aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE ustala z brytyjczykami kontyngenty na produkty rolno-spożywcze

31 stycznia 2024
UE ustala z brytyjczykami kontyngenty na produkty rolno-spożywcze

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie między UE a Wielką Brytanią w ramach windsorskich w odniesieniu do korzystania z kontyngentów taryfowych przez przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej.

Proponowane rozwiązanie jest następstwem publicznego zobowiązania z lutego 2023 r. do współpracy nad rozwiązaniem, dzięki któremu przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej będą mogły korzystać z kontyngentów taryfowych w odniesieniu do towarów pochodzących z reszty świata. Obie strony zgodziły się wówczas, że wszelkie rozwiązania muszą opierać się na dostępnych dowodach i danych, z uwzględnieniem historycznych przepływów handlowych i zapewnić odpowiednią ochronę jednolitego rynku UE.

Przyjęty dziś wniosek stanowi spełnienie tej obietnicy. Składa się on z wniosku dotyczącego zmiany sekcji "towary niezagrożone" decyzji Wspólnego Komitetu ds. umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE ustanawiającej ustalenia dotyczące ram windsorskich. Celem jest zapewnienie, aby przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej mogły korzystać ze brytyjskich kontyngentów taryfowych na przywóz z państw trzecich kilku produktów rolno-spożywczych, takich jak jagnięcina nowozelandzka. Rozwiązanie to opiera się na potrzebach przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, zapewniając jednocześnie ochronę jednolitego rynku UE.

Po przeprowadzeniu dogłębnych rozmów technicznych z Wielką Brytanią Komisja przedstawia obecnie Radzie wniosek. Jeżeli Rada zatwierdzi wniosek, UE i Wielka Brytania mają formalnie uzgodnić rozwiązanie na następnym posiedzeniu Wspólnego Komitetu ds. Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

"Dzisiejszy wniosek opiera się na starannej ocenie danych handlowych i odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, przy jednoczesnej ochronie jednolitego rynku. Z niecierpliwością czekam na dyskusję na ten temat z państwami członkowskimi."- powiedział wczoraj Maroš Šefčovič, Wiceprzewodniczący wykonawczy KE 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę