Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rolnictwo na świecie

23 sierpnia 2023
Rolnictwo na świecie

GAIN składa się z raportów opracowanych przez amerykańskich oficerów i pracowników służb zagranicznych FAS (Foreign Agricultural Service) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pracujących na całym świecie. Zapewniają one informacje na temat rynku rolnego, wgląd i analizę interesującą eksporterów amerykańskiego rolnictwa. FAS generuje obecnie ponad 3000 raportów rocznie, począwszy od 1995 roku. 

Raporty przygotowywane są dla amerykańskich firm zajmujących się eksportem artykułów rolno-spożywczych z USA. Dane te mogą być przydatne również dla polskich podmiotów gospodarczych, które zajmują się międzynarodowym obrotem rodzimej produkcji rolnej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze dane z ostatniego tygodnia.

Turcja: Turcja ogłosiła nowe ograniczenia na niektóre produkty rolne

Turcja ogłosiła trzymiesięczny zakaz eksportu oliwy z oliwek luzem i w beczkach ze względu na niedobory produkcji oliwy z oliwek w krajach śródziemnomorskich i wynikający z tego negatywny wpływ na ceny krajowe. Turcja ogłosiła także nowe regulacje dotyczące sektora roślin strączkowych, które ograniczają eksport soczewicy i ciecierzycy.

Kanada: Aktualizacja dotycząca handlu i regulacji w zakresie produkcji konopi przemysłowych

Kanadyjski sektor konopi w dalszym ciągu napędzany jest rynkiem żywności i składników odżywczych, pomimo zmian regulacyjnych z 2018 r., które zalegalizowały marihuanę rekreacyjną i otworzyły potencjał dla nowych rynków dla kannabinoidów ekstrahowanych z konopi. Produkcja i dystrybucja kannabinoidów i produktów zawierających kannabinoidy (w tym CBD) pozostaje ściśle regulowana, chociaż Health Canada rozważa możliwe ramy regulacyjne dla produktów zdrowotnych z konopi indyjskich (takich jak produkty zawierające CBD) dla ludzi i zwierząt.

Indie: Indyjski konkurs AAHAR 2023 większy niż kiedykolwiek – historia sukcesu FAS w New Delhi
Firma FAS New Delhi (Post) wzięła udział w AAHAR 2023 (14–18 marca 2023 r.), najważniejszych indyjskich targach żywności i napojów. Targi zorganizowane przez Indyjską Organizację Promocji Handlu (ITPO) przyciągnęły ponad 100 000 gości biznesowych i delegatów z Indii i zagranicy. „USA Pavilion” FAS New Delhi na targach AAHAR 2023 umożliwił wystawę szerokiej gamy najwyższej jakości produktów spożywczych i napojów pochodzących z USA. Wstępne odpowiedzi od uczestniczących współpracowników USDA wskazują, że targi AAHAR 2023 przyniosły natychmiastową sprzedaż na miejscu o wartości ponad 50 000 USD; oraz 300 000 dolarów ze sprzedaży nowych produktów spożywczych w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pracownicy FAS New Delhi spotkali się z ponad 400 indyjskimi uczestnikami, w tym kupującymi, sprzedawcami detalicznymi i dystrybutorami. Udział firmy Post odegrał kluczową rolę w udzielaniu odpowiedzi na zapytania dotyczące eksportu i importu, a także w kierowaniu potencjalnych nabywców do eksporterów z USA.

Indie: Indie zapewniają sześciomiesięczne przedłużenie terminu dotyczącego zastrzeżenia dotyczącego nazw marek i znaków towarowych na etykietach z przodu opakowania

W dniu 5 lipca 2023 r. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Rodzinnej/Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) powiadomiło o zaleceniu nr I-94/FSSAI/SP (Roszczenia i reklama)/2017. Powiadomienie zostało następnie opublikowane na stronie internetowej FSSAI w dniu 6 lipca 2023 r. Wytyczne FSSAI wydłużają termin spełnienia wymagań o dodatkowe sześć miesięcy w przypadku subregulacji (7) Prawidła 4 dotyczącego bezpieczeństwa i norm żywności (reklama i Roszczenia) Druga poprawka do przepisów (2022), która dotyczy zastrzeżenia dotyczącego nazwy marki/znaku towarowego na etykietach z przodu opakowania. Przyznaje się drugie przedłużenie harmonogramu, aby zapewnić zainteresowanym stronom dodatkowy czas na wyczerpanie bieżących zapasów starych materiałów opakowaniowych. Dzięki drugiemu dodatkowemu przedłużeniu o sześć miesięcy nową datą wejścia w życie przepisów jest 12 grudnia 2023 r.

Sri Lanka: Sri Lanka uchwala nowe przepisy dotyczące wzmacniania rafinowanej mąki pszennej

Ministerstwo Zdrowia Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki (Sri Lanka) wprowadziło niedawno rozporządzenia w sprawie żywności (wzmacnianie rafinowanej mąki pszennej) (2022). Nowe przepisy regulują wymagania dotyczące wzbogacania kwasem foliowym i żelazem rafinowanej mąki pszennej przeznaczonej do sprzedaży detalicznej do spożycia krajowego i produkcji chleba, obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. Rząd Sri Lanki powiadomił o nowych przepisach (z dnia 13 grudnia 2022 r.) w Gazette of the Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki – Nadzwyczajne (Dziennik Urzędowy), opublikowano 2 stycznia 2023 r. Młynarze pszenicy na Sri Lance mają zdolność wzmacniania mąki pszennej zgodnie z nowymi przepisami, ponieważ młynarze już produkują produkty z mąki pszennej wzbogaconej różnymi minerałami i witaminy. Jednakże wzbogacanie żelazem i kwasem foliowym może zwiększać koszty produkcji mąki pszennej oraz może wpływać na smak i konsystencję chleba i innych produktów wytwarzanych z wzbogaconej mąki pszennej.

Sri Lanka: Sri Lanka uchwala nowe rozporządzenie w sprawie importu żywności genetycznie zmodyfikowanej
Ministerstwo Zdrowia Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki (Sri Lanka) zmieniło niedawno przepisy dotyczące żywności (kontrola importu, etykietowania i sprzedaży genetycznie zmodyfikowanej żywności) (2006). Rząd Sri Lanki powiadomił o nowych przepisach (z dnia 12 czerwca 2023 r.) w Dzienniku Ustaw Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki – Nadzwyczajnym (dzienniku urzędowym) z dnia 23 czerwca 2023 r. Zgodnie z nowym rozporządzeniem żywność zawierająca lub posiadająca genetycznie organizmy zmodyfikowane (tj. zmodyfikowane genetycznie) lub materiały w ilości mniejszej niż 0,9%, zwolnione z konieczności uzyskania uprzedniej zgody Głównego Urzędu ds. Żywności przy imporcie i wymogach etykietowania.

oprac, e-mk ppr.plna podst źródło: FAS


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę