Twórca pojazdu do analizy gleby na polach uprawnych zwyciężył w E(x)plory 2018

29 października 2018
Twórca pojazdu do analizy gleby na polach uprawnych zwyciężył w E(x)plory 2018

Piotr Lazarek z Gliwic, który stworzył prototypowy pojazd do analizy gleby na polach uprawnych, zwyciężył w Konkursie Naukowym E(x)plory 2018. Drugą nagrodę otrzymała Agata Momot, która zbadała wpływ drewnojadów na biodegradację różnych rodzajów styropianu.

Zwycięzców konkursu ogłoszono w piątek w trakcie gali Gdynia E(x)plory Week – trzydniowej, rozpoczętej w środę imprezy naukowej zorganizowanej przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

Do konkursu zgłoszono ponad 160 projektów opracowanych przez pochodzących z całej Polski naukowców w wieku od 13 do 20 lat. W trakcie Gdynia E(x)plory Week zaprezentowano 35 projektów wybranych spośród wszystkich zgłoszonych. Z projektami tymi zapoznało się jury złożone z 19 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. W piątek na gali zamknięcia imprezy ogłoszono werdykt jury.

Jak poinformowała w komunikacie Sylwia Razuwajew odpowiadająca w ramach Gdynia E(x)plory Week za kontakt z mediami, jury przyznało pierwsze miejsce w konkursie, a tym samym stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł, Piotrowi Lazarkowi - uczniowi gliwickiego Liceum "Filomata". W ramach nagrody pojedzie on także na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Intel Isef w USA.

Lazarek został nagrodzony za stworzenie prototypu automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. "Prototyp wykorzystuje czujnik wilgotności oraz elektrody jonoselektywne użyte do analizy stężenia jonów w roztworze glebowym. Pojazd wykorzystuje również magnetometr oraz system GPS, dzięki którym po przesłaniu współrzędnych punktów pomiarowych jest w pełni autonomiczny" – wyjaśniła w komunikacie Razuwajew.

Lazarek zwyciężył też w internetowy plebiscycie Innowator Jutra organizowanym przy okazji imprezy i dzięki temu, pojedzie również na konferencję naukową Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

Razuwajew poinformowała, że drugie miejsce w Konkursie Naukowym E(x)plory 2018 zajęła Agata Sława Momot z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Stargardzie. Nagrodą dla niej jest stypendium naukowe w wysokości 7 tys. zł oraz wyjazd na Intel ISEF w USA.

Momot zbadała wpływ drewnojadów (Zophobos morio) na biodegradację różnych rodzajów styropianu. "Projekt polegał na zmierzeniu różnicy w masie początkowej i ostatecznej styropianu prób badawczych i pokarmu prób kontrolnych oraz ocenie behawioru osobników w zależności od rodzaju pożywienia" – wyjaśniła Razuwajew.

Dodała, że trzecie miejsce w konkursie zajął zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa w składzie: Filip Wylęgała i Agata Szary. Otrzymali oni stypendium naukowym w wysokości 5 tys. zł. Nagroda przypadła im za projekt "Analiza architektury naczyń´ krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych oka".

"Inspiracją do ich projektu jest Leonardo da Vinci, który, obserwując przyrodę, odkrył zależność dotyczącą proporcjonalnego rozgałęziania się drzew. Strukturą przypominającą gałęzie drzew w organizmie ludzkim są naczynia krwionośne. Celem projektu jest opracowanie mechanizmu wczesnego wykrywania chorób naczyniowych oka" – poinformowała w komunikacie Razuwajew.

Poza głównymi laureatami jury wskazało też trzy projekty, których twórcy otrzymali stypendia w wysokości 3 tys. zł. Byli to: Anna Kuźmińska, Natalia Kempa i Błażej Smorawski – autorzy projektu "Jak pomóc mizofonikom, czyli fizyka w służbie medycyny", Patryk Solarczyk i Łukasz Strzelczyk – twórcy rowerowego skanera jakości powietrza (BAQS- Bicycle Air Quality Scanner) oraz Natalia Fitowska, Dawid Bidziński i Łukasz Bednarowski, którzy stworzyli aplikację na urządzenia mobilne "Help at Hand".

Poza konkursem na Gdynia E(x)plory Week złożył się też m.in. Festiwal Naukowy E(x)plory. Goście imprezy mogli m.in. odwiedzić stoiska naukowe oraz wziąć udział w wykładach, warsztatach i panelach. Współorganizatorami E(x)plory są: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (to tu odbyła się impreza) i miasto Gdynia.

Jednym z patronów medialnych Gdynia E(x)plory Week jest serwis Nauka w Polsce.

 

Anna Kisicka (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę