Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Terminy nawożenia w trudnych warunkach atmosferycznych

5 listopada 2020
Terminy nawożenia w trudnych warunkach atmosferycznych

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym na terenie całego kraju „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, czas na stosowanie mineralnych nawozów azotowych oraz naturalnych nawozów płynnych upłynął 31 października (w niektórych gminach wcześniej).

Nawozy organiczne stałe na gruntach ornych zgodnie z obowiązującym programem również mogą być stosowane do 31 października. Jedynie na uprawach trwałych, użytkach zielonych i na uprawy wieloletnie można stosować stałe nawozy organiczne do 30 listopada.

W związku z intensywnymi opadami deszczów, które wielu rolnikom uniemożliwiają zbiór kukurydzy i buraków oraz wysiew ozimin przypominamy, że w przypadku trudnych warunków wilgotnościowych, zgodnie z zapisami programu istnieje możliwość skorzystania z odstępstw.

W przypadku niemożliwości wysiana nawozów pod nowo zakładane uprawy w terminie do 31 października ze względu na nadmierne uwilgotnienie gleby  dozwolone jest zastosowanie nawozów później (lecz nie później niż do 30 listopada). W takim wypadku dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Poza tym rolnik musi szczegółowo udokumentować termin zbioru roślin, datę siewu jesiennej uprawy, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę.

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 15 stycznia 2...

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę