CTR_80917

UE – prognozy zbiorów oleistych w 2016 r.

27 października 2016
UE  –  prognozy zbiorów oleistych w 2016 r.

Prognozy produkcji surowców oleistych (rzepak, soja, słonecznik, len, bawełna) w Unii, w sezonie 2016/17 przewidują 4,6% spadek produkcji do 31,3 mln ton.

Oznacza to poziom najniższy od 4 lat oraz 1,5 mln ton mniej niż rok wcześniej, ale 4,5 mln ton mniej niż w rekordowym sezonie 2014/15.

W bieżącym sezonie o spadku produkcji decyduje głównie istotny, 10% spadek produkcji rzepaku do około 20,1 mln ton, który ucierpiał zwłaszcza we Francji i Niemczech od deszczów.

Tymczasem 6% wzrost produkcji słonecznika do około 8 mln ton, co oznacza przyrost mniejszy niż wcześniej oczekiwano. Tymczasem zbiory soi w br. mają wzrosnąć o 11% do rekordowego poziomu 2,7 mln ton.

Przerób surowców oleistych powinien jednak osiągnąć w bieżącym sezonie łącznie 46,8 mln ton wobec 47 mln ton sezon wcześniej, co oznacza zbliżony poziom. Redukcje poziomu tłoczenia będą miały miejsce w Niemczech, Polsce, Czechach oraz  Wielkiej Brytanii, natomiast wzrost przerobu ma dotyczyć Włoch, Węgier i prawdopodobnie Hiszpanii.

Import surowców oleistych do UE powinien wzrosnąć o około 0,6 mln ton, a największy przyrost importu ma dotyczyć rzepaku z 3,5 do około 3,7 mln ton pod warunkiem dostępności na rynkach międzynarodowych. Przewiduje się bowiem spadek produkcji globalnej rzepaku z 64 do 60,6 mln ton, jakkolwiek zbiory w Kanadzie są przewidywane powyżej zeszłorocznego poziomu.

W Australii wiosną 2017 roku przewiduje się wzrost produkcji rzepaku z 2,9 mln ton do 3,6 mln ton, ale prognozy są jeszcze dość odległe w czasie. Gdyby importu nie udało się zrealizować, wówczas przerób może spaść poniżej zeszłorocznego poziomu.

FAMMU/FAPA na podst.: Oil World


POWIĄZANE

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpoś...

Europa powinna przygotować się na ostrą konkurencję – mówi Günter Verheugen, był...

Wobec spodziewanego sprzeciwu państw członkowskich na odnowę zezwolenia na stoso...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę