CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE przedłuża wsparcie dla producentów owoców i warzyw

29 czerwca 2016
UE przedłuża wsparcie dla  producentów owoców i warzyw

W dniu 20 czerwca 2016 roku w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Jurgiel i Minister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) Zhi Shuping podpisali Protokół w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin.

Podpisanie protokołu bilateralnego było ostatnim i kluczowym elementem trwającej od sierpnia 2014 r. procedury oceny analizy ryzyka fitosanitarnego, w odniesieniu do eksportu owoców świeżych jabłek z Polski do Chin, a dokument ten ustala warunki na jakich eksport może być realizowany.

Zgodnie z postanowieniami Protokołu, na eksport z Polski do Chin będą mogły być kierowane wyłącznie jabłka wyprodukowane oraz przechowywane i pakowane w miejscach zarejestrowanych przez PIORiN na potrzeby takiego eksportu. Wszystkie zarejestrowane sady powinny stosować dobrą praktykę rolniczą, obejmującą utrzymanie odpowiednich warunków fitosanitarnych w sadzie, z uwzględnieniem działań zapobiegających występowaniu agrofagów istotnych (kwarantannowych) dla Chin.

Ustalone są również warunki przechowywania, sortowania i pakowania owoców, w sposób zapobiegający rozwojowi chorób przechowalniczych lub wtórnego porażenia przez szkodniki.

Ponadto opakowania muszą być odpowiednio oznakowane w celu zapewnienia identyfikowalności miejsca produkcji, przechowywania i pakowania owoców. Dodatkowo przed pierwszym sezonem eksportowym PIORiN i AQSIQ dokonają wspólnie audytu wybranych losowo zarejestrowanych sadów i pakowalni.

FAMMU/FAPA na podst.: PIORIN


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę