CTR_80917

UE: ceny w kontraktach wyższe niż przed tygodniem

4 listopada 2016
UE:  ceny w kontraktach  wyższe niż przed tygodniem

Notowania zbóż na Euronext umocniły się w ujęciu tydzień do tygodnia i to pomimo podniesienia prognoz globalnej produkcji zbożowej przez IGC (raport z 27 października br.).

Ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym wzrosły w skali tygodnia o 5% do 166,8 EUR/tonę, w pszenicy w kontrakcie grudniowym o 1,1% do 164,3 EUR/tonę. Ostatnie zwyżki cen kukurydzy na paryskiej giełdzie mogły być związane z chwilową poprawą konkurencyjności  francuskiej kukurydzy w eksporcie.

Obecnie odnotowuje się spore problemy logistyczne w transporcie tego gatunku na Ukrainie. Wprowadzenie obostrzeń przez rząd kraju, limitujących maksymalne obciążenie ciężarówek do 24 ton zamiast wcześniejszych 40 ton, doprowadziło do trudności w transporcie kukurydzy w okresie wzmożonych zbiorów. Chwilowe trudności logistyczne na Ukrainie są szansą na zwiększenie eksportu kukurydzy przez pozostałych dostawców.

W październikowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła szacunki zbiorów na świecie z wcześniejszych 2069 mln ton do 2077 mln ton. Prognozowane zapasy ziarna na koniec sezonu zostały podwyższone z 163 mln ton do 165 mln ton. Szacunki globalnej produkcji pszenicy skorygowano w górę z 747 mln ton do 748 mln ton, a kukurydzy z 1027 mln ton do 1035 mln ton.

Pod koniec bieżącego tygodnia notowania kukurydzy na CBoT były o 1% wyższe niż tydzień wcześniej. W kontrakcie grudniowym wynosiły one 140,7 USD/tonę. Nieznaczny spadek w ujęciu tydzień do tygodnia odnotowano natomiast w przypadku pszenicy. W najbliższym kontrakcie o 0,6% do 152,3 USD/tonę.

Zbiory kukurydzy w USA postępują nieco wolniej niż średnio w okresie ostatnich pięciu lat, ale bez większych zakłóceń. Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi rekordowych zbiorów zostaną zrealizowane. Globalny bilans zbożowy będzie w sezonie 2016/17 „ciężki”, a ostra konkurencja wśród dostawców będzie wpływać na spadek cen.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puław...

W dniach 7-11 października 2017 r. odbywały się targi Anuga 2017, Polska Izba Ml...

14 i 15 października w Warszawie odbyła się I edycja Agro Days. Dni Hodowcy 2017...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę