aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE musi uznać producentów rolno-spożywczych za priorytet

30 września 2022
UE musi uznać producentów rolno-spożywczych za priorytet

Ministrowie Energii UE spotkają się dzisiaj (piątek 30.09.2022) w celu omówienia interwencji w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałaniu gwałtownie rosnącym cenom energii.

Stowarzyszenia łańcucha rolno-spożywczego: Copa-Cogeca, Primary Food Processors (PFP) i FoodDrinkEurope apelują do państw członkowskich o uznanie łańcucha rolno-spożywczego za priorytet przy podejmowaniu decyzji jako nową interwencję w sytuacjach nadzwyczajnych oraz zapewnienie dostępu do energii po przystępnych cenach.

Ciągły i bezprecedensowy wzrost kosztów energii ma duży wpływ na łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych w UE. Łańcuch żywnościowy potrzebuje natychmiastowych i skutecznych rozwiązań, aby zabezpieczyć swoją rentowność oraz zrównoważony rozwój, aby stawić czoła rosnącym kosztom energii i nadal dostarczać konsumentom produkty spożywcze i napoje po przystępnych cenach.

Ponieważ bezpieczeństwo żywnościowe i przystępność cenowa są teraz jeszcze bardziej krytyczne od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, łańcuchy dostaw poszczególnych produktów rolno-spożywczych UE podjęły już liczne kroki w celu dostosowania się do energii kryzys.

Na przykład, aby uniknąć psucia się żywności w kontekście wysokich kosztów chłodzenia, niektórzy rolnicy z UE wybrali nowe sposoby przechowalnictwa produktów, obejmujące krótsze, inteligentniejsze systemy chłodzenia, a następnie szybszy handel z kupującymi.

Przetwórcy w miarę możliwości przestawiają się z gazu ziemnego na alternatywne źródła energii, a dla niektórych surowców rolnych rozpoczynają akcję produkcyjną wcześniej, aby uzyskać zmniejszenie zużycia energii w miesiącach szczytowego zapotrzebowania, tj. styczniu i lutym.

W przypadku sektorów opartych na kampaniach, takich jak cukier i skrobia ziemniaczana, zmniejszenie zużycia energii w godzinach szczytu nie doprowadziłoby do absolutnych oszczędności, ponieważ ilość surowców rolnych wymagające przetwarzania pozostałyby takie same. Kampania musiałaby zostać przedłużona, co doprowadziłoby do ogólnego wzrostu zużycia energii (oprócz jeszcze wyższych kosztów z powodu mniejszej wydajności ).

Biorąc jednak pod uwagę, że wiele podmiotów sektora rolno-spożywczego pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zmniejszenie zużycia energii w godzinach szczytu nie przyniosłoby absolutnie żadnych oszczędności energii i mogłoby doprowadzić do zakłóceń w produkcji żywności i napojów, z potencjalnymi konsekwencjami rynkowymi w całej nadchodzącej zimie.

Oprócz działań krótkoterminowych, przemysł rolno-spożywczy już zainwestował znaczne środki w długoterminową odporność na wzrosty cen energii poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, zwiększenie efektywności energetycznej elektrociepłowni i innych technologii dekarbonizacji i będzie to nadal robić, gdy tylko będzie to możliwe.

W związku z trwającym kryzysem Copa-Cogeca, Primary Food Processors (PFP) i FoodDrinkEurope wzywają państwa członkowskie do:

1. Zapewnienia unijnego rozwiązania kryzysu cen energii, który da możliwość aby te ceny obniżać ,

- zabezpieczy dostawy, zapewni stabilność dla operatorów i uruchomi ulgę finansową.

- jeżeli z tych środków generowane są dochody, należy je wykorzystać również w celu zapewnienia ukierunkowanego wsparcia dla rolno-spożywczego łańcucha dostaw w tym również rolników i energochłonnych przetwórców żywności tak, aby dostosować się do skutków kryzysu energetycznego.

2. Zwolnić łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych z wymogu ograniczenia zużycia energii w godzinach szczytu, ponieważ może to spowodować poważne zakłócenia rynku i łańcucha dostaw.

3. Nadać priorytet łańcuchowi dostaw produktów rolno-spożywczych w planach racjonowania gazu państw członkowskich zgodnie z komunikatem Komisji z lipca.

4. Dokonać przeglądu tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa, aby były one lepiej dostosowane do celów łańcucha dostaw produktów rolno-spożywczych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ operatorzy stoją w obliczu silnych obawy związane z płynnością podczas obecnie opracowywania budżetów na 2023 r., w tym ogromnych podwyżek cen energii.

To znaczy:

a. Przedłuży kwalifikowalny okres do końca 2023 r. i zwiększy maksymalne wsparcie powyżej 2 mln EUR.

b. Zamiast konieczności wykazywania strat operacyjnych, wystarczy, aby poszczególne sektory wykazywały słabsze wyniki finansowe wynikające z kryzysu cen energii.

c. Oceniać pomoc na poziomie zakładów produkcyjnych, ponieważ w niektórych przypadkach straty operacyjne w jednej części przedsiębiorstwa mogą zostać zniwelowane przez zyski brutto wygenerowane w niepowiązanym dziale.

d. Załącznik „Szczególnie dotknięte sektory i podsektory” powinien zostać rozszerzony o najbardziej energochłonne sektory łańcucha dostaw rolno-spożywczego.

oprac. (e-mk) ppr.pl na podst. Copa Cogeca


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę