Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

TINE zamyka zakład mleczarski VOSS w Norwegii

27 czerwca 2022
TINE zamyka zakład mleczarski VOSS w Norwegii

Jak dowiadujemy się z Forum Mleczarskiego i strony internetowej koncernu mleczarskiego TINE, Zarząd największej spółdzielni mleczarskiej w Norwegii: Tine podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji serów w zakładzie w Voss od stycznia 2023 r. Tine posiada obecnie siedem mleczarni, które produkują sery i mają one większą niż to konieczne zdolność produkcyjną. Oznacza to, że koszty mleczarni nie podążają za spadkiem wolumenu. Zakład zatrudnia 23 pracowników i wytwarza 2550 ton serów rocznie.

W 2019 r. spółdzielnia podjęła decyzję o rozpoczęciu modernizacji mleczarni w Elnesvågen po zatrzymaniu produkcji sera Jarlsberg na eksport. Jednocześnie podjęto prace nad uruchomieniem produkcji Jarlsberga w nowej mleczarni Tine w Irlandii. Następnie stwierdzono, że produkcja w zakładzie w Voss nie może zostać przerwana do czasu zakończenia przebudowy Elnesvågen, gdy produkcja w Irlandii jest w toku. Obecnie przebudowa Elnesvågen jest zakończona, a produkcja jest w pełnym toku. W Irlandii produkcja również trwa, jakość jest dobra, a po wymagającym okresie rozruchu następuje zwiększanie wolumenów.

Kwestia przyszłości zakładu została omówiona na posiedzeniu zarządu w dniu 24 maja. Następnie zarząd postanowił odroczyć sprawę do 22 czerwca, aby spełnić prośbę pracowników Voss o dodatkowe konsultacje w sprawie zaktualizowanych obliczeń.

Konkurencja na rynku jest ostra i musimy zrobić wszystko, aby w przyszłości sprostać jeszcze trudniejszej codzienności. Musimy obniżyć koszty oferowania naszym właścicielom najlepszej możliwej ceny za mleko, aby mogli żyć z produkcji mleka i nadal inwestować w gospodarstwa w nadchodzących latach. Utrzymanie Voss spowodowałoby większą nadwyżkę zdolności produkcyjnych, wzrost kosztów i niepewne miejsca pracy w innych mleczarniach – powiedział Christian Granlund, Wiceprezes Wykonawczy ds. zaopatrzenia,.

Zamknięcie placówki nie jest przyjemną częścią pracy ani celem, wręcz przeciwnie. Ale jeśli mamy mieć możliwość dalszego utrzymania zdecentralizowanej struktury mleczarni, wymaga to od nas dokonania długoterminowych wyborów już teraz – kontynuował Granlund.

***
Historia przedsiębiorstwa sięga 1928 roku, kiedy swoją działalność rozpoczęło „Norske Meieriers Eksportlag”. W 1942 roku zmieniło ono nazwę na „Norske Meieriers Salgssentral”. W 1984 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy na „Norske Meierier” aby ostatecznie od 2010 roku być znaną pod obecną nazwą


POWIĄZANE

fot.ppr.pl Łącznie 70 minlionów dolarów Stany Zjednoczone i Norwegia przeznaczą ...

Konkurs miniPAKT to gminne pracownie komputerowe - „miniPAKT, to konkurs grantow...

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę