aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE/ Oettinger stawia kropkę nad i ws. powiązania funduszy z praworządnością

10 kwietnia 2018
UE/ Oettinger stawia kropkę nad i ws. powiązania funduszy z praworządnością

Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger zapowiedział, że w przyszłym wieloletnim budżecie fundusze będą powiązane z praworządnością. KE sugeruje, że takie rozwiązanie znajdzie się w aktach wykonawczych, do których przyjęcia nie trzeba jednomyślności.

Debata na ten temat trwa od miesięcy. W opublikowanym w lutym przez Komisję Europejską dokumencie w sprawie nowych wieloletnich ram finansowych warunkowość, oznaczająca uzależnienie wypłaty funduszy od spełnienia określonych standardów w wymiarze sprawiedliwości, była wskazywana jako opcja.

Rozmówcy PAP tłumaczyli wówczas, że jeśli pomysł ten nie znajdzie wystarczającego poparcia wśród państw członkowskich, KE może zrezygnować z jego forsowania. Choć już wcześniej pojawiały się informacje, że wiele krajów chciałoby takiej warunkowości, wypowiedź Oettingera dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel" rozwiewa wątpliwości w tej sprawie. "Chcemy zaproponować, by w przyszłych ramach finansowych przestrzeganie zasad praworządności zostało uznane za warunek" - powiedział w niedzielę cytowany przez "Tagesspiegel" Oettinger.

Ze stanowiska przedstawionego w poniedziałek przez rzecznika KE Margaritisa Schinasa wynika, że rozwiązanie takie może się znaleźć nie w samej propozycji wieloletnich ram finansowych, lecz w rozporządzeniach wykonawczych do nich. To istotna różnica, bo o ile wieloletni budżet jest przyjmowany przez szefów państw i rządów jednomyślnie, o tyle rozporządzenia wykonawcze - już zwykłą większością - w Radzie UE.

"Formalny projekt ze strony KE w sprawie następnych wieloletnich ram finansowych zostanie przedstawiony 2 maja. Potem będziemy mieli serię propozycji KE w sprawie instrumentów legislacyjnych koniecznych do wdrożenia do projektu, jaki zaprezentujemy" - powiedział na konferencji prasowej Schinas, pytany przez PAP o wypowiedź Oettingera.

Jak zaznaczył, w tej chwili nie ma jeszcze oficjalnej propozycji, ale nie jest tajemnicą, że w sprawie toczy się debata. "Odbyliśmy dwie debaty orientacyjne w kolegium komisarzy, aby naświetlić różne kwestie związane z tą bardzo ważną sprawą dla Komisji" - oświadczył rzecznik.

Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oceniał jeszcze w lutym, że podstawy prawne takiego rozwiązania są wątłe, a szef MSZ Jacek Czaputowicz na ostatnim spotkaniu z komisarz ds. sprawiedliwości Verą Jourovą w lutym podkreślał sprzeciw Polski wobec powiązania dostępu do środków unijnych z funkcjonowaniem niezawisłych sądów. "Polska się nie zgadza z wprowadzeniem tego mechanizmu. Uważamy, że te kwestie są rozdzielne" – oświadczył.

To właśnie Jourova ma przygotować obiektywne kryteria w tej sprawie tak, by warunkowość nie była odbierana jako atak na któryś z krajów unijnych. "Pracuję nad znalezieniem zbalansowanego rozwiązania opartego na solidnej podstawie prawnej i jasnym mechanizmie uruchamiania. Nie będzie to skierowane przeciwko któremukolwiek z państw członkowskich" - tłumaczyła Jourova.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę