aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE ostatecznie zatwierdziła handel bezcłowy z Ukrainą

14 maja 2024
UE ostatecznie zatwierdziła handel bezcłowy z Ukrainą

Nnie są to dobre wieści dla poskich rolników. Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła przedłużenie „handlu bezwizowego” z Ukrainą na kolejny rok. Premier Ukrainy Denis Szmygal ogłosił to 13 maja na swoim kanale Telegram.

„UE w końcu zatwierdziła system „bezwizowy handlowy” dla Ukrainy. To handel bezcłowy i bezkontyngentowy przez kolejny rok. To ważne wsparcie dla ukraińskich producentów, eksportu i gospodarki. Kontynuujemy integrację z UE w przyspieszonym tempie” – napisał szef rządu Ukrainy.

Tym samym określony reżim handlowy między Ukrainą a UE zacznie obowiązywać 6 czerwca br. (data zakończenia obowiązywania dotychczasowej umowy) do 5 czerwca 2025 r. Jednocześnie kluczową różnicą nowej umowy jest prawo Komisji Europejskiej „do podjęcia niezwłocznych działań i zastosowania wszelkich środków, jakie uzna za konieczne”, jeżeli  import z Ukrainy, na rynku UE lub na rynkach poszczególnych Państw Członkowskich UE powstają istotne zakłócenia.”

W ramach działań mających na celu ochronę unijnych rolników Komisja Europejska może wprowadzić hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, czyli drobiu, jaj, cukru, owsa, zbóż, kukurydzy i miodu. Jeżeli import tych towarów przekroczy średni wolumen importu odnotowany w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł.

W świetle powyższych faktów, nie są to dobre wieści z UE, która to bozkompromisowo pozostawia otwarte granice UE dla ukrainskich produktów rolnych. Należy przypuszczac, że rolnicynie mając innego wyjścia ponownie będą zmuszeni do blokowania granic.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę