Trump: wynagrodzę straty farmerom poszkodowanym przez cła

10 kwietnia 2018
Trump: wynagrodzę straty farmerom poszkodowanym przez cła

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że "wynagrodzi farmerom" straty, jakie poniosą na skutek chińskich ceł odwetowych. "Będą się mieli lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej" - dodał, mimo iż Pekin zagroził taryfami na amerykańskie produkty rolne.

"Jeśli w trakcie negocjacji (Chiny) chcą uderzyć w farmerów, bo myślą, że uderza to we mnie, to nie powiedziałbym, że jest to miłe, ale powiedziałbym, że nasi farmerzy są wielkimi patriotami" - powiedział prezydent.

Wkrótce po wystąpieniu Trumpa, który komentował kwestię ceł podczas spotkania swego gabinetu, Biały Dom poinformował, że prezydent polecił ministerstwu rolnictwa opracować plan ochrony farmerów i sektora rolniczego przed konsekwencjami taryf nałożonych na USA przez Chiny i plan ten zostanie wkrótce przedstawiony Trumpowi.

W ocenie ekspertów Pekin, który odpowiedział na ostatnie plany Trumpa dotyczące ceł planem nałożenia taryf na takie dobra, jak soja, wołowina, bawełna i inne produkty rolne, postanowił doprowadzić do sytuacji, w której prezydent poniesie spory koszt polityczny swych decyzji.

Cła na produkty pochodzące ze stanów rolniczych, które zagłosowały na Trumpa, zaszkodzą tamtejszym farmerom i mogą mieć negatywne konsekwencje dla prezydenta i jego partii już podczas nadchodzących wyborów cząstkowych (midterm elections).

Wcześniej w poniedziałek jego doradca ds. ekonomicznych Larry Kudlow w wywiadzie dla sieci CNBC mówił, że taryfy importowe USA mogą nie wejść w życie, a w niedzielę powiedział CNN, że liczy na to, iż Chiny podejmą negocjacje.

Ekonomiczny think tank Peterson Institute ostrzegł, że jeśli prezydent zdecyduje się na subsydiowanie amerykańskich rolników, to wywoła szerszy konflikt z wieloma krajami, które sprzeciwią się nieuczciwej konkurencji ze strony Ameryki.

Jak komentuje agencja AP, inwestorzy na całym świecie próbują się przygotować na trudną sytuację na rynkach wobec sprzecznych informacji pochodzących od przedstawicieli administracji USA i samego prezydenta.

Trump powiedział w poniedziałek, że Chiny zniosą częściowo bariery handlowe, "ponieważ jest to właściwy ruch", oraz że supermocarstwa będą w stanie rozstrzygnąć narastający konflikt - cytuje AP.

Agencja podkreśla jednak, że prezydent nie wyjaśnił, dlaczego jest przekonany, po tygodniu wzajemnych gróźb, które spowodowały zawirowania na rynkach, że Waszyngton i Pekin dojdą do porozumienia w sprawie polityki handlowej i celnej.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W związku z uruchomieniem „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gl...

Generowane przez człowieka oraz zachodzące w szybkim tempie obecne zmiany klimat...

9 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o systemie handl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę