Tradycyjne darcie pierza czyli Dzień Gaździny w Mizernej

1 grudnia 2021
Tradycyjne darcie pierza czyli Dzień Gaździny w Mizernej

W dniu 27 listopada br. w miejscowości Mizerna w powiecie nowotarskim, zorganizowano Dzień Gaździny. Wydarzenie to, połączone z tradycyjnym darciem pierza oraz biesiadą, było podziękowaniem skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskim za ich dotychczasową działalność oraz podsumowaniem tegorocznych wydarzeń.

Tradycyjne darcie pierza czyli oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu, było w dawnych czasach świetną okazją do spotkań lokalnej społeczności. Wydarzenie to, połączone z zabawą oraz poczęstunkiem było ważnym elementem wiejskiego życia.

Podczas Dnia Gaździny odbył się konkurs w tytułowym darciu pierza oraz przygotowaniu poduszek. Wśród zespołów biorących udział w konkursie była reprezentacja OT w Krakowie, która zdobyła drugie miejsce.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wójt Gminy Czorsztyn  Tadeusz Wach wraz z Małżonką, członek zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej  Karol Zachwieja, radni Gminy Czorsztyn oraz sołtysi z terenu gminy.

OT KOWR w Krakowie reprezentowała dyrektor Janina Burzyńska, która wręczyła nagrody dla Kół ufundowane przez Oddział Terenowy. Ponadto podczas Dnia Gaździny zorganizowano degustację potraw i produktów tradycyjnych z Podhala.  

 

KOWR


POWIĄZANE

Rok 2021 charakteryzował się wysoką dynamiką wzrostu popytu w krajach trzecich n...

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białko...

W 2021 roku dobiegł końca trzyletni projekt „Walidacja metod diagnostycznych w c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę