aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

UE ustala z brytyjczykami kontyngenty na produkty rolno-spożywcze

31 stycznia 2024
UE ustala z brytyjczykami kontyngenty na produkty rolno-spożywcze

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie między UE a Wielką Brytanią w ramach windsorskich w odniesieniu do korzystania z kontyngentów taryfowych przez przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej.

Proponowane rozwiązanie jest następstwem publicznego zobowiązania z lutego 2023 r. do współpracy nad rozwiązaniem, dzięki któremu przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej będą mogły korzystać z kontyngentów taryfowych w odniesieniu do towarów pochodzących z reszty świata. Obie strony zgodziły się wówczas, że wszelkie rozwiązania muszą opierać się na dostępnych dowodach i danych, z uwzględnieniem historycznych przepływów handlowych i zapewnić odpowiednią ochronę jednolitego rynku UE.

Przyjęty dziś wniosek stanowi spełnienie tej obietnicy. Składa się on z wniosku dotyczącego zmiany sekcji "towary niezagrożone" decyzji Wspólnego Komitetu ds. umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE ustanawiającej ustalenia dotyczące ram windsorskich. Celem jest zapewnienie, aby przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej mogły korzystać ze brytyjskich kontyngentów taryfowych na przywóz z państw trzecich kilku produktów rolno-spożywczych, takich jak jagnięcina nowozelandzka. Rozwiązanie to opiera się na potrzebach przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, zapewniając jednocześnie ochronę jednolitego rynku UE.

Po przeprowadzeniu dogłębnych rozmów technicznych z Wielką Brytanią Komisja przedstawia obecnie Radzie wniosek. Jeżeli Rada zatwierdzi wniosek, UE i Wielka Brytania mają formalnie uzgodnić rozwiązanie na następnym posiedzeniu Wspólnego Komitetu ds. Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

"Dzisiejszy wniosek opiera się na starannej ocenie danych handlowych i odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, przy jednoczesnej ochronie jednolitego rynku. Z niecierpliwością czekam na dyskusję na ten temat z państwami członkowskimi."- powiedział wczoraj Maroš Šefčovič, Wiceprzewodniczący wykonawczy KE 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę