dnikukurydzy_210818

Trwałe przekazanie gospodarstwa nie może eliminować z ubezpieczenia w KRUS

22 listopada 2017
Trwałe przekazanie gospodarstwa nie może eliminować z ubezpieczenia w KRUS

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zmianę przepisów dotyczących pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które uzależniają przyznanie tej płatności od zaprzestania na 5 lat ubezpieczenia w KRUS.

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że problem dotyczy często rolników w wieku przedemerytalnym, którzy dotychczas byli ubezpieczeni w KRUS i liczą na ustalenie prawa do emerytury rolniczej w ciągu kilku najbliższych lat.  O ile warunek zaprzestania działalności rolniczej wydaje się zasadny, to wymóg niepodlegania ubezpieczeniu w KRUS jest trudny do zrozumienia, ponieważ pozbawia osoby w wieku powyżej 60 lat możliwości przejścia na emeryturę rolniczą w ciągu 5 lat i zmusza ich do opłacania składek w ZUS.

Zawnioskowano o umożliwienie rolnikom w wieku powyżej 60 lat, którzy chcą przekazać gospodarstwo innemu rolnikowi w ramach ww. poddziałania PROW pozostanie w dotychczasowym systemie ubezpieczenia rolniczego na zasadzie domownika.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział utworzenie w ramach Kra...

W ciągu dwóch dni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 35...

Rolnicy ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni protestowali w ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę