dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Turcja/ Dożywocie dla trojga dziennikarzy za rzekome wspieranie zamachu stanu

19 lutego 2018
Turcja/ Dożywocie dla trojga dziennikarzy za rzekome wspieranie zamachu stanu

Turecki sąd skazał w piątek na kary dożywocia troje znanych dziennikarzy i trzy inne osoby za rzekomą pomoc organizatorom udaremnionego przez władze zamachu stanu z lipca 2016 roku - podały media. Proces był krytykowany przez obrońców wolności prasy.

Wśród skazanych są bracia Ahmet i Mehmet Altanowie, a także dziennikarka Nazli Ilicak. Twierdzą, że są niewinni i zaprzeczają, jakoby byli powiązani z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie nieudanego puczu. Dziennikarze uznają te oskarżenia za "absurdalne".

Zostali oni w piątek wraz z trzema innymi osobami uznani za winnych próby "obalenia rządu" i "obalenia porządku konstytucyjnego".

Podstawą do oskarżenia dziennikarzy o inspirowanie zamachu stanu były m.in. wypowiedzi braci Altanów i pani Ilicak we wspólnym programie telewizyjnym, emitowanym na żywo w przeddzień nieudanego puczu. Prokurator oskarżył ich o "wysyłanie sygnałów podprogowych".

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) napisała na Twitterze, że piątek jest "czarnym dniem" dla wolności prasy w Turcji.

W styczniu sąd odmówił uwolnienia Mehmeta Altana mimo nakazu Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przetrzymywanie go w areszcie jest pogwałceniem jego praw.

65-letni Mehmet Altan jest ekonomistą i autorem wielu książek na temat polityki. Został zatrzymany we wrześniu 2016 roku wraz z 67-letnim bratem Ahmetem, pisarzem i dziennikarzem, który założył opozycyjny dziennik "Taraf".

73-letnia dziennikarka i pisarka Ilicak do 2013 roku pracowała dla prorządowej gazety "Sabah" i przebywa w areszcie od końca lipca 2016 roku.

Trzy pozostałe skazane w piątek osoby to były dyrektor marketingu w dzienniku "Zaman" Yakup Simsek, instruktor akademii policyjnej Sukru Tugrul Ozsengul i grafik w "Zamanie" Fevzi Yazici.

Po próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku tureckie władze przeprowadziły czystki na niespotykaną dotąd skalę, które dotknęły rzekomych zwolenników Gulena, ale też przeciwników politycznych prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Aresztowano ponad 50 tys. ludzi, a ponad 140 tys. zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach.

Turcja plasuje się na 155. miejscu wśród 180 krajów w rankingu wolności prasy przegotowanym przez RsF.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości...

Fundacja WWF zachęca wolontariuszy z całego kraju do przekazywania informacji o ...

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy - poinformował P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę