UE – spadek cen pszenicy pod wpływem umocnienia euro

22 marca 2017
UE  –  spadek cen pszenicy pod wpływem umocnienia euro

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straciła wartość o 1,1% do 172,5 Euro/t (przez 2 tyg. spadek o 2,7%). Spadek notowań odzwierciedlał obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu pszenicy z UE za sprawą umocnienia Euro wobec dolara amerykańskiego, bowiem w czwartek Euro umocniło się wobec dolara najbardziej od 5 tygodni.

W Egipcie amerykańska pszenica na środowym przetargu miała już najlepszą cenę ofertową Fob, jakkolwiek do transakcji nie doszło. Czynniki fundamentalne pozostają mocne, a perspektywa na letnie zbiory w Unii jest dobra. Ostatnio SG nieznacznie zwiększyła prognozy zbiorów pszenicy miękkiej, które powinny być 6% wyższe niż rok wcześniej m.in. dzięki dotychczas sprzyjającej wegetacji aurze.

W Niemczech zbiory pszenicy mają wzrosnąć o 2,2% do 25,13 mln ton. Notowania giełdowe wpłynęły również na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym.

Importerzy są zainteresowani zakupami pszenicy z UE, w tym Algieria zakupiła 480 tys. ton pszenicy miękkiej z dostawą na maj (w cenie 204-206 USD/t CIF), a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec. Obecnie pszenica ma wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie eksportu oraz zbliżające się zbiory w UE mogą zepchnąć ceny na niższy pułap.

Notowania pszenicy w Chicago na maj br. przez tydzień obniżyły wartość z 163,1 USD/t do 160,2 USD/t mimo wzrostu nadziei na aktywizację eksportu. Przeważyły jednak  realne wyniki eksportu amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu, które znalazły się znacznie poniżej oczekiwań handlowców. Należy dodać, że w ostatnim, miesięcznym raporcie z 9 marca br. USDA zwiększyło prognozy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie o 2,8 mln ton do 751,1 mln ton wobec 735,3 mln ton sezon wcześniej. Wzrosły również prognozy zbiorów dla innych zbóż, a prognozy ich sumarycznej globalnej podaży wzrosły o około 15 mln ton (miesięczna zmiana). Zatem silne czynniki fundamentalne uległy jeszcze wzmocnieniu.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na czerwiec przez tydzień staniała o 1,3% do 171,8 Euro/t (przed 2 tygodniami 177 Euro/t) pociągnięta w dół nastrojami na europejskim rynku zbóż. W Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie majowym nieznacznie staniała z 144,5 do 144,1 USD/. W środę kukurydza za oceanem odbiła się z poziomu najniższego od 1,5 miesiąca pod wpływem wzrostu popytu eksportowego.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę