Agrolok_10818

To jeszcze nie koniec wzrostu cen owoców

20 września 2017
To jeszcze nie koniec wzrostu cen owoców

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki tegoroczne zbiory owoców wyniosą ok. 3,1 mln t i będą o ponad 30% niższe niż w 2016 r. W efekcie najprawdopodobniej ukształtują się na najniższym poziomie od 2010 r.

Największe straty prognozowane są w przypadku owoców z drzew, których zbiory wyniosą najprawdopodobniej od 2,4 do 2,8 mln t, co oznacza spadek od 30% do 40% w ujęciu rocznym. Zbiory jabłek szacuje się na poziomie od 2,3 do 3,6 mln t (spadek o ok. 30%-35% r/r), wiśni 70 tys. t (spadek o ok. 60%), czereśni 20 tys. t (spadek o ok. 60% r/r), gruszek 60 tys. t (spadek o ok. 25%), śliwek 60 tys. t (spadek o ok. 45% r/r), a łączna produkcja pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) oceniana jest na ok. 10 tys. t (spadek o ok. 50% r/r). Zbiory owoców jagodowych szacowane są na poziomie ok. 0,5 mln t, co oznacza spadek o ok. 15% w ujęciu rocznym. Zbiory truskawek zostały ocenione na poziomie ok. 177 tys. t (spadek o ok. 10% r/r), malin 100 tys. t (spadek o ok. 20% r/r), porzeczek ogółem 130 tys. t (spadek o 20% r/r), a zbiory agrestu oceniono na 10 tys. ton (spadek o ok. 70% r/r). Zbiory pozostałych owoców jagodowych szacowane są na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Publikacja kolejnego szacunku GUS przewidziana jest na 28 września. Niekorzystne warunki pogodowe wystąpiły nie tylko w Polsce ale wśród innych znaczących europejskich producentów owoców (m.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji). W efekcie podaż owoców importowanych w br. jest również niższa.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017, mimo niekorzystnych warunków agrometeorologicznych we wstępnych fazach wegetacji, zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) oceniane są na ok. 4,5 mln t, czyli na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Zbiory kapusty szacuje się na ok. 1 mln t (spadek o ok. 2% r/r), kalafiorów na 235 tys. t (spadek o ok. 2% r/r), cebuli na 655 tys. t (wzrost o ok. 1% r/r), buraków na ok. 330 tys. t (spadek o ok. 3% r/r), marchwi na 810 tys. t (spadek o ok. 2% r/r), a ogórków 245 tys. t (spadek o ok. 6% r/r). Jednocześnie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że zbiory warzyw spod osłon ukształtują się na poziomie 1,07 mln t, czyli poziomie nieznacznie wyższym niż w 2016 r. Publikacja kolejnego szacunku GUS przewidziana jest na 28 września.

Uważamy, że dynamika cen owoców przyjmie swoje maksimum lokalne w IV kw. Na początku przyszłego roku oczekujemy spadku tempa wzrostu cen owoców i warzyw. Będzie on szczególnie widoczny w przypadku warzyw, ze względu na odziaływanie efektów wysokiej bazy z początku br. związanych ze stratami mrozowymi na południu Europy. Przy założeniu przeciętnych na tle historycznym zbiorów owoców w 2018 r. w II poł. przyszłego roku obserwowany będzie silny spadek dynamiki cen owoców. Dynamika cen warzyw powinna charakteryzować się mniejszą zmiennością. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju w horyzoncie naszego scenariusza.

 

Credit Agricole

 

Credit Agricole


POWIĄZANE

W niedzielę spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu, a na pocz...

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza lubuski Urząd Marszałkowski i wpisany do...

W zachodniej części kraju nadal odnotowywany jest niedobór wody, największy w ok...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę