CTR_80917

UE – najniższe od dwóch miesięcy notowania soi osłabiają rzepak

14 marca 2017
UE – najniższe od  dwóch miesięcy notowania  soi osłabiają rzepak

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,1% do 415 Euro/t wobec 413 Euro/t przed dwoma tygodniami. Przez ostatnie 2 tygodnie majowe notowania wahały się w przedziale pomiędzy 410-420 Euro/t, aby w czwartek na zamknięciu znaleźć się na pośrednim poziomie 415 Euro/t m.in. na skutek spadkowych nastrojów na rynku soi po raporcie USDA.

Wydaje się, że ostatnie wahania oznaczają ruch cen w trendzie bocznym. Nad rynkiem rzepaku „wisi” wielka globalna podaż soi. Ostatnie prognozy zbiorów rzepaku wg różnych źródeł w br., w UE przewidują około 7% wzrost zbiorów do 21,6 mln ton, a nawet około 22 mln ton, co oznaczałoby poprawę perspektyw dla letnich zbiorów dzięki sprzyjającej aurze.

Import rzepaku z Australii, która w bieżącym sezonie ma być jego największym dostawcą powinien zostać zrealizowany, aby zaspokoić unijny popyt, jakkolwiek możliwe są problemy logistyczne ze względu na oczekiwany również duży eksport zbóż z tego kraju.

Do pogorszenia nastrojów na giełdach przyczyniła się również silna redukcja cen ropy do około 50 USD za baryłkę na skutek prognoz wzrostu jej podaży wbrew cięciom OPEC. Rynek ropy wpływa bowiem na ceny olejów roślinnych ze względu na popyt generowany przez przemysł biodiesla. Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały prawie wszystkie surowce oleiste, większość olejów oraz śrut w oczekiwaniu na jeszcze większą podaż soi.

Na giełdzie w Winnipeg, w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec’2017 staniała o 0,5% do 529,5 CAD/t (wobec 513,2 CAD/t przed 2 tyg.) na skutek spadkowych nastrojów z rynku soi spowodowanych wzrostem prognoz zbiorów soi w Brazylii. Canolę wspierały ograniczona podaż rzepaku na kanadyjskim rynku.

Marcowy kontrakt terminowy na soję w Chicago w ciągu tygodnia stracił wartość 2,6% do 367,5 USD/t (przez 2 tyg. spadek o 4,2 USD/t) zatem soja kontynuowała redukcje cen. Czwartkowe notowania spadły do wartości najniższej od 2 miesięcy pod wpływem wczorajszego raportu USDA, który ocenił, że podaż soi z Ameryki Południowej będzie większa niż przewidywano miesiąc wcześnie za sprawą podniesienia prognoz dla Brazylii o 4 mln ton do rekordowej ilości 108 mln ton. Poprawiło to również prognozy jej rekordowej globalnej produkcji oraz podaży.

Dodatkowo w ubiegłą środę firma Conab zwiększyła wiosenne prognozy zbiorów soi w Brazylii ze 105,8 mln ton do 107,6 mln ton, co potwierdza i wzmacnia prognozy ogromnych zbiorów soi w Ameryce Płd. Dalej  spadkowe nastroje przekładają się na globalny rynek oleistych. Jest duże prawdopodobieństwo ich kontynuacji, co nie wyklucza chwilowych, spekulacyjnych wahań.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę