CTR_80917

UE – umocnienie cen pszenicy pod wpływem egipskich zakupów oraz osłabienia euro

9 marca 2017
UE – umocnienie cen pszenicy pod wpływem egipskich zakupów oraz osłabienia euro

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie marcowym po stabilizacji sprzed dwóch tygodni zwiększyła wartość o 1,7% do 175 Euro/t (przez 2 tyg. wzrost o 1,4%) tj. wartości najwyższej od 7 miesięcy.

Wzrost notowań w ubiegłym tygodniu wbrew czynnikom fundamentalnym (duża podaż oraz dobre warunki wzrostu na północnej półkuli) był spowodowany zakupem przez egipski GASC 0,535 mln ton pszenicy na wtorkowym przetargu, osłabieniem Euro wobec dolara amerykańskiego oraz środowym umocnieniem notowań pszenicy w Chicago. Należy zauważyć, że egipski zakup był największym jednorazowym zakupem od stycznia 2014 roku. Na notowania pszenicy wpłynęły również pośrednio wzrosty notowań kukurydzy oraz soi na fali możliwych zmian polityki wobec biopaliw w USA.

Notowania pszenicy w Chicago na marzec br. przez tydzień obniżyły wartość 1,4% do 158,7 USD/t pomimo  około 3% umocnienia spowodowanego zwłaszcza egipskim, dużym zakupem pszenicy. Jednak w ubiegły czwartek miały miejsce realizacje zysków poprzez wyprzedaże kontraktów.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza, w kontrakcie na marzec przez tydzień staniała o 1,6% do 169,8 Euro/t (przed 2 tygodniami 172 Euro/t) mimo wsparcia na skutek aktywności eksportowej. Odwrotnie w Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie marcowym podrożała o 2,7% do 146,7 USD pod wpływem nadziei na wzrost jej użycia do produkcji bioetanolu. Tymczasem brazylijska firma konsultingowa Informa Economics zwiększyła prognozy dla zbiorów kukurydzy w tym kraju z 89 mln ton do 91 mln ton.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę