GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Turecka branża jajeczna w tarapatach?

2 marca 2020
Turecka branża jajeczna w tarapatach?

Od czasu wprowadzenia przez Irak zakazu importu jaj konsumpcyjnych z Turcji, w kwietniu 2019 roku, tureccy eksporterzy zostali zmuszeni do poszukiwania nowych klientów.

Zakaz przerodził się w poważny kryzys dla  tureckiej branży. Według niektórych źródeł eksport jaj do Iraku z Turcji w 2018 roku osiągnął wartość 306,45  mln USD, czyli 71 proc. wartości tureckiego eksportu jaj ogółem (430 mln USD). W 2019 roku Turcja osiągnęła  przychody ze sprzedaży eksportowej jaj na poziomie 215,82 mln USD, co oznacza spadek o 38 proc. r/r.

Utrata największego partnera handlowego spowodowała, że w ekspresowym tempie rośnie eksport jaj z Turcji do  Syrii i Kuwejtu osiągając rekordowe poziomy sprzedaży na tych rynkach w 2019 roku. Odnotowano  wzrost  importu jaj do Syrii o 12715 proc. z 320 161 USD  do 41 milionów USD w 2019 roku, a do Kuwejtu wzrost  o 2000  proc. do 31,64 miliona USD  w porównaniu z ponad 1 milionem USD w 2018 roku.  

Co ciekawe, pojawiły  się spekulacje , że iraccy handlarze omijają zakaz poprzez zakup tureckich jaj w Syrii i Kuwejcie. Tureccy  eksporterzy twierdzą,  że udało im się już zwiększyć wysyłki do krajów Zatoki Perskiej,  a obecnie skupiają się na  budowaniu  handlu na rynkach afrykańskich.

Turcy negocjują także z Amerykanami.  W październiku z Turcji  wysłano pierwsze  partie jaj do Stanów Zjednoczonych. Branża uważa, że tureccy dostawcy nie mają problemu ze spełnieniem amerykańskich standardów żywnościowych.

Co ciekawe, sądzą, że Amerykanie wybrali ich kraj z uwagi na fakt, że Turcja jest w czołówce światowych producentów oraz może zagwarantować towar o wysokiej jakości i spełnić wymagania logistyczne. W opinii tureckich eksporterów, choć Amerykanie są jednym  z liderów światowego rynku jajecznego to szukają rynków partnerskich na wypadek zaistnienia  niespodziewanych zjawisk w branży. Minimalizują w ten sposób potencjalne ryzyko rynkowe.

Turcja jest dziewiątym największym producentem jaj konsumpcyjnych na świecie z roczną produkcją na poziomie 22 mld sztuk.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomia w końcówce roku cz...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 10 listopada 2020 roku w sprawie zawi...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę