informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UE i Nowa Zelandia rozpoczynają negocjacje ws. umowy o wolnym handlu

22 czerwca 2018
UE i Nowa Zelandia rozpoczynają negocjacje ws. umowy o wolnym handlu

Komisja Europejska i Nowa Zelandia oficjalnie rozpoczęły w czwartek rozmowy na temat umowy o wolnym handlu. W efekcie negocjacji mają zostać zniesione bariery w handlu towarami i usługami.

Do oficjalnego rozpoczęcia rozmów doszło w czwartek w stolicy Nowej Zelandii, Wellingtonie, z udziałem komisarz do spraw handlu Cecilii Malmstroem oraz ministra handlu Nowej Zelandii Davida Parkera.

Rozmowy mają też doprowadzić do opracowania zasad, które „ułatwią handel i sprawią, że będzie on bardziej zrównoważony”.

„Możemy zawrzeć korzystną dla obu stron umowę, która przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i obywatelom. Umowy handlowe dotyczą możliwości gospodarczych, ale oznaczają również zacieśnianie stosunków z naszymi najbliższymi sojusznikami. Wiemy, że Nowa Zelandia jest naszym partnerem, który wyznaje te same podstawowe wartości, co my” – powiedziała Malmstroem.

W dniach 16-20 lipca odbędzie się w Brukseli pierwsza oficjalna runda rozmów między zespołami negocjatorów obu stron.

W czasie wizyty w Nowej Zelandii komisarz Malmstroem spotyka się z ministrami ds. przemysłów surowcowych i zmiany klimatu, jak również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, świata akademickiego oraz biznesu.

Wartość dwustronnego handlu towarami między UE a Nową Zelandią wyniosła w ubiegłym roku 8,7 mld euro. Główna część eksportu z UE do Nowej Zelandii to gotowe produkty, takie jak sprzęt transportowy, maszyny i urządzenia, chemikalia, tworzywa sztuczne, żywność i usługi. Ponadto wartość wymiany w sektorze usług wyniosła w 2016 r. 4,4 mld euro. UE jest trzecim największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, a porozumienie mogłoby zwiększyć handel towarami o prawie 50 proc.

Nowa Zelandia jest jedną z najszybciej rosnących rozwiniętych gospodarek. Wynegocjowała ona niedawno z 10 innymi państwami w regionie Pacyfiku porozumienie o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP).

Umowa między UE i Nową Zelandią ma zagwarantować, że przedsiębiorstwa europejskie będą konkurować na równych warunkach z przedsiębiorstwami z państw, z którymi Nowa Zelandia posiada już umowy handlowe.

18 czerwca UE i Australia rozpoczęły negocjacje na temat umowy o wolnym handlu. Niedawno ukończone zostały negocjacje z Meksykiem, sfinalizowano porozumienia z Japonią i Singapurem, a we wrześniu ubiegłego roku weszła w życie umowa między UE a Kanadą.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

W związku z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały z...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek VIII Walnego Zgromadzeni...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął do Ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę