aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Turcja z Ukrainą handluje na najwyższym poziomie w historii

15 grudnia 2023
Turcja z Ukrainą handluje na najwyższym poziomie w historii

Pomimo wojny Federacji Rosyjskiej na pełną skalę z Ukrainą, wolumen handlu między Turcją a Ukrainą osiągnął najwyższy poziom w historii. Poinformował o tym przewodniczący Rady zarząd turecko-ukraińskiego stowarzyszenia przedsiębiorców Burak Pehlivan, pisze Patronlar Dünyası.

W czasie pokoju między Turcją a Ukrainą płynęła ożywiona współpraca gospodarcza. Przy udziale prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który odwiedził Ukrainę na trzy tygodnie przed rozpoczęciem wojny, osiągnięto porozumienia w sprawie rozwoju handlu między obydwoma krajami.

Mimo trwającej wojny są tureccy biznesmeni, którzy nie opuścili Ukrainy i kontynuują swoją pracę. Turcja stała się największym inwestorem zagranicznym na Ukrainie w ciągu ostatnich pięciu lat przed wojną.

Turcja pobiła rekord eksportu na Ukrainę w 2022 roku. Wolumen handlu między obydwoma krajami osiągnął w 2023 roku najwyższy w historii poziom 8 miliardów dolarów, z czego 3 miliardy dolarów stanowił eksport.

Burak Pehlivan zauważył, że gospodarki obu krajów nie są konkurentami, lecz się uzupełniają. Podkreślił, że liczby potwierdzają jego tezę. Znacząca część inwestycji tureckich przedsiębiorców na Ukrainie dotyczy energii odnawialnej.

Bardzo aktywną rolę w tym obszarze odgrywają tureccy biznesmeni, którzy poczynili poważne inwestycje w alternatywne źródła energii na Ukrainie. Większość inwestycji tureckich biznesmenów za granicą w dziedzinie energii odnawialnej ma miejsce na Ukrainie. Tureccy inwestorzy nadal inwestują w budownictwo, materiały budowlane i rolnictwo.

Byliśmy jednym z trzech największych inwestorów zagranicznych w kraju z łącznymi inwestycjami przekraczającymi 4,5 miliarda dolarów.Mamy inwestycje tureckie, które w ciągu 22 miesięcy od rozpoczęcia wojny osiągnęły kwotę około 300 milionów dolarów. Liczba ta stanowi sumę inwestycji rozpoczętych i kontynuowanych po wojnie. W tym procesie Turcja pozostaje krajem, który inwestuje najwięcej na Ukrainie” – powiedział Burak Pehlivan.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę