CTR_80917

UE – rzepak oraz pszenica drożeją na giełdach

17 sierpnia 2016
UE  – rzepak oraz pszenica drożeją na giełdach

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień umocnił wartość o 1,5% do 369,8 Euro/t wobec 361,3 Euro/t (+2,4%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 8,5 Euro/t). Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się na poziomie poniżej wcześniejszych oczekiwań tj. 20,7 do 20,9 mln ton, czyli poniżej zeszłorocznego poziomu 22,3 mln ton.

Zatem pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku w UE (w tym perspektywy konieczności większego importu) wspierało jego wartość. Dodatkowo wzrostowe nastroje wzmacniały notowania soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie. Deszcze we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce ostatnich tygodniach przyczyniły się do zakłóceń oraz pogorszenia perspektyw zbiorów w UE. Sytuacja na rynku terminowym odbiła się na rynku rzeczywistym, gdzie podrożały surowce oleiste oraz oleje (śruty cechowały różnokierunkowe zmiany). Tymczasem w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał najmocniej, za sprawą dalszego obniżania wartości funta brytyjskiego, co poprawia jego konkurencyjność w eksporcie.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu podrożała o 3,4% do 462,3 CAD/t na skutek umocnienia wartości soi, wilgotnej aury na kanadyjskich polach rzepaku oraz wzrostu cen oleju sojowego.

Na giełdzie towarowej w Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia zdrożał o 3,2% do 375,6 USD/t wspierany popytem eksportowym (w tym z Chin). W czwartek uczestnicy rynku zajmowali pozycje przed dzisiejszym miesięcznym raportem USDA, który oceni zmiany w prognozach zbiorów soi na świecie i USA. W ostatnim czasie popyt na soję amerykańską generowany był wpływem ograniczonej podaży z Ameryki Południowej. Eksport soi z tego rejonu świata powinien się zmniejszyć w okresie lipiec/grudzień o około 7 mln ton wobec analogicznego okresu poprzedniego roku.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień podrożała o 0,9% do 167,8 Euro/t. Rynek pszenicy w Unii był pod wpływem obaw o postępy zbiorów oraz jakość ziarna za sprawą permanentnych deszczy (zwłaszcza we Francji oraz Niemczech). Firma analityczna Strategie Grains okroiła w czwartek prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 7,7 mln ton do 137,9 mln ton pod wpływem pogorszenia perspektyw plonów we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W sezonie 2016/17 wpłynie to na okrojenie eksportu pszenicy z Unii o 26% do 24,7 mln ton (mniej o 4,3 mln ton wobec poprzedniego miesiąca). We Francji plony pszenicy miękkiej mają być nawet 30% niższe niż przed rokiem i spaść do 5,57 t/ha (najmniej od 1986 roku). W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę zdrożał o 3,2% pod wpływem znakomitych wyników eksportu, które znalazły się na poziomie powyżej oczekiwań handlowców. Perspektywy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie są nadal znakomite, a ewentualne korekty może przynieść niedawny raport USDA.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień umocniła się z 164,5 Euro/t do 167 Euro/t (przed 2 tygodniami 166,8 Euro/t) pod wpływem wzrostowych nastrojów na rynku pszenicy wynikających ze pogorszenia perspektyw zbiorów.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W dniu 14 listopada 2017 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzen...

"Od północy w czwartek ponad 30 milionów butelek beaujolais nouveau jest w sprze...

Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku możn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę