CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE – rzepak mocny po Nowym Roku

10 stycznia 2017
UE – rzepak mocny po Nowym Roku

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia umocnił wartość o 2,3% do 418 Euro/t wobec 410 Euro/t (+1,8%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 7,5 Euro/t). Czwartkowe notowania były zbliżone wobec rekordowej ceny kontraktu lutowego sprzed 3 tygodni tj. z 15 grudnia 2016 roku (419,8 Euro/t).

Okres około Bożego Narodzenia cechował spowolniony handel, co odbiło się na notowaniach. Ożywienia po tym okresie wynika ze wzrostu aktywności uczestników rynku oraz napiętego bilansu rzepaku w UE w bieżącym sezonie 2016/17 na skutek zeszłorocznych zbiorów, które były na poziomie około 20 mln ton (-10%). W bieżącym sezonie zapotrzebowanie na importowany rzepaku w Unii jest na rekordowym poziomie około 4 mln ton, z czego najwięcej ma pochodzić z Australii (około 2 mln ton) oraz Kanady i Ukrainy (po około 0,9 mln ton). Po grudniowym porozumieniu OPEC ograniczającym globalne wydobycie ropy jej ceny zwyżkowały powyżej 50 USD/baryłkę (5 stycznia–56,9 USD/baryłkę), co wpływa wspierająco na ceny olejów roślinnych (oraz surowce oleiste) ze względu na poprawę opłacalności produkcji biodiesla. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożał rzepak, ale soję i oleje roślinne cechowały różne kierunki zmian.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na styczeń’2017 tylko nieznacznie umocniła wartość o 0,3% do 497,7 CAD/t (przed 2 tyg. 505,7 CAD/t) wspierana ograniczoną sprzedażą przez farmerów, ale „ciągnięta” w dół na skutek umocnienia kursu dolara kanadyjskiego, co pogarsza opłacalność sprowadzania Canoli z Kanady przez zamorskich importerów. Należy jednak zauważyć, że notowania Canoli spadły istotnie poniżej tych sprzed 3 tygodni (15 grudnia 518,6 CAD/t) przede wszystkim za sprawą poprawy perspektyw zborów soi w Ameryce Płd. wraz z osłabieniem jej cen w USA.

Na giełdzie towarowej w Chicago styczniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia był stabilny i znalazł się w czwartek 5 stycznia br. na poziomie 368,7 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 0,9%). Przez 3 minione tygodnie (od 15 grudnia 2016 r.) styczniowy kontrakt potaniał jednak o 9,4 USD/t za przyczyną poprawy perspektyw zbiorów soi w Ameryce Południowej oraz niepewności wobec chińskiego popytu na soję. Zatem na rynku soi ostatnio dominują silne czynniki fundamentalne tj. wielka globalna produkcja soi (w tym w USA) w bieżącym sezonie, a nowy impuls do zmian może ewentualnie dać kolejny, styczniowy (12 I br.) raport USDA.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę