CTR_80917

UE – spadek cen pszenicy pod wpływem umocnienia euro

22 marca 2017
UE  –  spadek cen pszenicy pod wpływem umocnienia euro

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straciła wartość o 1,1% do 172,5 Euro/t (przez 2 tyg. spadek o 2,7%). Spadek notowań odzwierciedlał obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu pszenicy z UE za sprawą umocnienia Euro wobec dolara amerykańskiego, bowiem w czwartek Euro umocniło się wobec dolara najbardziej od 5 tygodni.

W Egipcie amerykańska pszenica na środowym przetargu miała już najlepszą cenę ofertową Fob, jakkolwiek do transakcji nie doszło. Czynniki fundamentalne pozostają mocne, a perspektywa na letnie zbiory w Unii jest dobra. Ostatnio SG nieznacznie zwiększyła prognozy zbiorów pszenicy miękkiej, które powinny być 6% wyższe niż rok wcześniej m.in. dzięki dotychczas sprzyjającej wegetacji aurze.

W Niemczech zbiory pszenicy mają wzrosnąć o 2,2% do 25,13 mln ton. Notowania giełdowe wpłynęły również na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym.

Importerzy są zainteresowani zakupami pszenicy z UE, w tym Algieria zakupiła 480 tys. ton pszenicy miękkiej z dostawą na maj (w cenie 204-206 USD/t CIF), a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec. Obecnie pszenica ma wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie eksportu oraz zbliżające się zbiory w UE mogą zepchnąć ceny na niższy pułap.

Notowania pszenicy w Chicago na maj br. przez tydzień obniżyły wartość z 163,1 USD/t do 160,2 USD/t mimo wzrostu nadziei na aktywizację eksportu. Przeważyły jednak  realne wyniki eksportu amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu, które znalazły się znacznie poniżej oczekiwań handlowców. Należy dodać, że w ostatnim, miesięcznym raporcie z 9 marca br. USDA zwiększyło prognozy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie o 2,8 mln ton do 751,1 mln ton wobec 735,3 mln ton sezon wcześniej. Wzrosły również prognozy zbiorów dla innych zbóż, a prognozy ich sumarycznej globalnej podaży wzrosły o około 15 mln ton (miesięczna zmiana). Zatem silne czynniki fundamentalne uległy jeszcze wzmocnieniu.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na czerwiec przez tydzień staniała o 1,3% do 171,8 Euro/t (przed 2 tygodniami 177 Euro/t) pociągnięta w dół nastrojami na europejskim rynku zbóż. W Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie majowym nieznacznie staniała z 144,5 do 144,1 USD/. W środę kukurydza za oceanem odbiła się z poziomu najniższego od 1,5 miesiąca pod wpływem wzrostu popytu eksportowego.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę