UE – raport Komisji Europejskiej monitorujący rynki rolne

8 listopada 2016
UE  – raport  Komisji Europejskiej monitorujący rynki rolne

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „jesienny”, krótkoterminowy przegląd rynków rolnych w Unii. Ten 31 stronnicowy dokument zawiera m. in. szacunki i prognozy zbiorów, zasiewów i plonów dla roślin oleistych, wysokobiałkowych oraz zbóż w br. oraz kilku poprzednich latach oraz bilanse dla oleistych w tym surowców oleistych, olejów i śrut.

DG Agri prognozuje 4,3% spadek produkcji oleistych wraz z lnem do około 30,42 mln ton. Spadek produkcji dotyczy rzepaku, soi oraz lnu. KE przewiduje spadek produkcji rzepaku o 7,6% do 19,92 mln ton, natomiast wzrost produkcji słonecznika przewiduje się na 5,5% do 8,27 mln ton. Produkcja soi w Unii jest niewielka i rosła w ostatnich latach, ale w br. może się zmniejszyć o 6,8% do 2,12 mln ton. Produkcja lnu powinna się zmniejszyć o 6,1% do 107 tys. ton.

Areał przeznaczony w Unii pod rośliny oleiste w br. powinien być na poziomie 11,503 mln ha wobec 11,556 mln ha rok wcześniej, w tym pod rzepak w br. szacowany jest wzrost do 6,48 mln ha wobec 6,45 mln ha w 2015 roku. W UE ocenia się niewielki spadek areału słonecznika do 4,172 mln ha wobec 4,187 mln ha przed rokiem.

DG Agri prognozuje produkcję roślin wysokobiałkowych na około 4,13 mln ton (-4%) z czego najwięcej stanowi groszek tj. 1,92 mln ton.

 

Więcej informacji na stronie: http://ec.europa.eu/agriculture/markets-and-prices/short-term-outlook/index_en.htm

FAMMU/FAPA na podst.: KE


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę