aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tuż przy polskiej granicy powstanie gigantyczny kompleks przetwórstwa rolno-spożywczego

26 kwietnia 2024
Tuż przy polskiej granicy powstanie gigantyczny kompleks przetwórstwa rolno-spożywczego

Na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia Rząd Ukrainy podjął decyzję o wpisaniu parku przemysłowego BORSCHIV (obwód tarnopolski) do Rejestru parków przemysłowych-podał APK INFORM powołując się na służbę prasową Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.

„Inicjatorem utworzenia parku przemysłowego BORSCHIV była rada miasta Borszczów. Oczekuje się, że na rynku będą działać przedsiębiorstwa produkujące mąkę i zboża, oleje roślinne, mieszanki białkowe, produkty mączne, półprodukty (w tym półprodukty piekarnicze o trwałym okresie przydatności do spożycia), produkcję przetworów owocowych i jagodowych, mięsa i nabiału. terenie parku o powierzchni 30 hektarów, zajmującym się przetwórstwem i pakowaniem warzyw, owoców, jagód” – czytamy w komunikacie.

W parku wezmą udział także przedsiębiorstwa specjalizujące się w przetwórstwie ziół leczniczych oraz produkcji materiałów budowlanych, wyrobów gipsowych, płyt kartonowo-gipsowych, mieszanek budowlanych, wyrobów z drewna i mebli.

„W sumie w powyższym rejestrze łącznie z BORSCHIV znajduje się już 78 parków przemysłowych na Ukrainie” – wyjaśniło ministerstwo.

Warto w tym miejscu przypomnieć polskie korzenie i polską historię powstania miasta i powiatu tarnopolskiego

Tarnopol został założony w 1540 roku w województwie ruskim Korony Królestwa Polskiego. Hetman wielki koronny Jan Amor Tarnowski utworzył miasto i twierdzę Tarnopol. Jakub Budzanowski został pierwszym dziedzicznym wójtem tarnopolskim. W 1548 roku król Zygmunt I Stary nadał osadzie prawa miejskie i do czasu I rozbioru Rzeczypospolitej (1772) pozostawał w granicach Korony Polskiej.

Od lipca 1919 do 1 sierpnia 1920 roku – pod administracją tymczasową Polski, zatwierdzoną przez paryską konferencję pokojową 25 czerwca 1919 roku.

Od 15 września 1920 do 14 marca 1923 roku – ponownie pod administracją tymczasową II Rzeczypospolitej. Suwerenność Polski na terytorium Galicji Wschodniej Rada Ambasadorów uznała 15 marca 1923 roku.

Od 15 marca 1923 roku do 16 sierpnia 1945 roku w granicach Polski (miasto wojewódzkie województwa tarnopolskiego i siedziba powiatu).

Od 1991 jest Tarnopol jest stolicą obwodu na Ukrainie.

 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę