To jeszcze nie koniec wzrostu cen owoców

20 września 2017
To jeszcze nie koniec wzrostu cen owoców

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki tegoroczne zbiory owoców wyniosą ok. 3,1 mln t i będą o ponad 30% niższe niż w 2016 r. W efekcie najprawdopodobniej ukształtują się na najniższym poziomie od 2010 r.

Największe straty prognozowane są w przypadku owoców z drzew, których zbiory wyniosą najprawdopodobniej od 2,4 do 2,8 mln t, co oznacza spadek od 30% do 40% w ujęciu rocznym. Zbiory jabłek szacuje się na poziomie od 2,3 do 3,6 mln t (spadek o ok. 30%-35% r/r), wiśni 70 tys. t (spadek o ok. 60%), czereśni 20 tys. t (spadek o ok. 60% r/r), gruszek 60 tys. t (spadek o ok. 25%), śliwek 60 tys. t (spadek o ok. 45% r/r), a łączna produkcja pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) oceniana jest na ok. 10 tys. t (spadek o ok. 50% r/r). Zbiory owoców jagodowych szacowane są na poziomie ok. 0,5 mln t, co oznacza spadek o ok. 15% w ujęciu rocznym. Zbiory truskawek zostały ocenione na poziomie ok. 177 tys. t (spadek o ok. 10% r/r), malin 100 tys. t (spadek o ok. 20% r/r), porzeczek ogółem 130 tys. t (spadek o 20% r/r), a zbiory agrestu oceniono na 10 tys. ton (spadek o ok. 70% r/r). Zbiory pozostałych owoców jagodowych szacowane są na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Publikacja kolejnego szacunku GUS przewidziana jest na 28 września. Niekorzystne warunki pogodowe wystąpiły nie tylko w Polsce ale wśród innych znaczących europejskich producentów owoców (m.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji). W efekcie podaż owoców importowanych w br. jest również niższa.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017, mimo niekorzystnych warunków agrometeorologicznych we wstępnych fazach wegetacji, zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) oceniane są na ok. 4,5 mln t, czyli na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Zbiory kapusty szacuje się na ok. 1 mln t (spadek o ok. 2% r/r), kalafiorów na 235 tys. t (spadek o ok. 2% r/r), cebuli na 655 tys. t (wzrost o ok. 1% r/r), buraków na ok. 330 tys. t (spadek o ok. 3% r/r), marchwi na 810 tys. t (spadek o ok. 2% r/r), a ogórków 245 tys. t (spadek o ok. 6% r/r). Jednocześnie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że zbiory warzyw spod osłon ukształtują się na poziomie 1,07 mln t, czyli poziomie nieznacznie wyższym niż w 2016 r. Publikacja kolejnego szacunku GUS przewidziana jest na 28 września.

Uważamy, że dynamika cen owoców przyjmie swoje maksimum lokalne w IV kw. Na początku przyszłego roku oczekujemy spadku tempa wzrostu cen owoców i warzyw. Będzie on szczególnie widoczny w przypadku warzyw, ze względu na odziaływanie efektów wysokiej bazy z początku br. związanych ze stratami mrozowymi na południu Europy. Przy założeniu przeciętnych na tle historycznym zbiorów owoców w 2018 r. w II poł. przyszłego roku obserwowany będzie silny spadek dynamiki cen owoców. Dynamika cen warzyw powinna charakteryzować się mniejszą zmiennością. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju w horyzoncie naszego scenariusza.

 

Credit Agricole

 

Credit Agricole


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych odwołała planowaną na czwartek manifestację członków...

Ekolodzy z organizacji WWF są przeciwni masowym odstrzałom dzików z powodu afryk...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy dot. płatności bezp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę