Adama_Spyrale_1-31.05.21

Toruń: co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

19 września 2019
Toruń: co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli: Arkadiusz Myrcha reprezentujący Koalicję Obywatelską, Paweł Szramka z ramienia PSL/Kukiz’15 oraz Artur Eichhorst startujący z listy Lewica - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. W roli ekspertów podczas debaty wystąpili Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju (PZR) i Dariusz Płąchocki z Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA. Aktywny udział w spotkaniu z politykami wzięło młode pokolenie, któremu nie jest obojętna ekologiczna przyszłość Polski.

Towarowy transport na rzekach?

Artur Eichhorst, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej:  To pomysł archaiczny, relikt przeszłości niepasujący do dzisiejszych czasów. Regulacja i betonowanie rzek jest ogromną ingerencją w ekosystemy tych rzek, sztuczne regulacje zwiększają ryzyko powodziowe, a nam się to zwyczajnie nie opłaca, to miliardy złotych "w błoto".

Arkadiusz Myrcha, Koalicja Obywatelska: Jakim kosztem by się to odbywało? To pomysł sprzed paru lat, zanim zdobyliśmy wiedzę ekologiczną.

Paweł Szramka, PSL/Kukiz’15: Jeśli spojrzymy na mapę dróg wodnych w Niemczech, to jest tam ona bardzo dobrze zbudowana i jest wykorzystywana. To pokazuje, że można. W Polsce rzeki są zaniedbane, bo nie były czyszczone i nie były doprowadzane do żeglowności.

Węgiel: paliwo przeszłości?

Paweł Szramka, PSL/Kukiz’15: – Musimy odchodzić od węgla, należy to robić racjonalnie, ale im szybciej tym lepiej.

Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej: 2030 – odejście od węgla w gospodarstwach domowych. 2040 – odejście od węgla w gospodarce. Węgiel będzie się kończył, więc trzeba budować alternatywne systemy wytwarzania energii. Mamy takie ambitne założenie, by do 2025 roku milion gospodarstw domowych było samodzielne energetycznie, czyli wytwarzało prąd z naturalnych źródeł energii.

Artur Eichhorst z Lewicy: – Do 2035 r. ma się skończyć dominacja węgla w energetyce i mamy przechodzić na odnawialne źródła energii. Chcemy też dopłacać do wymiany pieców i w ciągu 15 lat chcemy ich wymienić 2 mln w skali kraju.

Na koniec debaty pytania mogli zadać jeszcze jej uczestnicy. Wśród zagadnień, które najbardziej ich interesowały były:

  • Jak politycy zamierzają walczyć z nadmiernym spalaniem śmieci? – Będzie zakaz importu śmieci do Polski – zadeklarował A. Myrcha i dodał, że trzeba stworzyć zamknięty obieg śmieci w naszym kraju. System kaucyjny dla plastikowych butelek – to rozwiązanie zaproponowane przez A. Eichhorsta. Wprowadzenie przedmiotu ekologii do szkół, by już od najmłodszych lat budować świadomość – P. Szramka i A. Eichhorst.
  • Rozwój farm wiatrowych – tutaj pojawiły się propozycje przywrócenia poprzedniej ustawy (P. Szramka) i wycofania restrykcyjnego prawa dot. stawiania wiatraków wprowadzonego przez obecny rząd (A. Eichhorst); wsparcie dla energii wiatrowej zadeklarowała też KO – jest to wpisane w jej program (A. Myrcha); zwrócono też uwagę na konieczność uzgadniania lokalizacji farm wiatrowych z lokalną społecznością (P. Szramka).
  • Czy będą ulgi dla firm proekologicznych, a kary dla przedsiębiorstw wyrządzających środowisku największe szkody? Ulgi podatkowe na wszelką zieloną energię deklarują Szramka i A. Myrcha – członek zespołu parlamentarnego „Zerwij z plastikiem”.
    W programie Lewicy jest postulat utworzenia Agencji Ochrony Przyrody, która ścigałaby firmy produkujące najwięcej odpadów, nadmiernie zużywające wodę i generalnie szkodzące środowisku oraz nakładałaby na nich kary (A. Eichhorst).

Jak pokazuje sondaż dla „Rzeczpospolitej”[1] ochrona klimatu jest dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia. Nasze bezpieczeństwo i warunki życia na terenie Polski stały się dla polityków pilnymi kwestiami w trakcie ogłaszania programów wyborczych przed październikowymi wyborami do parlamentu. Mieszkańcy, którzy przybyli na debatę lub śledzili jej przebieg w mediach społecznościowych (profil „Ekopatrioci” na FB), mogli usłyszeć poglądy polityków na kwestie środowiskowe, by w zbliżających się wyborach świadomie oddać swój głos.

Więcej informacji na www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/

Transmisje „na żywo” ze wszystkich debat można oglądać na fanpage’u Ekopatriotów. https://www.facebook.com/events/

Patronem medialnym dwunastu otwartych debat Fundacji WWF Polska pt. "2050 Polska dla pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?" jest portal Onet.pl.

 

[1] Źródło: Publikacja w serwisie internetowym Rzeczpospolitej https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/308189967-Sondaz-Jakie-tematy-interesuja-Polakow-przed-wyborami.html

 

fot. Kamil Porembiński


infowire.pl / fot. Kamil Porembiński


POWIĄZANE

Każdy czasami potrzebuje dodatkowej gotówki. Może chodzić o nagłe, nieprzewidzia...

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę