aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wrocławska Konferencja - Rolnictwo jako producent energii

5 czerwca 2007
Kurczące się zasoby surowców energetycznych sprawiają, iż na całym świecie szuka się źródeł alternatywnych. Rosnące w ogromnym tempie potrzeby energetyczne takich krajów jak Chiny czy Indie oraz kurczące się złoża ropy naftowej zmuszają nas do tego, by zastanowić się nad zwiększeniem wydajności energetycznej oraz poszukiwaniem nowych surowców. Również Polska - z uwagi na swój silny rozwój gospodarczy - w najbliższych dziesięciu latach musi się liczyć z bardzo szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię, a jednocześnie – jak wszystkie kraje Unii Europejskiej - będzie skonfrontowana ze sformułowanymi niedawno celami UE w zakresie przeciwdziałania ocieplaniu się klimatu oraz ograniczenia emisji CO2.

Konieczna jest zatem zmiana myślenia o problemach energetycznych w Europie. W procesie tym istotną rolę odgrywa rolnictwo, jako że w przyszłości może się ono stać znaczącym producentem energii z biomasy. Pierwsze skuteczne kroki w tym kierunku zostały już w Europie podjęte, jednak potencjał w tym zakresie w wielu krajach UE wykorzystywany jest jedynie w niewielkim stopniu. Na ile rolnictwo może się stać w przyszłości poważnym producentem energii, w jaki sposób producenci rolni mogą się stać specjalistami w produkcji energii, jakie są możliwości uzyskania pomocy finansowej dla budowy urządzeń do produkcji energii z biomasy – oto problemy, które zostaną poruszone i rozwiązania których będziemy poszukiwać w trakcie wrocławskiej konferencji w dniu 5 czerwca.

Austriacki konsulat Generalny w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu organizują we Wrocławiu, w Hotelu Mercure Panorama, pl. Dominikanski 1, całodniową konferencję na temat „Rolnictwo jako producent energii”, podczas której uznani polscy i austriaccy eksperci przedstawią analizę aktualnej sytuacji energetycznej w Europie, Polsce i Austrii oraz spróbują określić możliwości i szanse polskiego rolnictwa w dziedzinie produkcji energii z biomasy. Wśród gości znajdą się m. in.: Prezydent Austriackiego i Europejskiego Związku Biomasy Heinz Kopetz, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej oraz Wiceprzewodniczący EU Think Tank - Managenergy Reflection Group Grzegorz Wiśniewski, Wiceprezes Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej w Güssing i przedstawiciel austriackiego Ministerstwa Gospodarki, Gerhard Burian, manager klastru Ökobau Cluster Niederösterreich i przedstawiciel Agencji Współpracy Gospodarczej Dolnej Austrii ecoplus Alois Geißlhofer oraz przedstawiciele polskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskażą Państwu możliwe strategie i przykłady funkcjonujących już rozwiązań.

Patronat honorowy nad konferencją przyjęli były Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa dr Franz Fischler, obecnie Przewodniczący Ökosoziales Forum Europa, oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Łoś. Konferencja jest skierowana przede wszystkim do decydentów z kręgu polityki (Urzędy Wojewódzkie i Marszałkowskie, Agencje Rozwoju Regionalnego, Urzędy Miast i Gmin w Polsce) przedstawicieli Izb Rolniczych, rolników, ekspertów z dziedziny odnawialnych źródeł energii oraz mediów.

W wieczór poprzedzający konferencję w Hotelu Pałac Krasków odbędzie się zamknięta dyskusja ekspertów na temat: „Gospodarka energetyczna w Europie oraz rola rolnictwa jako producenta energii.

POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...

Grad medali, pewniaki i zaskoczenia. Rozstrzygnięto konkurs WINOPL Dwa konkursow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę