CTR_80917

UE - pszenica staniała, rośnie konkurencja z rejonu Morza Czarnego

24 sierpnia 2016
UE  - pszenica staniała,  rośnie konkurencja z rejonu Morza Czarnego

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień po zeszłotygodniowym wzroście zredukowała wartość o 2,5% do 163,5 Euro/t (przez 2 tyg. spadek o 1,7%). Ceny pszenicy po ostatniej redukcji prognoz produkcji w Unii o 9 mln ton do 147,5 mln ton (wobec 160 mln ton rok wcześniej) próbowały uchwycić kierunek zmian.

Na rynek pszenicy wpływa sytuacja we Francji (dotychczas największy producent i eksporter pszenicy w UE), gdzie zbiory są zakończone w 97%, ale plony są najniższe od 30 lat. Francja spodziewa się nawet importu pszenicy, bowiem oczekiwany w przyszłym tygodniu jej nietypowy transport z Bułgarii jak również z Rumunii. Wzmaga się podaż z Europy Wschodniej, bowiem ostatnie wieści z Ukrainy mówią o zbiorach 63 mln ton zbóż (w tym około 25,5 mln ton pszenicy) tj. 3 mln ton więcej niż przed rokiem. Na rynku rzeczywistym w UE (Francja i Niemcy pszenica również staniała.

Notowania pszenicy w Chicago przez tydzień wrześniowych kontraktów wzrosły o 2,6% do 156,9 USD/t za sprawą wzmożonych zakupów na skutek oczekiwanego wzrostu konkurencyjności amerykańskiej pszenicy pod wpływem ostatnich redukcji jej zbiorów w  Unii. Jednak czynniki fundamentalne po ostatnim raporcie USDA uległy wzmocnieniu, bowiem prognozy globalnych zbiorów i podaży pszenicy zostały zwiększone. Oznaczałoby to, że silna presja na ceny może być kontynuowana, o ile bez zakłóceń postępować będzie materializacja prognoz zbiorów na południowej półkuli.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień nieznacznie staniała o 0,4% do 166,3 Euro/t (przed 2 tygodniami 164,5 Euro/t) pod wpływem spadkowej tendencji na europejskim rynku zbóż. Ostatni raport USDA nieznacznie zmniejszył prognozy zbiorów kukurydzy w UE do 62,1 mln ton wobec 59,1 mln ton rok wcześniej.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę