aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy może się przydać?

11 czerwca 2020
Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy może się przydać?

Niespodziewana utrata pracy na skutek bankructwa i likwidacji zakładu czy redukcji kadr niesie za sobą poważne następstwa finansowe. Szczególnie duże obciążenie domowego budżetu stanowią one wówczas, gdy okres bezrobocia się przedłuża, a do spłaty są zobowiązania kredytowe. Dlatego, zaciągając pożyczkę lub kredyt hipoteczny w banku, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu od utraty pracy.

Kredyt z rozszerzoną polisą na życie


Pożyczanie pieniędzy w bankach lub innych instytucjach finansowych wymaga zdroworozsądkowego myślenia. Dotyczy to szczególnie tych sytuacji, w których spłaty są rozłożone na wiele lat. Dlatego już na etapie podpisywania umowy kredytowej warto zapewnić sobie ochronę przez skutkami utraty dochodów. W wielu przypadkach z kredytów korzystają osoby, które znajdują się w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej. Potwierdza to weryfikacja przeprowadzana przez banki. Dlatego sporadycznie zakładają one, że za rok czy dwa mogą zostać bez pracy, a terminowa spłata kredytu stanie pod znakiem zapytania.


Na szczęście myśli o tym większość pracowników banków. Wraz z kredytem proponują oni klientom grupowe lub indywidualne polisy na życie, rozszerzone o ubezpieczenie od utraty pracy. W artykule zamieszczonym na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-od-utraty-pracy-kiedy-moze-sie-przydac/135.html znajdziesz wiele informacji na temat takich polis, ich warunków oraz zasad wypłacania świadczeń.

Jak działa ubezpieczenie i kiedy warto się na nie zdecydować?


Zasada działania ubezpieczenia od utraty pracy jest bardzo prosta. Przy spełnieniu warunków określonych w umowie, w przypadku zwolnienia z pracy z winy pracodawcy lub zamknięcia i wyrejestrowania własnej firmy, towarzystwo ubezpieczeniowe rozpoczyna spłatę rat za ubezpieczonego. Zależnie od zapisu w polisie okres spłaty może być równy okresowi kredytowania, trwać np. 12 miesięcy, czy też do czasu znalezienia nowej pracy. Istotny jest tu okres karencji, który wynosi 60-90 dni. Dopiero po jego upływie firma przejmuje zobowiązanie. Problemem może też być wysokość rat. Jeśli są one wyższe niż przyznane świadczenie, różnicę musi dopłacić kredytobiorca.


Na wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy powinien się zdecydować każdy, kto stara się o wieloletni kredyt hipoteczny. Długotrwały okres zobowiązania może przynieść wiele zmian, również związanych ze zwolnieniem z pracy, nieszczęśliwym wypadkiem, poważną chorobą czy utratą mienia w pożarze. W takiej sytuacji kilkutysięczne raty miesięczne mogą pogrążyć kredytobiorcę w długach, których nie będzie mógł spłacić przez wiele kolejnych lat. W skrajnych przypadkach grozi to nawet utratą domu sfinansowanego kredytem.

 


POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę