale również zobaczyć kilka miejscowych gospodarstw rolnych między innymi Tufles czy Trins łączących produkcje rolną z agroturystyką. Pożyteczne  też dla polskich rolników było spotkanie w Innsbrucku z przedstawicielami tyrolskiej organizacji spółdzielni raiffeisenowskich i tyrolskiej izby rolniczej.
       
     

Krajowa Rada Spółdzielcza od roku realizuje powyższy projekt zlecony przez Ministerstwo Rolnictwa w ramach środków Pomocy Technicznej PROW. Ma on na celu promowanie samo-organizowania się rolników, którego stopień jest w Polsce z różnych względów zdecydowanie niższy niż w rozwiniętych krajach UE „15”. Taką formą samo-organizowania się jest tworzenie Grup Producentów Rolnych, w tym zwłaszcza grup posiadających status spółdzielni, łączących producentów zboża, rzepaku, ziemniaków, wieprzowiny, wołowiny, drobiu itp. W wyniku dotychczasowych działań projektu powstało już w różnych regionach Polski kilkadziesiąt takich grup, kolejne są w stanie tworzenia.

 



POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...

Grad medali, pewniaki i zaskoczenia. Rozstrzygnięto konkurs WINOPL Dwa konkursow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę