CTR_80917

UE – raport Komisji Europejskiej monitorujący rynki rolne

8 listopada 2016
UE  – raport  Komisji Europejskiej monitorujący rynki rolne

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „jesienny”, krótkoterminowy przegląd rynków rolnych w Unii. Ten 31 stronnicowy dokument zawiera m. in. szacunki i prognozy zbiorów, zasiewów i plonów dla roślin oleistych, wysokobiałkowych oraz zbóż w br. oraz kilku poprzednich latach oraz bilanse dla oleistych w tym surowców oleistych, olejów i śrut.

DG Agri prognozuje 4,3% spadek produkcji oleistych wraz z lnem do około 30,42 mln ton. Spadek produkcji dotyczy rzepaku, soi oraz lnu. KE przewiduje spadek produkcji rzepaku o 7,6% do 19,92 mln ton, natomiast wzrost produkcji słonecznika przewiduje się na 5,5% do 8,27 mln ton. Produkcja soi w Unii jest niewielka i rosła w ostatnich latach, ale w br. może się zmniejszyć o 6,8% do 2,12 mln ton. Produkcja lnu powinna się zmniejszyć o 6,1% do 107 tys. ton.

Areał przeznaczony w Unii pod rośliny oleiste w br. powinien być na poziomie 11,503 mln ha wobec 11,556 mln ha rok wcześniej, w tym pod rzepak w br. szacowany jest wzrost do 6,48 mln ha wobec 6,45 mln ha w 2015 roku. W UE ocenia się niewielki spadek areału słonecznika do 4,172 mln ha wobec 4,187 mln ha przed rokiem.

DG Agri prognozuje produkcję roślin wysokobiałkowych na około 4,13 mln ton (-4%) z czego najwięcej stanowi groszek tj. 1,92 mln ton.

 

Więcej informacji na stronie: http://ec.europa.eu/agriculture/markets-and-prices/short-term-outlook/index_en.htm

FAMMU/FAPA na podst.: KE


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę