aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

28 czerwca 2024
UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

UE zorganizowała pierwszą konferencję międzyrządową na szczeblu ministerialnym, aby rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą.

Jest to następstwo decyzji Rady Europejskiej z 14–15 grudnia 2023 r. o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą oraz zatwierdzenia przez Radę 21 czerwca ram negocjacyjnych negocjacji z Ukrainą zgodnie ze zmienioną metodyką rozszerzenia.

Delegacji UE przewodniczyła Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych i europejskich, której towarzyszył komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi. Delegacji Ukrainy przewodniczyła wicepremier Olha Stefaniszyna. Premier Denys Chmyhal przemawiał na konferencji z Kijowa.

"To historyczny dzień dla Ukrainy i UE" – powiedziała Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych i europejskich, reprezentująca prezydencję belgijską w Radzie Unii Europejskiej. "Droga do osiągnięcia tego punktu była trudna, a determinacja Ukrainy w podjęciu niezbędnych reform była naprawdę imponująca. Negocjacje akcesyjne, które dziś otwieramy, będą rygorystyczne i wymagające. Jesteśmy przekonani, że dzięki determinacji i zaangażowaniu Ukraina może doprowadzić je do pomyślnego zakończenia. Przyszłość Ukrainy i jej obywateli leży w Unii Europejskiej".

Na konferencji prasowej Olha Stefanishyna podziękowała Komisji Europejskiej za upewnienie się, że "wyciągnięto bardzo uzasadnione wnioski, że Ukraina wywiązała się ze swoich zobowiązań", a prezydencji belgijskiej za "mobilizację jedności wszystkich 27 państw członkowskich UE".

"Aby dotrzeć do tego dnia, Ukraina, ukraiński rząd angażuje się w bardzo inkluzywny dialog z ukraińskim społeczeństwem obywatelskim, think tankami, i jest to możliwe tylko dlatego, że jesteśmy wspierani i umożliwiani przez Siły Zbrojne Ukrainy, każdego Ukraińca, który stoi po stronie Ukrainy, który stoi z Ukrainą i pomaga nam iść naprzód, – powiedziała dziennikarzom Stefaniszyna.

Olivér Várhelyi powiedział, że rolą Komisji Europejskiej jest upewnienie się, że Ukraina będzie "dobrze przygotowana, w tym w ważnych kwestiach, takich jak praworządność, prawa podstawowe, polityka społeczno-gospodarcza, całe szerokie spektrum dorobku prawnego UE, kiedy przystąpi do Unii Europejskiej".

"Rozpoczniemy teraz dwustronny przegląd dorobku prawnego UE, co pozwoli nam zidentyfikować wszystkie najważniejsze kwestie, które należy poruszyć podczas negocjacji, a także obszary, w których należy zintensyfikować przygotowania" – powiedział Várhelyi na konferencji prasowej.

UE zwróciła się teraz do Komisji, by nadal oceniała stan przygotowań Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji w konkretnych dziedzinach i określiła kwestie, które najprawdopodobniej pojawią się w negocjacjach, poczynając od klastra podstawowego, który zgodnie z ramami negocjacyjnymi zostanie otwarty w pierwszej kolejności.

"Oczekuje się, że Ukraina jako przyszłe państwo członkowskie będzie nadal przestrzegać wartości wymienionych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a mianowicie poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości" – czytamy w komunikacie Rady UE.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę