aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

XII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej - AGROTECH 2006

13 marca 2006

Potężne ciągniki marki Lamborghini, New Holland  po około 300 tysięcy złotych każdy, polskie Ursusy  i najmniejsze traktorki  do pracy w sadzie za jedyne 50 tysięcy złotych , a do tego cały zestaw maszyn i urządzeń krajowych i zagranicznych można było oglądać w dniach 10 - 12 marca br. na Targach Agrotechniki Rolniczej w Kielcach.

Kilkaset najnowocześniejszych maszyn rolniczych, najwięksi światowi producenci, nowatorskie     rozwiązania i  technologie – tak kolejny rolniczy sezon rozpoczęły Targi Kielce, organizator Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH – 2006.

W tym    roku wystawa zorganizowana była już po raz dwunasty Agrotech to jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej, to  oferta sprzętu i maszyn dla rolnictwa prezentowana przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. 

Od kilku lat, co roku targi notują kolejne rekordy – zarówno pod względem liczby wystawców, jak i zwiedzających. Rekordowa była również miniona wystawa. Na   25 000 m2 powierzchni wystawienniczej swoje produkty zaprezentowało 324  firm z 11 krajów Europy m.in. Polski, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Finlandii, Austrii, Szwecji, Ukrainy i  po raz pierwszy z Włoch. 

Targi cieszyły się   bardzo wysoką frekwencją – odwiedziło je   ponad 26 tysięcy widzów. 

Wystawcy zaprezentowali ponad 500 modeli ciągników i innego sprzętu dostępnego na polskim rynku. Było ich tak dużo, że część stoisk   umieszczono w specjalnym ogrzewanym namiocie.

„W przyszłym roku  będziemy mieli gotowy kolejny pawilon o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych i żadne namioty nie będą już potrzebne – deklarował  w czasie otwarcia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce” 

Wystawę rolniczą otworzył pochodzący z tego regionu wiceminister  rolnictwa Marek Chrapek – młodszy brat tragicznie zmarłego w 2001 roku biskupa radomskiego Jana Crapka.

Powiedział: „Cieszę się, że te targi tak pięknie się rozwijają. Ten sukces promuje region. A każdy sukces tej wystawy to dla mnie, krajana  tych ziem, podwójny powód do radości”

Pogoda jak  kaażdgo roku, typowo zimowa i oglądając maszyny trzeba było niekiedy brnąć w śniegu, rolnicy jednak nie opuszczali okazji, by sprawdzić nowinki techniczne i obejrzeć sprzęt. Wszyscy  mieli okazję obejrzeć najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze,  największych światowych producentów, w tym zupełnie nowatorskie, nieznane na krajowym rynku. 

Tradycyjnie już, targom AGROTECH towarzyszyły Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO, organizowane w 2006 roku przez Targi Kielce po raz szósty.  Sobota była dniem leśnym. Leśnicy zaprezentowali  narzędzia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna czy środki do ochrony lasu.  Konferencję pt. „Zalesianie gruntów porolnych” przygotowała  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na zwiedzających czekała niespodzianka,  kilkadziesiąt darmowych sadzonek drzew – świerków i dębów. Młode dęby  to potomkowie  słynnego na cały świat i zarazem najstarszego wiekiem w Polsce dębu „Bartka” wpisanego na listę zabytków przyrody , wyrosły z żołędzi zebranych pod tym drzewem.

Ponadto na terenie Kieleckiego Centrum  Targowego podczas  Międzynarodowych Targów Techniki w dniu 10 marca 2006 r. odbyło  się  wspólne Posiedzenie Członków Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach  oraz w dniu następnym tj. 11 marca br.    posiedzenie II Kadencji Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W pierwszym dniu targów w Centrum Konferencyjnym Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała seminarium dla rolników z tematów:

I. Produkt regionalny:

  1.  Rozwiązania prawne i społeczna promocja działań na rzecz rozwoju produktu regionalnego w  Piemont – referent Antonio Parrini, Dyrektor Departamentu Rolnictwa Prowincji Turyn;
  2. Polskie produkty regionalne: Bieżąca sytuacja i perspektywy rozwoju – referent Dariusz Goszczyński,  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  3. Produkt regionalny i produkcja ekologiczna jako sposób na rozwój obszarów wiejskich – Justyna Wsilejko – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych.

II. Produkcja ekologiczna:

Kanały dystrybucji produktów ekologicznych – referent Eligio Malusa;

III. Agroturystyka:

Oferta agroturystyczna  oraz jej związki z produkcją ekologiczną i produktem lokalnym – referent, Elena Micheletti z Koryntii. Ponadto w tym dniu mówiono o  Zachodniej  Kukurydzianej Stonce Korzeniowej – nowym, mało znanym  szkodniku zagrażającym uprawom kukurydzy w Polsce oraz o  rozwiązaniach w zwalczaniu, które można adaptować z Włoch – referent Vincenzo Zagari.

W drugim dniu targów w  Centrum Konferencyjnym sala A-1, odbyło się seminarium dla rolników nt. „Przetwórstwo w gospodarstwie oraz sprzedaż bezpośrednia”. Tematy:

  1. Włoskie aspekty przetwórstwa w gospodarstwie oraz sprzedaży bezpośredniej referent Antonio Apruzzese;
  2. Polskie uwarunkowania legislacyjne w zakresie sprzedaży bezpośredniej i przetwórstwa w gospodarstwach rolnych – referent, Aneta Klusek – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  3. Doświadczenia włoskie w  zakresie przechowywania jabłek – referent, Antonio Lorenzowi.

W tym samym czasie w Sali Konferencyjnej Pawilonu C rolnicy mogli wysłuchać wykładów dotyczących produkcji wołowiny, m.in.:

  1. Problemy rozwoju produkcji wołowiny we Włoszech – referent Giuseppe Lorenzini;
  2. Perspektywy dla polskiej wołowiny w UE, szanse i zagrożenia – referent, Jerzy Wierzbicki, Przewodniczący Polskiego Zrzeszenia  Producentów Bydła Mięsnego

Otwarte  spotkania dla rolników z przedstawicielami organów i instytucji bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie polityki rolnej organizowane podczas targów to już tradycja i wynik wieloletniej współpracy pomiędzy Centrum Targowym w Kielcach a Krajową Radą Izb Rolniczych. 

Jest to również szansa do dyskusji, zasięgnięcia  porad w punktach konsultacyjno – doradczych  dla rolników (KRUS, SIR, ARiMR, ARR, ŚODR), wymiany poglądów oraz poszerzania wiedzy na tematy przedstawiane w trakcie seminariów  prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów.

Gala  Wystawców, wręczenie Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz medali i wyróżnień  Targów Kielce połączone z rozstrzygnięciem konkursu „Maszyna Rolnicza Roku 2006” odbyła się w  Kieleckim Centrum Biznesu – Exbud  Skanska S.A.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr inż.  Wiesława Golki z IBMER Warszawa, po zapoznaniu się  ze zgłoszonymi na konkurs  XII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2006,wyrobami  w jawnym głosowaniu przyznała  nagrody i wyróżnienia:

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
otrzymał:
PRONAR Sp. z o.o.
17-210 Narew
ul. Mickiewicza 101 „A”

za duży wkład w produkcję ciągników i maszyn rolniczych przeznaczonych dla szerokiego wachlarza odbiorców małych, średnio i wielkoobszarowych gospodarstw.

Złote Medale Targów Kielce na wystawie AGROTECH 2006 otrzymali:

  1. POLMOT WARFAMA S.A. - za ciągnik rolniczy FOTON POL-MOT 824;
  2. Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o. - za ścinacz szczypioru 1,2;
  3. HENRYK KOZUB LANDMASCHINENFABRIK KỜCKERLING GmbH§Co.KG za agregat uprawowo – siewny „ULTIMA”;
  4. PRACOWNICZ OŚRODEK MASZXYNOWY Sp. z o.o. LTD. – za agregat do szerokopasmowego podsiewu łąk i pastwisk;
  5. „RURY” MASZYNY ROLNICZE – za bronę talerzową KBT 30;

WYRÓŻNIENIA otrzymali:

  1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „MOSKIT” Marek Strzyż – za opryskiwacz polowy samojezdny „Moskit”;
  2. WestfaliaSurge Polska Sp. z o.o. – za Dema Tron 50T – urządzenie z pomiarem ilości mleka i  zdejmowaniem aparatu udojowego w dojarkach rurociągowych w oborach wiązowych.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs VI Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO organizowanych przez Targi Kielce. Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi do konkursu produktami komisja konkursowa pod przewodnictwem  Marka Miazgi – Nadleśniczego Nadleśnictwa Suchedniów postanowiła przyznać:

WYRÓŻNIENIA  TARGÓW KIELC

  1. TEKNOMOTOR Sp. z o.o. z Ostrowca Świętokrzyskiego za  frez do niwelowania pni;
  2. ŁUCZAK – Maszyny rolnicze za  tablice świetlno – ostrzegawcze do maszyn rolniczych i leśnych.

MEDALE TARGÓW KIELC

  1. ZUP WRZOS S.C. z Tarnowa – za Procesor trzebieżowy NIAB 5-15;
  2. ZAKŁAD BUDOWY MASZYN STOLARSKICH Marek Maciejewski z  Kargowej za Pilarkę taśmową do cięcia kłód MM-700 H-K-HK.

POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...

Grad medali, pewniaki i zaskoczenia. Rozstrzygnięto konkurs WINOPL Dwa konkursow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę