CTR_80917

Ubezpieczenia upraw są dofinansowywane. Dlaczego tylko co trzeci rolnik z nich korzysta?

10 stycznia 2017
Ubezpieczenia upraw są dofinansowywane. Dlaczego tylko co trzeci rolnik z nich korzysta?

Susze, ulewy, gradobicia, przymrozki – między innymi na te zjawiska przyrodnicze są narażone gospodarstwa rolne. Mimo tego jedynie ok. 33% ich właścicieli decyduje się na ubezpieczanie upraw. Dlaczego tak się dzieje i jakie inne produkty mogą pomóc rolnikom w zwiększeniu bezpieczeństwa ich działalności.

Co ważne, w Polsce ubezpieczenia upraw są dofinansowywane ze Skarbu Państwa. Dopłaty sięgają nawet 65%. Czemu więc polscy rolnicy stosunkowo rzadko ubezpieczają swoje uprawy? Jedną z przyczyn jest… brak wiedzy o możliwości ubezpieczenia się i samych ubezpieczeniach. „Bardzo możliwe, że jeżeli będzie jeszcze większa promocja tego rozwiązania, to popyt wzrośnie” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

W przypadku polskiego rolnictwa istotną rolę odgrywają także rozwiązania związane z eksportem produktów rolnych. Dzieje się tak dlatego, że wielu naszych rolników eksportuje bez udziału pośredników. Pojawia się wtedy niebezpieczeństwo zmian kursów walut. Na szczęście dla rolników na rynku są dostępne produkty bankowe, które pozwalają się przed tym ryzykiem uchronić. Coraz popularniejsze jest również zabezpieczanie się przed niekorzystnymi zmianami cen towarów. Na to rozwiązanie powinny decydować się przede wszystkim duże gospodarstwa rolne – więksi dostawcy produktów na rynek.

infowire.pl


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę