aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Turcja: Raport dotyczący zbóż i pasz

9 kwietnia 2024
Turcja: Raport dotyczący zbóż i pasz

W swoim najnowszym raporcie FAS prognozuje, że wielkość produkcji pszenicy i jęczmienia w roku gospodarczym 2024/25 utrzyma się w stosunku do roku poprzedniego nie uległa zmianie, natomiast produkcja kukurydzy ma spaść rok do roku o 1,2 mln ton metrycznych (MMT), w miarę jak rolnicy przestawiają się na uprawę bardziej dochodowych upraw, takich jak bawełna i inne rośliny rzędowe.

W związku z przewidywanym spadkiem produkcji kukurydzy wolumen eksportu kukurydzy również znacznie spadnie. Przewiduje się, że import pszenicy spadnie o 1,0 MMT w porównaniu z rokiem ubiegłym ze względu na większe niż zwykle zapasy z pozostałości. Tymczasem pomimo zakłóceń na Morzu Czerwonym eksport mąki osiąga rekordowe tempo w roku 2023/24

Pszenica
Przewiduje się, że powierzchnia zbiorów pszenicy w roku 2024/25 nieznacznie wzrośnie z roku na rok o 50 000 hektarów (HA) do 7,25 mln HA. Ten przewidywany wzrost obszaru zbiorów opiera się na oczekiwaniu, że stosunkowo wyższe ceny pszenicy na rynku krajowym skłonią rolników do sadzenia nieco większej ilości pszenicy zamiast niej bawełna i słoneczniki.

Jednak nawet przy niewielkim zwiększeniu obszaru zbiorów przewiduje się, że produkcja pszenicy w roku 2024/25 wyniesie pozostają niezmienione w porównaniu z nowo skorygowanymi szacunkami z poprzedniego roku, które wynosiły prawie 19,8 mln ton metrycznych (MMT). Dzieje się tak dlatego, że oczekuje się nieznacznego spadku rentowności w związku z bardziej normalną pogodą w porównaniu do ponadprzeciętnych opadów wiosną ubiegłego roku. Z tej całkowitej przewidywanej tej kwoty, prawie 4,4 MMT będzie stanowić pszenica durum, co oznacza wzrost o 10 procent rok do roku w związku z staraniami rolników o eksportować większą część produkcji, aby skorzystać ze stosunkowo wysokich światowych cen durum pszenica.
Aż 80 procent pszenicy i jęczmienia w kraju uprawia się na terenach suchych, w odpowiednich ilościach i terminowo deszcze mają kluczowe znaczenie dla produkcji. Nawadnianie jest ograniczone w większości obszarów kraju, w których uprawia się pszenicę, a rolnicy mający dostęp do nawadniania na ogół wolą sadzić rośliny dające większe plony, takie jak kukurydza i warzywa.

Poziom opadów od października 2023 r. do lutego tego roku był powyżej średniej i był znaczny
wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który był jednym z najsuchszych okresów w historii. Podczas opadów suma opadów wzrosła w tym sześciomiesięcznym okresie, ilość opadów w lutym spadła o ponad 40 procent w porównaniu do średniej długoterminowej. Sucha lutowa pogoda zmusiła niektórych rolników do dostępu do nawadniania w środkowej Anatolii, jednym z głównych obszarów uprawy pszenicy w kraju, w celu rozpoczęcia podlewania ich uprawy.

Wielu rolników obawia się, że ta jednomiesięczna sucha pogoda może się utrzymać przez cały rok wiosną i ostatecznie zmniejszyć ogólne plony. Na razie jednak produkcja zboża Post w MY 2024/25 prognozy zakładają, że przez cały rok będą panować normalne warunki pogodowe.

Turecki Zarząd Zboża (TMO) skupuje krajową i importowaną pszenicę oraz inne towary
imieniu rządu, aby ustabilizować rynek i zapewnić rolnikom siatkę bezpieczeństwa. Dla MNIE

Rok upraw 2023/24, TMO kupiło pszenicę krajową za 8250 lir tureckich (TL)/MT (358 USD/MT) i durum pszenica za 9000 TL/MT (391 USD/MT). Według źródeł branżowych TMO zakupiło powyżej 9,0 MMT pszenicy krajowej w bieżącym roku gospodarczym. Jeden z powodów masowości TMO
zakupy miały na celu ustabilizowanie krajowych cen pszenicy w czasie, gdy międzynarodowe ceny pszenicy były niedźwiedzie i wykazuje tendencję spadkową.

Różnica między krajowymi i międzynarodowymi cenami pszenicy wyrażonymi w dolarach nadal się powiększa. Aktualna cena anatolijskiej twardej czerwonej pszenicy ozimej (AKS), która stanowi krajowy punkt odniesienia dla przemiału pszenica porównywalna z twardą czerwoną pszenicą w USA wynosi 10 000 TL/MT (310 USD/MT).

Dla porównania, w marcu cena CIF importowanej pszenicy (białko 12,5) wynosi około 100 USD/MT. W odpowiedzi na poszerzenie luki cenowej oraz aby chronić się przed tańszym importem, rząd podniósł cła na importowaną pszenicę do 130 procent w maju ubiegłego roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa (MinAF) zachęca do produkcji pszenicy i innych zbóż
poprzez różne płatności dla rolników.

Handel
Import pszenicy
Prognozuje się, że import pszenicy w moim roku 2024/25 wyniesie 9,0 MMT, co oznacza spadek w porównaniu rok do roku o 1,0 MMT z powodu większe niż zwykle zapasy pszenicy.
Szacunkowy import w moim roku 2023/24 pozostaje taki sam i wynosi 10,0 MMT, w oparciu o najnowsze dostępne dane handlowe dane.

Od czerwca do stycznia bieżącego roku gospodarczego import pszenicy osiągnął poziom około 6,5 MMT, z czego większość pochodziła z Rosji (5,3 MMT) i Ukrainy (0,9 MMT). Według rynku
źródeł, import Ukrainy spadł w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ Ukraina podobno jest ograniczona eksportowe dostawy wysokiej jakości pszenicy konsumpcyjnej.
W przerwie od ogromnych zakupów dokonanych w ciągu ostatnich kilku lat TMO nie importowało żadnej pszenicy w moim roku 2023/24 ze względu na duże krajowe zapasy pszenicy. TMO jednak kontynuowało zakupy pszenicę krajową w celu ustabilizowania lokalnego rynku.
Ze względu na obowiązującą od tego czasu zaporową stawkę celną w wysokości 130 procent na importowaną pszenicę
W maju ubiegłego roku import pszenicy był wykorzystywany wyłącznie przez firmy zajmujące się reeksportem makaronów i mąki. Te przywóz objęty jest zerową stawką celną w ramach procedury uszlachetniania czynnego.

oprac e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Najwyższa Izba Kontroli potwierdza nieprawidłowości oraz wskazuje na wysokie moż...

Według szacunków ekspertów w ciągu pierwszych 5 miesięcy 2024 roku Rosja dostarc...

Przegłosowane w ubiegłym tygodniu "Nature Restoration Law" czyli prawo o odbudow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę