GUS_230920_750x100_stat

Spotkanie ministra rolnictwa z wojewodami

6 lutego 2004

Przygotowania do integracji polskiego rolnictwa z Unią Europejską i do wykorzystania funduszy unijnych oraz sytuacja na rynkach rolnych – to tematy, które zdominowały dzisiejsze spotkanie ministra Wojciecha Olejniczaka z wojewodami.

Minister przekazał wojewodom pełną informację o działaniach podejmowanych przez resort w celu łagodzenia trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny, drobiu i pasz. Poinformował również, że ARR dodatkowo skupi 10 tys. ton półtusz wieprzowych na rotacje zapasów państwowych. Łącznie działaniem tym od początku roku będzie objęte 35 tys. ton. Dodatkowy skup będzie prowadzony głównie w regionach o największej podaży żywca wieprzowego. Podkreślił, że Agencja Rynku Rolnego wydała już pozwolenia na eksport z dopłatą 20 tys. ton półtusz wieprzowych, a pula zostanie zwiększona do 40,9 tys. ton.

Minister zapowiedział także, rozpoczęcie sprzedaży zbóż z zapasów Agencji Rynku Rolnego dla producentów mąki. Nie trzeba było czekać na blokady, aby interwencja na rynkach została uruchomiona. Działania były podejmowane już od początku tego roku i ich skutki zaczynają być odczuwalne – podkreślił minister Olejniczak.

Wojewodowie poinformowali ministra, że w niektórych województwach ceny wieprzowiny wzrosły już o 10 -20 groszy za kg. Minister zwrócił się do wojewodów z prośbą o zintensyfikowanie prac i zmobilizowanie wszystkich służb podległych wojewodom w celu jak najlepszego przygotowania rolników i zwiększenia udzielanej im pomocy w dopełnieniu formalności koniecznych do wykorzystania funduszy unijnych. Podczas spotkania omówione zostały założenia przygotowywanej przez resort ustawy o doradztwie rolniczym. Minister zapowiedział likwidację struktur regionalnych i powołanie 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Omówił również przygotowywane zmiany w sposobie działania Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wojewodów interesowały zasady podziału rezerwy kwoty mlecznej oraz problemy związane z przemysłowymi fermami tuczu trzody chlewnej. Minister Olejniczak omówił projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, który jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i przewiduje możliwość wstrzymania produkcji w fermach, gdy podmiot nie posiada planu nawożenia pozytywnie zaopiniowanego przez Stację Chemiczno-Rolniczą. Minister stwierdził, że w ostatnich tygodniach odbył szereg spotkań ze związkami i organizacjami rolniczymi. Odbyły się m.in. spotkania Kierownictwa resortu z prezydium Krajowej Rady Izb Rolniczych, szefami rolniczych związków zawodowych, oraz przedstawicielami branży drobiarskiej, Prezydium Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Pytania wojewodów dotyczyły zasad podziału rezerwy kwoty mlecznej. Minister Wojciech Olejniczak poinformował o tym, iż otrzymał od Komisji Porozumiewawczej nowe zasady rozdysponowania krajowej rezerwy krajowej kwoty, które oparte są przede wszystkim na udokumentowanej sprzedaży mleka do zakładów mleczarskich, dynamice rozwoju produkcji i inwestycjach poczynionych w gospodarstwie. W spotkaniu uczestniczyli Prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, oraz przedstawiciele inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


POWIĄZANE

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wiemy, że są zdrowe, ale ...

Piętnasta, jubileuszowa Agrokonferencja Banku BNP Paribas odbędzie się już 22 pa...

W dniu 10 października br. w Lublinie podczas Lubelskich Jarmarków Dożynkowych o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę