aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Taryfikator mandatów oraz ceny paliwa – jaki to będzie rok dla kierowców?

8 lutego 2022
Taryfikator mandatów oraz ceny paliwa – jaki to będzie rok dla kierowców?
Newseria Biznes

Pierwsze efekty podwyżki mandatów w Polsce są już widoczne. Według Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w styczniu br. o ponad 55 proc. obniżyła się liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Dużo się dzieje także na rynku paliw. Po wprowadzonej od 1 lutego redukcji podatku VAT zauważalne są pierwsze obniżki w cenach. Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców w 2022 roku?

Jedni z najgorszych w Europie?

Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach w Polsce na milion mieszkańców pozostaje od lat jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Przed pandemią było to 77 osób na milion mieszkańców i dało to Polsce 3. miejsce w UE (za Rumunią i Bułgarią) – informuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). W Niemczech było to tylko 37 osób. Wstępne dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pokazują, iż w styczniu 2022 r. odnotowano taką samą liczbę wypadków, jak w styczniu 2021 roku (1230). Warto jednak podkreślić, że dwa lata temu wypadków było o 678 więcej, czyli 1908.

Społeczeństwo zaczyna dostrzegać istotę zmiany przepisów na bardziej rygorystyczne – np. w kwestii mandatów czy pierwszeństwa pieszych. Takie regulacje przynoszą pierwsze efekty. Ministerstwo Infrastruktury informowało, że po wprowadzeniu przepisów chroniących pieszych na pasach, liczba wypadków z ich udziałem spadła. W okresie od 1 czerwca do końca sierpnia 2021 roku było to o 3 procent mniej niż w 2020 r. i o 24 procent mniej niż w 2019 r. – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl

Co istotne, zmiana w taryfikatorze mandatów już jest widoczna na drogach. W styczniu br. o ponad 55 proc. obniżyła się liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Wykroczeń kierowców wobec pieszych również odnotowano mniej o prawie jedną trzecią (29,5 proc). Widoczny spadek (15 proc.) zauważono także w przypadku nieustępowania pierwszeństwa innemu pojazdowi. Zmiana nastąpiła również w przypadku ilości wykroczeń popełnianych przez pieszych, jest ich mniej o 12,2 proc. Redukcji o 9.2 % uległa również liczba kolizji – informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Warto zaznaczyć, że okres obowiązywania nowych przepisów wydaje się być jeszcze zbyt krótkim czasem do tego, aby dokonywać długoterminowych analiz.  

Nietypowe kary

W Europie testuje się alternatywne kary za przekroczenie prędkości. W 2019 r. Estończycy informowali o innym sposobie na niesubordynowanych kierowców. „Piraci drogowi” zamiast mandatów byli zobligowani do odbycia przymusowego postoju na parkingu przez odpowiedni czas.

W Polsce również słyszy się o coraz to nowszych pomysłach na zaostrzenie kar. Przykładowo w ubiegłym roku zapowiadane były sankcje dla pijanych kierowców w formie konfiskaty samochodu. Finalnie jednak pomysł nie został wdrożony w życie – podsumowuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Wysokie spalanie

W przeciwieństwie do wzrostów cen usług i produktów w gospodarce, spadają ceny paliw. Zapowiadane zmiany w opodatkowaniu paliwa, które obowiązują od 1 lutego br., zmieniają cenniki na stacjach.

Ceny paliwa okresowo spadają ze względu na wprowadzoną obniżkę podatku VAT z 23 proc. do 8 proc. Jednakże warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ nawet te zmiany mogą nie wystarczyć. W ostatnim czasie baryłka ropy brent była najdroższa od 2014 r. – jej cena oscylowała blisko poziomu 89 USD i prognozowano się dalsze wzrosty, nawet do 100 USD. To może wpłynąć na dalsze kształtowanie się cen tego surowca – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę