CTR_80917

UE: obawy o jakość pszenicy wpływają na ceny

19 lipca 2016
UE:  obawy o jakość pszenicy wpływają na ceny

W ub. tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Euronext umocniły się o 1,8% do 158,5 EUR/tonę, a kukurydzy o 2,5% do 173,8 EUR/tonę. Do zwyżek mogły przyczynić się niepokoje o pogorszenie jakości ziarna (przede wszystkim we Francji) oraz korekty prognoz zbiorów pszenicy dla całej UE.

Francuska firma Strategie Grains obniżyła przewidywaną produkcję pszenicy zwyczajnej o 1,2 mln ton w stosunku do czerwcowego raportu do 145,5 mln ton. Oznaczałoby to spadek zbiorów o 4% w ujęciu rok do roku.

Poza tym wzrostowo mogły podziałać dobre wyniki w unijnym eksporcie pszenicy. Według danych KE, w minionym tygodniu wydano licencje na wywóz 779 tys. ton ziarna tego gatunku.

Bilans zbóż w Unii będzie nadwyżkowy. Prognozy KE są nieco bardziej optymistyczne od tych formułowanych przez SG. Według KE (raport z końca czerwca br.) unijna produkcja zbożowa w sezonie 2016/17 wyniesie 312,794 mln ton, tj. o 0,8% więcej niż sezon wcześniej. Wzrosnąć ma przede wszystkim produkcja zbóż paszowych–z 150,179 mln ton do 159,436 mln ton, w tym przede wszystkim kukurydzy. Komisja prognozuje spadek eksportu zbóż w sezonie 2016/17 z 48,3 mln ton do 43,8 mln ton (o 15% w ujęciu sezon do sezonu). Natomiast zwiększyć się mają zapasy końcowe ziarna –o 2,8% do 43,9 mln ton.

W tym sezonie kraje basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza Rosja, będą  ostro konkurować o kluczowe rynki zbytu. Zapowiada się urodzaj. Według oficjalnych prognoz, zbiory zbóż w Rosji w sezonie 2016/17 mogą osiągnąć nawet 110 mln ton, a według SovEcon, 108,8 mln ton, w tym pszenicy 66,1 mln ton. Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej maja odnotować pozostałe kraje regionu, w tym Rumunia. Trzeba podkreślić, ze w ostatnim przetargu na dostawę pszenicy zorganizowanym przez GASC najkorzystniejsze były oferty pszenicy rosyjskiej i ukraińskiej.

Wysoka podaż i połączeniu z ostrą konkurencją w eksporcie będą  wpływać zniżkowo na kształtowanie się cen zbóż.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji produ...

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w...

Moda na stawianie uli na dachach budynków w miastach ma dwie strony medalu – z j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę